субота, 21.08.2010, 07:47 -> 07:52
Нова метода у лечењу кичме
Само неколико месеци после колега из најразвијенијих светских неурохирурших центара, лекари ВМА применили нову, минимално инвазивну методу у лечењу кичме. Примењује се код пацијената са преломима због остеопорозе, метастаза тумора у кичменом стубу, а у одређеним ситуацијама помаже и трауматским пацијентима, после несреће.
Лекари Војно-медицинске академије, само неколико месеци после колега из најразвијенијих светских неурохирурших центара, применили су нову, минимално инвазивну методу у лечењу кичме.
Примењује се код пацијената са преломима због остеопорозе, метастаза тумора у кичменом стубу, а у одређеним ситуацијама ова метода помаже и трауматским пацијентима, после несреће.
У Србији, за сада, само неурохирурзи ВМА примењују ту методу, која може да се ради и у локалној анестезији а у болници се остаје максимално 24 сата.
После прошлогодишње незгоде коју је доживела, позната глумица Рената Улмански сада се добро осећа.
"Ја сам се на најглупљи начи, тако се обично и дешава, оклизнула сам на тераси пала, и поломила пршљен, и почела лечење онако као што га и сви почињу, добила сам нешто што се зове мидер и препоруку да га носим дан -ноћ. То се догодило 17. децембра, а ја сам добила препоруку да га носим до априла. Срећом, дошла сам до доктора Савића", каже Улмански.
И уместо да месецима носи мидер, или уколико не дође до побољшања, да буде оперисана класичном хируршком интервенцијом, после које опоравак траје месецима јер се прави широки рез, а кичма учвршћује шипкама и шрафовима, на Војномедицинској академији кичму су јој, како каже, поправили без реза.
"Све је остало у оној години, и ја сам истог дана била кући. Ја од тада ходам без икаквих тешкоћа, 21. јануара сам играла представу, ходам, пливам", рекла је глумица.
Новом методом на ВМА оперисано је 50-ак пацијената. Иако је примењују од прошле године, нису се хвалили, хтели су да сачекају и увере се да су сви пацијенти добро. И не само да су добро, они су одлично.
"Интервенција се изводи без класичног реза. Кроз кожу пацијента, у сломљено пршљенско тело, убацује се шупља игла кроз коју се изводи цела интервенција, а онда и балон. Балон се надува, тако да се пршљен врати у нормалну позицију, потом се оставља једна мрежица, док се у тај прелом, као дефинитивно решење не пласира и коштани цемент", рекао је доктор Миленко Савић, са клинике за неурохирургију ВМА.
За разлику од класичне методе којом се само фиксира прелом, ова интервенција коригује и баланс кичменог стуба и исправља тело. То је важно, јер погрбљеност услед прелома не само што ремети нормалан ход, већ смањује капацитет плућа, оптерећује рад срца и скраћује живот.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар