петак, 30.07.2010, 07:35 -> 13:13
Затворених очију пред насиљем
Само у последња три месеца, деца су била жртве чак десет злочина. Занемаривање, злостављане и брутална убиства деце као да постају део свакодневице. У Прихватилишту за ургентну заштиту кажу да су капацитети стално попуњени.
Готово да нема недеље да у медијима не осване вест о злостављању деце. Само у последња три месеца, деца су била жртве чак десет злочина. У готово свим случајевима починиоци су особе са тешким психијатријским поремећајима.
Стручњаци оцењују да је свака карика у друштвеном ланцу заказала, од породице до надлежних служби и институција.
Занемаривање, злостављане и брутална убиства деце као да постају део наше свакодневице. У прихватилишту за ургентну заштиту кажу да су капацитети стално попуњени.
Ивана Милојевић-Ђукић из Прихватилишта за ургентну заштиту деце каже да чим отпусте једно дете на његово место дође друго.
"Сад смо у јуну отпустили троје деце и дошла су нова. Центри за социјални рад зову нас да примамо још деце, али немамо места", рекла је Ивана Милојевић-Ђукић.
Злочини над најмлађима последица су социјалних и економских превирања у прошлости на које су стручњаци годинама упозоравали. Подједнако запањује и чињеница да околина на њих скоро и да не реагује.
"Свако је заузет својим проблемима, гледа како своју муку да реши, а као продукт тога јавља се бездушност. Када се удружи очај једних и бездушност других онда нам се дешава да нам деца страдају", рекао је психијатар Оливер Видојевић.
Стручњаци критикују недовољну ефикасност рада многих институција.
Професор Весна Николић-Ристановић из Виктимолошког друштва Србије каже да, и када се пријави случај Центру за социјални рад или полицији, често је одговор социјалног радника да то дете мора да има и те какве знаке насиља и да постоји велики досије о његовим повредама да би се нешто урадило.
Многи од починилаца злочина психијатријски су случајеви. Лекари, међутим, тврде да није решење да се они држе у болници, већ да се направи систем подршке који би им омогућио лакше уклопање у друштво.
С обзиром ма то да су починиоци болесни људи, правници сматрају да нису у праву ни они који траже смртну казну за такве случајеве.
"Њима се и иначе та казна, чак и да имамо ту казну, не би могла изрећи. Они би добили меру која би могла да траје доживотно, дакле лечење у психијатријској установи док се човек не излечи, а ако се никад не излечи, онда остаје у установи тако да та казна не би ништа битно ни решила", рекао је професор Правног факулета у Београду Милан Скулић.
Према постојећем закону у зависности од тежине дела, насиље над децом кажњава се од 15 година затвора па навише. За убиство, добија се казна од 30 до 40 година затвора.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 7
Пошаљи коментар