Вид чека домаће доноре

Захваљујући пресађеним рожњачама, увезеним из иностранства, троје пацијената Клиничког центра Србије повратило вид. Трансплантације рожњаче у Србији су реткост јер закон предвиђа да се породица преминуле особе пита за сагласност, а они обично одбијају да донирају очи.

На Клиници за очне болести Клиничког центра Србије, троје пацијената добило је нове рожњаче. Увезене су из иностранства, и то је први пут да се било које ткиво, ћелија или орган увози за трансплантацију.

Донор рожњаче може да буде свака преминула особа, а ткиво је неопходно узети у року од 24 сата.

Закон предвиђа да се породица преминуле особе пита за сагласност, тако да су трансплантације рожњаче у Србији реткост, јер родбина преминулих одбија да донира очи-рожњаче, чак и када се одлучи да дарује унутрашње органе за лечење других људи.

Шест рожњача, које је платио Републички завод за здравствено осигурање, допремљено је јуче, авионом из Италије. До тренутка трансплантације, оне се чувају у специјалној течности и посебним условима.

Иако нисмо могли у операциону салу, ни да разговарамо са пацијентима, лекари кажу да су интервенције прошле добро, и да ће пацијенти већ за недељу до месец дана имати врло солидан вид.

"Договорили смо се са Управом за биомедицину, која је управо формирана у Министарству здравља, и чија је и намена вођење рачуна о трансплантацији ткива и ћелија, да се изврши интервентни увоз рожњача из вишкова који су донирали грађани Европе", рекао је доцент Миленко Стојковић са Клинике за очне болести Клиничког центра Србије.

У Европи, поред Србије, очну банку немају само још Молдавија, Грузија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Албанија.

Од почетка године 26 породица, у најтежем тренутку, када су губили најмилије, дало је сагласност да се њихових органи искористе за лечење других људи. Само једна породица, дозволила је пресађивање и рожњача.

"Једини проблем који наша институција има је управо то што нема довољно донација, и ми се као грађани једне европске земље морамо најзад прилагодити да уколико ми не дајемо органе својих преминулих, сигурно их нећемо ни добити", рекао је Стојковић.

У Србији, кератопластику, чека више од 1.000 пацијената који су изгубили вид или је вид ослабљен услед различитих обољења рожњаче, због повреде ока. Многи чекају и дуже од десет година.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 02. новембар 2024.
18° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње