Чекајући ласерске операције

Само на Институту за мајку и дете, од камена у бубрегу годишње се лечи стотину малишана, а њих 20 мора на операцију. Интервенција ласером је најбезбеднија и најбезболнија метода за разбијање камена, али недостају средства за набавку апарата.

Камен у бубрегу све је чешћа болест и код деце. Само на Институту за мајку и дете, годишње се лечи стотину малишана, а њих 20 мора на операцију. Интервенција ласером је најбезбеднија и најбезболнија метода за разбијање камена, али недостају средства за набавку апарата.

 

Понекад је после физичких активности, једанаестогодишњу Тијану Ђорђевић из Обреновца нешто болело са леве стране. Томе до пре три месеца није придавала велики значај, јер је бол брзо пролазио.

"Она је једно јутро устала и рекла ми је да је јако боли са леве стране и повратила два-три пута што је мени тада указало да ипак нешто није уреду. Онда смо заказали уз у приватној ординацији. Показало се да у левом бубрегу у чашици постоји камен величине 15 милиметара", каже Соња Ђорђевић, Тијанина мама.

Иако се камен најчешће спонтано избаци из организма, понекад, као у Тијанином случају, то је немогуће. Морала је на операцију у Институт за мајку и дете, а камен је ласером разбијен.

"Све је прошло, више немам болове, могу да трчим и све је у реду", каже Тијана Ђорђевић.

Тијана је прво дете које је у Србији оперисано методом ласерске ендоскопске литотрипсије. Међутим, можда ће тако и остати, јер је апарат Институт добио на позајмицу само на један дан.

"Могућност допирања до самог камена је далеко већа, а самим тим и могућност излечења од ове болести. Безбедност је такође већа, мања је могућност оштећења ткива која се налазе у простору у која се улази свим овим апаратима и онда је могућност повратка болести која је иначе велика код ове болести код ове методе мања", каже доктор Предраг Илић, са Института за мајку и дете.

Уколико прикупи 78 хиљада евра за набавку апарата, Институт ће бити једина установа у региону која примењује ту методу код деце и постаће регионални центар за лечење камена у бубрегу.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 05. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње