Дан рудара

На свој дан, рудари упозоравају на лоше услове рада и законске препреке при одласку у пензију. Министар Петар Шкундрић рекао у Костолцу да се са кинеским партнерима интензивно ради на реконструкцији два термоблока и изградњи новог у тој термоелектрани.

Рудари у Србији прослављају свој празник, дан када су пре 107 година, у Сењском руднику, штрајком изборили повратак на посао тројице отпуштених колега, добили скраћено радно време и бесплатно уље за осветљење у јами.

У сектору рударства сада ради око 30.000 људи, а половина је на самим коповима. За осмочасовни физички рад у јами месечна зарада је од 30.000 до 50.000 динара.

Министар рударства и енергетике Петар Шкундрић, приликом обиласка термоелектране Костолац поводом Дана рудара, рекао је да се интензивно ради са кинеским партнерима, компанијом ЦМЕЦ, о уласку у виталну реконструкцију те термоелектране, што је пројекат вредан милијарду долара.

Шкундрић је рекао да је реч о ревитализацији два термоблока и изградњи новог, "што ће бити једна од највећих инвестиција у српској привреди".

Циљ преговора са кинеским партнерима је, како је рекао, обезбеђивање повољног кредита, одакле би се ревитализовали и проширили капацитети Костолца на 12 милиона тона угља годишње, а изградња новог блока обезбедила би снагу која би премашивала 300 мегавата.

Министар је честитао рударима у Костолцу на рекорду производње оствареном у прошлој години и у првој половини ове године. 

Шкундрић је, поводом Дана рудара, са делегацијом рудара положио венац на Спомен обележје рударима у Старом Костолцу. 

Савез самостаних синдиката Србије затражио је да се рударима у Србији омогући да са 40 година радног стажа одлазе у пензију без испуњавања старосних услова.

Председник Самосталног синдиката металаца Србије Зоран Вујовић је рекао да је неопходно изменити Закон о пензијском и инвалидском осигурању како би се решио тај проблем рудара.

Три стотине активних рудника

У Србији има више од 300 активних рудника. У једном од њих, у рударском насељу Баљевац на Ибру, стасава и пета генерација рудара.

Баљевац практично живи од рудника, који се, као рудник са подземном експлоатацијом, по условима рада не разликује од осталих рудника у Србији. Рудари међутим тврде да би уз мање инвестиције, копање каменог угља и одскора руде бора, могло бити изузетно исплативо.

Рудари који су пред пензијом памте да се на исти начин радило и пре 40 година. С тим, што тада није било мањка опреме.

"Имамо доста стару опрему, ради се конкретно пумпама, имамо само једну малу потапајућу пумпу, коју једноставно носимо са једног на друго радилиште, у дужини од сто метара, тако препумпавамо воду, мучимо се", рекао је рудар Радивоје Влашковић.

Млади рудари кажу да их у рудник доводи и непостојање другог решења и традиција. Ибарски рудници тренутно упошљавају 70 рудара. Међутим, број оних који чекају на посао у окнима је знатно већи.

Миодраг Токалић из Синдиката ибарских рудника каже да у њиховој економској служби постоји преко 200 захтева за пријем на радна места.

Каменог угља има, али нема инвестиција како би се дошло до њега. Предвиђен је и пројекат ископавања борних минерала, чији се пилот пројекат реализује у јами Побрђе.

Технички директор Ибарских рудника Драгомир Зечевић каже да, када би могли да примене недостајућу савремену опрему, свакако да би продуктивност рада била далеко, далеко изнад садашње продуктивности, што значи да би и економија била високо профитабилна.

Релизацијом тих пројеката и уз помоћ државе, Баљевац би наставио да живи и наредних 20 година, тврде надлежни у руднику. Рудари од инвестиција очекују много, као и већина мештана Баљевца, којима је тај рудник једини вид зараде.

Дан рудара облежава у знак сећања на почетак штрајка у Сењском руднику 6. августа 1903. године, због отпуштања тројице рудара који су штитили права радника.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 01. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње