Вреочани не дају гробље

Мештани Вреоца дежурају на гробљу на коме "Колубара" треба да започне нова ископавања. Несугласице око премештања гробља могле би да коштају Србију енергетске стабилности током зиме, поручују из "Колубаре".

Већ две седмице мештани Вреоца дежурају на месном гробљу које је предвиђено за премештање због нових копова Рударског басена "Колубара".

Становници су подељени. Неки су дали пристанак за расељење и ексхумацију гробова, док други за то не желе ни да чују. Управо на месту где је гробље, "Колубара" треба да започне нова ископавања.

Несугласице око премештања гробља у Вреоцима могле би да коштају Србију енергетске стабилности током зиме, кажу у Рударском басену "Колубара".

Мештани који су блокирали улаз у гробље општинским службеницима који пописују гробна места, сматрају да, по садашњем закону, наредних десет година, није дозвољено обављати ексхумацију.

"Докле год неко према нама покушава да ради законски, ми ћемо поштовати и бранити се законом. Оног момента, ако неко покушава на неку силу, да било какве радове спроводи на вреочком гробљу, и мимо закона, нормално да ће се Вреочани бранити и силом", рекао је председник савета Месне заједнице Вреоци Драган Поповић.

Снежана Поповић из Удружења за заштиту вреочког гробља каже да ће гробља штитити на све начине.

"Штитићемо гробље и својим телима, ако будемо принуђени, али ми остајемо при ставу - гробље јесте стављено ван употребе. Значи, десет година нема никакве активности и радова на гробљу", рекла је Снежана Поповић.

Предузеће "Колубара" саопштило је да је пресељење насеља Вреоци и месног гробља договорено још 2007. године и да је план одобрила Влада Србије, али и представници Месне заједнице Вреоци.

Сахране и после одлуке о премештању

У саопштењу се наводи да је обезбеђено ново гробље у близини Вреоца. Ипак, и после те одлуке на старом гробљу било је још 70 сахрана.

У одбору за расељење гробља тврде да проблем праве појединци и да је већина домаћинстава у Вреоцима пристала на расељење кућа и премештање гробља. Наводе да је за то до сада потрошено 15 милиона евра.

"Људи који су прихватили пресељење уредно се сагласно преузетим обавезама одазивају и тако да до сада на пример имамо преко 1.500 гробних места на тај начин до сада обрађених са потпуном сагласношћу људи и те процедуре ћемо наставити у отежаним условима", рекао је Зоран Марковић из Одбора за пресељење гробља у Вреоцима.

Неразумевање између Колубаре, ЕПС-а и општине Лазаревац са једне и групе мештана Вреоца са друге стране, без правног тумачења неће нестати. Почетак ископавања нових 470 милиона тона угља у Колубари планиран је за 1. октобар.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 01. новембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи