уторак, 10.08.2010, 11:49 -> 13:17
štampajНаставак радова у Студеници
На живопису Богородичине цркве и ове сезоне изводе се радови. О једном од најзначајнијих српских средњовековних манастира Студеници брине монашко братство и држава.
И ове сезоне изводе се конзерваторско-рестаураторски радови на живопису Богородичине цркве.
О Студеници, једном од наших најзначајнијих средњовековних манастира, задужбини Стефана Немање, оснивача Српске средњовоковне државе, брине монашко братство и држава.
Један од најлепших српских манастира, Студеница била је прототип споменицима рашког стила у Србији, не само у 13. веку већ и касније.
У двема главним црквама Богородичиној и Краљевој, саграђеним од белог мермера, налазе се непроцењиве целине фрескосликарства византијског стила из 13. и 14. века.
Републичка служба заштите више деценија изводи конзерваторско-рестаураторске радове на мермерним фасадама и каменој пластици.
"Остало је радова још за ову сезону и завршавамо комплетну конзервацију и рестаурацију мермерних фасада Богородичине цркве", рекао је конзерватор рестауратор Десимир Тановић.
Конзервација целокупног сликарстава у Богородичиној цркви, пројекат који финансира Министарство културе, започета је 1994. године.
Донацијом Амбасаде САД 2009. године завршени су двогодишњи конзерваторско рестаураторски радови на западном зиду унутрашње припрате у Богородичиној цркви, а предстоје и радови на зидном порталу у Радосављевој припрати.
"Нема крупних подухвата у новије време због тешке ситуације, али ранијих деценија много се урадило", рекао је игуман студенички Тихон.
Очувана и обновљена Студеница остаје трајно наслеђе српске прошлости.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар