недеља, 05.09.2010, 10:50 -> 13:00
Српска лекарска дијаспора
На конференцији "Заједно у будућност" учествује око сто лекара из Србије, који раде на клиникама широм света. Они ће заједно са лекарима у Србији покушати да повећају углед српског здравства у свету.
Око 100 светски признатих лекара српског порекла борави у Београду. Прва конференција српске медицинске дијаспоре "Заједно у будућност" почетак је јачања сарадње око 30.000 лекара из наше земље са лекарима из дијаспоре, што би требало да допринесе јачању угледа српског здравства у свету.
Незадовољан условима у којима је радио, пре више од 17 година, гинеколог Миљан Станковић, само са једним кофером, напустио је Србију. Данас се у њу враћа као признати стручњак.
"Имао сам три дана смештаја код неких познаника и то је било све. И онда сам сваког дана морао да размишљам шта ћу да радим следећег дана, да ли ћу имати шта да једем. За годину и по дана рада и учења сам почео да радим, онда сам предавао на универзитетима, па сам имао своју лабораторију, присеће се доктор Миљан Станковић, гинеколог из Њујорка.
Они који су остали, кажу да у појединим тренуцима није било лако бити доктор у Србији.
"Ја сам дотакао време када смо имали све, па у неко време ништа. Сада почиње да буде боље. И тешко је када немате могућности да пружите најсавременију помоћ пацијенту", каже доктор Момир Јовановић, неурохирург у Ћуприји.
Процењује се да је из Србије отишло око 14.000 лекара, а више од хиљаду њих је на водећим функцијама широм света.
"Србија жели да велики научни потенцијал медицинске дијаспоре приближи себи и да добру вољу и патриотизам наших лекара расејаних по целом свету употреби за развој медицине у Србији, али и за што брже и квалитетније укључење наше земље у светске здравствене токове", рекао је министар за дијаспору Срђан Срећковић.
"Требаће нам њихова искуство везано за нове методе, нове начине лечења. Такође, њихова помоћ нам је неопходна у вези са неким медицинским, правним темама, сматра Татјана Радосављевић", директорка Лекарске коморе Србије.
У овом тренутку на посао у Србији чека 1.820 лекара, међу којима је 80 специјалиста.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 7
Пошаљи коментар