Ниже еколошке таксе

Новом уредбом Владе Србије еколошке таксе смањене за већину производа. Нове таксе ће омогућити отварање погона за рециклажу и запошљавање око десет хиљада људи, сматрају у Министарству екологије.

Влада Србије усвојила је нову Уредбу о еколошким таксама. После примедби привредника незадовољних првобитном Уредбом о еколошким таксама усвојеном у априлу, таксе за већину производа су смањене.

Висина таксе за кућне апарате и информатичку опрему смањена је за трећину, док је за опрему за осветљење као и за аудио и видео технику смањена за 50 одсто. За четвртину је смањена такса за играчке, опрему за рекреацију и помоћне медицинске уређаје.

У Министарству екологије сматрају да ће еколошка такса омогућити отварање погона за рециклажу и запошљавање око десет хиљада људи.

"Интерес произвођача, а пре свега великих система из металне и електро индустрије, пошто је гро производа из те области, је све већи у погледу тога да сами направе систем који ће функционисати, било да покрије све сегменте управљања отпадом или одређене сегменте: сакупљање, рециклажа, транспорт и слично. Наравно, имамо интерес малих рециклера", каже Душан Стокић секретар Одбора за екологију Привредне коморе Србије.

У Србији се, за сада, рециклира свега шест одсто производа. Док се у априлу већина привредника жалила само на еколошке таксе, многи од њих сада већ размишљају како да и сами отворе погоне за рециклажу и прикупе отпад.

"Увођењем такси на посебне токове отпада управо ће се и финансирати збрињавање тих производа којима је истекао животни век. Дакле, за један рачунар ће произвођач, односно увозник, плаћати таксу. Та такса ће ићи у фонд животну средину, и 90 одсто новца иде на финансирање рециклаже", наводи Бојан Ђурић из Министарства животне средине и просторног планирања.

У новој уредби прецизније су дефинисани производи који су предмет плаћања накнаде, продужени су рокови за квартално плаћање, а такса се обрачунава према датуму издавања отпремнице, односно фактуре, за произвођаче, а за увознике према датуму када је производ стављен у слободан промет.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 02. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње