Дан када су нестали новинари

"Вратите нам наше колеге" писало је на транспаренту који су представници УНС-а раширили на путу између Велике Хоче и Ораховца, где је пре 12 година нестала новинарска екипа Радија Приштине.

Представници Удружења новинара Србије, са својим огранком, Друштвом новинара Косова и Метохије (ДНКиМ), а у присуству породица несталих, на путу између Велике Хоче и Ораховца обележили су 12. годишњицу од нестанка новинарске екипе Радио Приштине.

Ђуро Славуј и Ранко Перенић су на путу где је скуп одржан последњи пут виђени пре 12 година када су се враћали са новинарског задатка.

Новинари, њих око педесетак, одржали су на том месту десетоминутни протест са раширеним транспарентима на којима је, на албанском и српском, писало "Вратите нам наше колеге".

Председница УНС-а Љиљана Смајловић изјавила је да нико не може натерати албанску полицију и ЕУЛЕКС да пронађу кривце али да удружење, како је рекла, може да на овом месту сваке године тражи одговор на то како напредује истрага.

"Јесу ли покренути кривични или преткривични поступак? Ко су инспектори а ко истражитељи? Ми имамо утисак да се не чини ништа и зато тражимо од ЕУЛЕКС-а да нам саопшти докле се стигло са истрагом", рекла је Смајловић.

Јасмина Стојковић рекла да је са Славујем и Перенићем заједно извештавала о ратним дејствима на просторији Косова и Метохије.

"Чини ми се да је мало урађено да се они пронађу, макар тих првих дана", рекла је Стојковићева.

Дан несталих и убијених новинара на КиМ

Председник ДНКиМ, Жељко Тврдишић, рекао је да ће се убудуће 21. август обележавати као дан несталих и убијених новинара на Косову и Метохији.

Брат несталог Ђуре Славуја, Перо, рекао је да очекује бољу истрагу и правду за све нестале.

"Надамо се да ћемо сазнати нешто о нашим несталим. 12 година је дуг временски период али желимо истину за те недужне људе, јер они са роковником и пером нису могли бити злочинци", рекао је Перо Славуј.

Ђуро Славуј и Ранко Перинић кренули су 21. августа 1998. године ка Зочишту, у манастир Свети Врачи, да направе причу о повратку отетих монаха.

Последњи пут виђени су у Великој Хочи, одакле су, како сведоче мештани, уместо на исток, грешком, кренули на запад, ка Ораховцу, који је у то време био под контролом ОВК.

УНС је раније подсетио да је Љубомир Кнежевић, дописник "Политике" и приштинског "Јединства", нестао 6. маја 1999. године у подножју планине Чичавица, код Вучитрна и да до данас нису пронађене и кажњене убице новинара и писца Александра Симовића, који је нестао у Приштини 21. августа 1999. године, а чији су посмртни остаци пронађени у селу Обриње код Глоговца.

У породичној кући, у центру Приштине, убијен је 21. септембра 1999. године фоторепортер Момир Стокућа, док је новинар српске редакције Радио Косова Марјан Мелонаши нестао 9. септембра 2000. године.

Према подацима породице, после емисије, Мелонаши је ушао у такси, преко пута зграде радија и од тада му се губи сваки траг, додаје се у саопштењу.

Скуп новинара на путу Велика Хоча-Ораховац обезбеђивала је Косовска полиција, а инцидената није било.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 02. новембар 2024.
14° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње