Крај вечном студирању

Више од 40.000 студената који студирају по старим програмима студије треба да заврше до 2014. године. Уколико не заврше студије до истека тог рока, не губе право на студирање, већ могу да се пребаце на болоњски начин студирања.

Студенти који не студирају по "Болоњи" добили су рок да студије заврше до краја школске 2013/2014. године.

У Србији је тренутно око 40. 000 студената који студирају по старим програмима. Највише студената којима је истекао апсолвентски стаж има на Правном факултету, а најмање их је на Факултету безбедности и на Ветеринарском факултету.

Међу апсолвентима је више од половине оних којима је истекао апсолвентски стаж. Неки су на факултету провели и целу деценију.

Анкетирани студенти кажу да нису ишли на предавања и вежбе као ванредни студенти, већ су само спремали испите. Признају да знају да се олење и да по пар месеце не раде ништа.

Нови закон би могао да мотивише старе студенте да буду ажурнији. Ипак, уколико не заврше студије до истека овог рока, не губе право на студирање, већ могу да се пребаце на болоњски начин студирања.

"Уколико заврше по старом плану и програму за њих је то лакше, а за нас је као државу боље, јер се повећава број високо образованих. Уколико то пак не учине, онда ће по новом систему имати далеко већи број испита", истиче министар просвете Жарко Обрадовић.

Било да је реч о великом броју студената, незанимљивом градиву, неприступачним професорима или недовољно ревносним студентима, просечно студирање на Београдском универзитету траје осам година. Само на Правном факултету је преко 5.000 активних апсолвената.

"Има ту много разлога, како са стране студената, тако и са стране наставног кадра. Политика уписа на факултет је таква, мада ако би се факултет питао не би уписивао више од 1.200 студенета", сматра Миљко Ваљаревић секретар Правног факултета.

И неки факултети у свету имају проблем са дужином студирања. Можда би решење за српске студенте могло да се пронађе у мексичком моделу, где су уведене електронске картице и за студенте и за наставнике помоћу којих се проверава колико времена и једни и други проводе на факултету.

Број коментара 26

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 02. новембар 2024.
17° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње