недеља, 22.08.2010, 07:25 -> 08:05
Нерадо Србин иде код зубара
У последње три године, од када је уведен нови систем плаћања стоматолошких услуга, број посета зубарима смањио се два пута. Сваки седми одрасли становник Србије нема ниједан свој зуб, а најсиромашнији грађани најчешће су безуби.
Статистика о здрављу зуба становника Србије била је поражавајућа и пре закона из 2006. године, којим су издвајања за стоматологију и број услуга које покрива социјално осигурање, знатно смањени.
Само једна трећина грађана Србије годишње посети стоматолога, док у Европској унији то учини чак 80 одсто становника.
"У земљама ЕУ, кад говоримо о групацији до 55 година, 13 одсто има све своје зубе. Код нас цело становништво нема тај проценат", рекла је др Весна Кораћ са Института за јавно здравље Батут.
Иако деца чешће посећују зубаре, и ту је статистика поражавајућа. Док, на пример Норвешка, на свако пето дете има по један покварен или извађен зуб, код нас, свако дете у просеку има пет покварених зуба.
Доктор Дејан Марковић са Стоматолошког факултета у Београду каже да је ситуација што се тиче кадровског обезбеђивања лоша зато што је рационализацијом у здравству велики број дечјих стоматолога, искусних стоматолога отишао у пензију.
"Стандарди који су постављени, да један стоматолог треба да обезбеди здравствено хиљаду и по деце када се ради о поправци зуба, за наше услове су превисоки", рекао је Марковић.
Чак ни за децу Фонд за здравствено осигурање не покрива све стоматолошке услуге.
"У ситуацији смо да неким пацијената, који су у терапији када напуне 18 година, једноставно кажемо да ће ту терапију морати да плаћају. Оно што је интересантније и што се већа бура ствара су ортодонтски пацијенти, код којих је индикована терапија фиксним апаратима. Фонд то није препознао као услуге које су на списку који они сносе", рекао је др Предраг Николић са Клинике за ортопедију вилица.
У Фонду за здравствено осигурање сматрају да је проблем то што стоматолози недовољно раде, али и чињеница да се у Србији издваја само 270 евра по становнику за здравствену заштиту.
Директор Републичког завода за здравствено осигурање Светлана Вукајловић каже да се мора кренути од тога да Србија располаже са најмање новца по глави осигураника за здравствену заштиту и да мора правити приоритете.
"Уколико се буде ишло даље у том настојању да се смањи издвајање за здравствено осигурање, у будућем периоду можемо очекивати још таквих рестрикција", рекла је Вукјловићева.
За ову годину Фонд за здравствену заштиту за стоматолошке услуге издвојио је 4,5 милијарде динара, милијарду и по мање него 2005. године.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 20
Пошаљи коментар