петак, 03.09.2010, 17:39 -> 19:17
štampajСудови после реформе
Министарка правде Снежана Маловић и председница Високог савета судства Ната Месаровић задовољне резултатима реформе правосуђа. Анализа рада судова показује да је добро процењено колико је судија потребно, али да нису равномерно оптерећени послом, иако сви имају исту плату.
Mинистарка правде Србије Снежана Маловић и председница Високог савета судства Ната Месаровић изјавиле су да су задовољне резултатима реформе правосуђа и истакле да у будућности очекују још боље резултате.
"Ако су основни циљеви реформе били подизање ефикасности судова, интензивирање борбе против организаваног криминала и корупције и заштита инвестиција кроз привредно судство, онда сам свакако задовољна - сви ти циљеви су испуњени", рекла је Маловићева на конференцији за новинаре.
Месаровићева је истакла да су привредни судови радили одлично, виши судови добро, а апелациони задовољавајуће, док Управни суд "може да ради и боље".
"Прекршајаним судовима је потребно пружити подршку јер су то новоустановљени судови", рекла је Месаровић.
Председница Високог савета судства је на конференцији за новинаре представила анализу рада свих судова за првих шест месеци ове године.
Почетак реформе није паралисао судство
Број судија у Србији није произвољно одређен и почетак спровођења реформе правосуђа није паралисао судство, истакла је Месаровићева и додала да је остало још 154 неупражњена судијска места.
Ната Месаровић је навела да је немогуће за првих шест месеци решити све предмете који су трајали по 15 година, чак и 30 година, као и да ће судови који су у првих шест месеци лошије радили можда радити боље, јер им је требало више времена за прилагођавање.
Председница Високог савета судства рекла је да од свих судова очекује стриктно поштовање рокова и брзо, ефикасно и квалитетно решавање предмета и најавила да ће ускоро бити усвојен Правилник о дисциплинској одговорности судија и могућност да против неких судија буду покренути дисциплински поступци.
Месаровићева је истакла да је Апелациони суд у Новом Саду радио "добро, чак одлично", а да се од Апелационог суда у Београду "више очекивало".
"Ни резултати посебних одељења за Апелационог суда за организовани криминал и ратне злочине нису им на понос", рекла је Месаровићева и додала да ни Апелациони суд у Нишу нема добар резултат.
Посебна одељења Апелационог суда, који је жалбени суд, решавају по жалбама посебног одељења Вишег суда у Београду за организовани криминал, познатог као Специјални суд, и по жалбама Већа за ратне злочине Вишег суда у Београду.
Месаровићева је навела да су добро радили виши судови у Београду, Крушевцу и "изненађујуће" у Новом Пазару, док су лоше резулатате постигли виши судови у Смедереву, Шапцу, Суботици, Ваљеву и Сремској Митровици.
Председница Високог савета судства истакла је да највише слабости показују основни судови, а посебно Први основни суд у Београду којем ће бити "неопходна помоћ и интервенција" Савета.
Месаровићева је додала да су оправдане критике Друштва судија Србије да су поједине судије прошле избор иако нису израђивале пресуде, али да су за то криви председници судова који нису добро обављали своју функцију јер од судија нису тражили извештаје.
Председница Високог савета судства додала је да ће цео извештај бити објављен на сајту Савета.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар