понедељак, 02.08.2010, 07:30 -> 15:53
štampajСве више донора и трансплантација
Србија је пре само две године била на дну европске лествице по броју давалаца органа и обављених трансплантација. Данас се та слика битно променила, закључак је и представника "Еуротранспланта".
Пре две године у Србији је урађено 10 кадаверичних трансплантација, када се орган особе код које је наступила мождана смрт пресади пацијенту. Прошле године било је 24, а већ у првих пет месеци ове године 26 кадаверичних трансплантација.
Како је у претходном периоду повећан број трансплантација, Одељење за типизацију ткива Института за трансфузију крви Србије има и више посла. У септембру би требало да добију нове колеге и најсавременију опрему, а Министарство здравља издвојило је 26 милиона динара.
Без Одељења за типизацију ткива нема ни трансплантације бубрега. У њему се обављају све неопходне лабораторијске анализе и имуногенетски тестови, како би се утврдио степен подударности ткива даваоца и примаоца.
"У моменту најаве кадаверичне трансплантације, нама стиже узорак крви потенцијалног кадавера, односно, потенцијалног донора, где се уради хла типизација серолошком методом, значи имуномагнетном техником, и ми заправо одређујемо које хла карактеристике та особа има", каже Татјана Дукић, шеф Одсека за серолошку типизацију.
"Резултат типизације нама указује да ли је степен сличности у ХЛА између даваоца и примаоца довољан за успешан исход трансплантације", каже Ружица Симоновић-Коњигушић, начелник Одељења за типизацију ткива.
"Такође испитивање присуства хла тела и антитела у серумима потенцијалних прималаца органа, је врло важно, јер ХЛА осим што су тако разнолики, су и јаки имуногени, и свако уношење страних ХЛА, што се дешава и при трансплантацији органа, може покренути комплексну имунолошку реакцију која може довести до одбацивања органа", наводи Симоновић-Коњигушић.
На листи оних који чекају на трансплантацију бубрега тренутно је 900 пацијената. Свакодневно се ажурира, а пацијенти су у обавези да јаве уколико су променили адресу, телефон, али и да на свака три месеца ураде ХЛА контролу.
Процес трансплантације изузетно комплексан
Уколико се појави потенцијални донор, после свих лабораторијских анализа, компјутерски програм проверава неопходне сличности, и избацује листу потенцијалних прималаца.
"Обично је то од шест до десет прималаца, потенцијалних прималаца, а крајњу одлуку коме ће се орган трансплантирати доносе доктори из центра за трансплантацију бубрега", наводи Татјана Дукић, шеф Одсека за серолошку типизацију.
"С обзиром да је процес трансплантације врло комплексна процедура која укључује сарадњу јако много установа, јако много људи је укључено у те процедуре, мислим да те приче о злоупотребама мало девалвирају све напоре и труд људи који се истински залажу да овај посао успе пре свега на добробит наших пацијената", рекла је Ружица Симоновић-Коњигушић.
Одељење за типизацију ткива очекује и акредитацију Европске федерације за имуногенетику, па ће њихови резултати бити признати и у свету, што је и један од услова за улазак Србије у "Еуротрансплант".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар