Здравство болује од корупције!

Утисак грађана је да корупције у здравству има много више него што им лично искуство потврђује. Истраживање Цесида показало да је уврежено мишљење да су лекари и цариници најкорумпиранији.

Корупције у здравству има једнако као и у другим сегментима друштва, али је утисак грађана да је има много више него што им лично искуство потврђује. Истраживање ЦеСида показало је да сматрамо да су лекари и цариници најкорумпиранији, да би сваки случај требало пријавити, подједанко казнити и оне који дају и оне који примају мито, али и да би требало забранити да се било шта даје лекарима и сестрама.

Иако грађани кажу да су лекари најкорумпиранији, на питање да ли су у последњих 5 година имали прилике да подмите некога у здравству, чак 64 одсто испитаника тврди да ни они, ни чланови њихове породице нису имали таква искуства.

Осамнаест одсто је рекло да се на ту нечасну радњу одлучило због себе, а 11 одсто због члана породице. Чак 70 одсто испитаника каже да даје иако им нико од лекара ништа није тражио, тек ради реда, по укорењеној предрасуди. То нешто најчешће су кафа, пиће, чоколада, што не сматрамо митом, већ малим знаком пажње, док је 21 проценат грађана дао новац.

"Дакле, већина ствари је било, да би се нешто заказало, да би се неки приватни посао обавио, да би им се више пажње посветило, али, дакле, речима и словима, од четири хиљаде и 300 људи, нисмо имали ниједног који је рекао да му је била ускраћена здравствена услуга јер није дао новац", каже Ђорђе Вуковић, програмски директор ЦеСида.

"Не можемо бити задовољни, и морамо сви заједно радити и више и боље, грађани су посебно осетљиви на корупцију у здравству, јер по дефиницији, очекују традиционално да здравствени радници буду високо морални и одговорни људи и у највећем броју случајева они су управо такви. И зато Министарство здравља и сви запослени у здравственом систему имају чврсто јасну опредељеност да одбране струку, јер већина у тој струци ради предано, поштено, и савесно", рекао је министар здравља Томица Милосављевић.

Корупцију не треба дефинисати само као примање и давање мита већ је то сваки морално и професионално неприхватљив поступак, поручују из Агенције за борбу против корупције.

"Сви државни органи у складу са смерницама које донесе Агенција биће у обавези да донесу свој план интегритета, такође је јако важно, као једна превентивна мера спровођење Националне стратегије за борбу против корупције и акционог плана, и обавезе свих државних органа да донесу своје секторске акционе планове и да квартално извештавају агенцију о испуњености препорука из Акционог плана", каже Драгана Крунић, из Агенције за борбу против корупције.

ЦеСид је истраживање о корупцији у здравству спровео у јуну и јулу ове године. Испитано је 4.232 грађана, али и 200 лекара, медицинских сестара и техничара, који кажу да су основни узроци корупције мале плате у здравству и обичај грађана да дају поклоне које здравствени радиници, како кажу, не знају како да одбију а да не увреде пацијента.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 05. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње