понедељак, 06.09.2010, 07:30 -> 08:00
štampajЗавештање органа многима једина нада
Смртност пацијената на дијализи у Србији је три пута већа него у развијеним земљама. Због недостатка органа, нови бубрег чека се неколико година, чак и више од деценије.
Болничке постеље у 11 дијализних центара на југу Србије попуњене су до последњег места. Како би свако од пацијената имао 4 сата времена за пречишћавање крви, у појединим местима се ради у неколико смена.
У Здравственом центру у Врању, на пример у Центру за дијализу има 16 кревета, а 100 пацијената, међу којима су и житељи косовског Поморавља.
Ради се даноноћно у веома тешким условима, у тесним салама које прокишњавају. Статистика показује да је од 1000 пацијената са југа који иду на дијализу, петини неопходна трансплантација.
Због старсоти нације, број оболелих од хроничних бубрежних болести се сваке године увећава.
Тридесетпетогодишњи Игор Миљковић из Врања је прошле године због хроничног обољења бубрега морао на дијализу.
Имао је среће да после 5 месеци оде на транплатацију, јер му је нови орган понудио најближи сродник- отац.
До сада је на југу Србије више од 1000 људи завештало органе. Много је оних који имају недоумице око мождане смрти, па се у случају губитка најужег члана породице ретко одлучују да донирају његове органе.
Зато чланови транпслантационих тимова широм Србије апелују на градајне да донорксе картице добију за живота.
Управа за биомедицину и Клиника за нефрологију Нишког клиничког центра организовале су едукацију припадника Министарства унутрашњих послова на југу Србије о значају завештања органа. Од 195 полицајаца, давалацаца крви, трећина је добила донор картице.
Уколико би породице пацијената који доживе мождану смрт чешће дозвољавале узимање органа преминулог, листе чекања људи на дугогодишњој дијализи, којима је трансплантација једина нада, биле би много краће.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар