уторак, 07.09.2010, 11:49 -> 13:34
štampajОтворена математичка конференција
Друга међународна конференција "Геометрија, динамика, интеграбилни системи - ГДИС 2010" отворена у Српској академији наука и уметности. Министар Ђелић најавио сарадњу Србије са чувеним Стеклов Математичким институтом из Русије.
Министар за науку и технолошки развој Божидар Ђелић отворио је Другу међународну конференцију "Геометрија, динамика, интеграбилни системи - ГДИС 2010" у Српској академији наука и уметности. Ђелић је најавио и потписивање споразума са чувеним Стеклов Математичким институтом из Русије.
Министар је после разговора са учесницима те конференције, која ће трајати до 13. септембра, новинарима изјавио да је реч о једном од највећих скупова у домену математике у свету.
"Реч је о домену који се брзо развија и где нема много истраживача", изјавио је Ђелић и додао да је са директором Стеклов института, који је партнер Математичког института у Србији, договорено да се у наредном периоду потпише споразум о дубљој сарадњи, који ће подржати Министарство за науку.
Ђелић је најавио да ће, током предстојеће посете председника Бориса Тадића Русији, бити потписан и међудржавни споразум и у домену математике чиме ће се значајно унапредити сарадња Србије са Руском академијом наука.
"Математика је база целе науке и велика је срећа за Србију што има добру генерацију младих математичара који су се пласирали на 10 место у свету на недавно одржаној олимпијади", рекао министар.
Председник САНУ Никола Хајдин поздравио је учеснике конференције, истичући да свет данас не може да се развија без најновијих технологија и да је међународна сарадња важна за науку у Србији.
Један од организатора конференције Владимир Драговић, изјавио је да Србија таквим скуповима може да учврсти позицију у међународним научним круговима и подсетио на успехе младих математичара из Србије на олимпијадама.
Конференцију, на којој се окупило 60 страних учесника из више од 20 земаља и десет академика, међу којима су потпредседник Руске академије наука Валериј Козлов, организовали су Математички институт САНУ и Стеклов институт Руске академије наука, уз подршку Министарства за науку и технолошки развој Србије.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар