недеља, 05.09.2010, 11:12 -> 13:06
štampajУсклађивање пензија боље од помоћи
Индексација пензија у три наврата следеће године, договорена са ММФ-ом, боље је решење од једнократне помоћи, која није уграђена у пензиону основицу, па тако не утиче на раст пензија, рекао потпредседник Владе Јован Кркобабић.
Потпредседник Владе Србије Јован Кркобабић изјавио је да је договор са Међународним монетарним фондом о исплати једнократне помоћи од 5.000 динара, до средине октобра ове године, као и повећање плата и пензија у три наврата у току наредне године, у оквиру реалних могућности државе.
Кркобабић је у интервјуу Танјугу рекао да је за пензионере битно да је договорена индексација пензија боље решење од једнократне помоћи.
"Ако доградите пензију и повећате је, на пример, за пет одсто, онда сте ви трајно повећали основ пензије за тај проценат и свако наредно повећање надограђује се на тај износ. С друге стране једнократна помоћ није уграђена у пензиону основицу па тако не утиче даље на раст, или пад пензија", објашњава Кркобабић.
Потпредседник Владе је подсетио и да је у новембру 2008. године био критикован што је издејствовао ванредно повећање пензија за 10 одсто.
"У Србији се ништа није страшно десило због тога. Напротив, то је утицало позитивно на економску стабилност, јер смо очували социјални мир у земљи и економску равнотежу у периоду глобалне економске кризе", оценио је Кркобабић.
Према његовим речима, ни ово најављено повећање пензија неће пореметити макроекономску равнотежу у земљи. Кркобабић је подсетио да су преговори са ММФ-ом о пензионој реформи завршени, након договора о усклађивању пензија са зарадама у Србији.
Потпредседник Владе је нагласио да нема сумње да инфлација утиче на укупни стандард пензионера, као и свих грађана Србије, али је оценио да би ситуација била далеко тежа без јанурског повећања пензија и једнократне помоћи.
На питање да ли је оптимиста да ће цене до краја године да се "смире" и да ће даље јачати капацитети извозне привреде, Кркобабић је одговорио потврдно.
"Сматрам да је инфлација у овој години, у неким тренуцима достигла свој зенит и да до краја године она неће прећи плус минус један одсто у односу на планираних шест процената", рекао је он.
"Корен пензије у зарадама, а не у ваздуху"
Кркобабић је говорећи о преговорима са ММФ-ом оценио да се од почетних позиција преговарачких страна, које су биле дијаметрално супротне, дошло до конструктивних решења и до уважавања специфичности пензионог система Србије у односу на системе других земаља у транзицији.
"Представници ММФ-а и Светске банке никако нису могли да прихвате да је пензија економска категорија, а не социјална и да јој је 'корен' у зарадама, а не у 'ваздуху', навео је Кркобабић.
Он је предочио да је од самог почетка преговора био свестан чињенице да пензиони систем Србије треба да буде "прочишћен" и да услови одласка у пензију требају бити пооштрени, али, такође, да је то потребно чинити постепено.
Кркобабић се осврнуо и на нова решења у закону о Пензијском и инвалидском осигурању, истичући да се у том закону налазе најоптималнија решења што је потврдио и ММФ.
"Систем је направљен тако да апсолутно у овом тренутку даје најбоље могућности и за запослене раднике и за пензионере. Из тога је произашао и нацрт закона који је прослеђен Скупштини Србије, а који та решења потврђује и даје. Уосталом, то је и оцена највећег броја стручњака у земљи и представника међународних организација ", рекао је Кркобабић.
Он је додао да Србија има далеко "најблажи" систем када се упореди са земљама у окружењу, попут Хрватске или Мађарске, које не само да оштро и нагло повећавају границу за одлазак у пензију, већ и смањују износе постојећих пензија, као што је случај у Румунији.
"У нашем решењу животни век и дужина стажа за одлазак у старосну пензију се не помера остаје исти. Само код неких категорија, рецимо породичних пензија и бенефицираних има извесних померања, али она су незнатна и постепена, по четири месеца годишње до 2023. године", указао је потпредседник Владе.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар