Спора реституција црквене имовине

Цркве и верске заједнице нису задовљне применом Закона о повратку одузете имовине, донетим још 2006. године. Влада чека оцену уставности Закона, како би могла да се определи за одговарјући модел денационализације.

Закон о повратку имовине црквама и верским заједницама донет је још 2006. године, али је мало ко задовољан његовом применом. Док се једни труде да примене Закон, други га оспоравају. Влада чека на одлуку Уставног суда како би се определила по ком моделу ће бити урађена денационализација.

И после седамдесет година од како им је одузета имовина, Јеврејској заједници није враћено ништа. Кажу да су доношење Закона о повратку имовине црквама и верским заједницама озбиљно схватили и да су очекивали да реституција над њиховим комуналним и заједничким поседом буде урађена.

У Јеврејској заједници сматрају да им је и Законом о просторном планирању нанета још већа штета.

"Имамо само у Београду преко 80 хектара најбољег грађевинског и најскупљег земљишта, које више није наше, по Закону који је Дулић промовисао и који је усвојен у скупштини то земљиште могу да користе само они који на њему живе раде или имају своје објекте", рекао је председник Савеза јеврејских заједница у Србији Александар Нећак.

И две исламске заједнице у Србији, када је повратак одузете имовине у питању, муче додатни проблеми. Поред тога што поседују доста имовине одузете пре 1946. године, имају и проблеме која организациона структура има правни континуитет у републици Србији, односно ко ће бити наследник имовине која би требало да се врати.

"То је додатан проблем у самом враћању и за оне делове за које је утврђено власништво који су папири у реду и зна се да треба да се врати исламској заједници", навео је генерални секретар ријасета Исламсаке заједнице Србије Един Ашћерић.

Због тог застоја, односно због постојања дуалитета, та имовина није заштићена већ се евентуално може продати или отуђити што се већ дешавало са неком имовином, навео је Ашћерић.

Две године после доношења закона, јула 2008. године поднета је иницијатива за оцену његове уставности.

"Чека се на одлуку уставног суда по питању захтева за оцену уставности у вези са законом о враћању имовине црквама и верским заједницама", рекао је Ашћерић.

Како је истакао, непосредно после тога влада ће се определити дефинитивно за модел денационализације и после тога ће се обавити и јавна расправа и консултације са свим представницима европских институција које су релевантне по том питању.

У Уставном суду су рекли да ће се судија известилац, Предраг Ћетковић, изјаснити о иницајативи за оцену уставности закона о повратку имовине црквама и верским заједницама, на седници која би требало да буде одржана у кварталу септембар-октобар ове године. До тада, закон ће се примењивати у свом изворном облику.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 02. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње