уторак, 20.07.2010, 07:30 -> 11:58
Зрачење по стандардима
Пацијенти правилно зрачени у Институту за онкологију у Сремској Каменици, саопштило Министарство здравља и тиме демантовало спекулације појединих медија о неадекватном лечењу.
Поводом писања појединих штампаних медија, који се позивају на извештај Међународне агенције за атомску енергију да су пацијенти, на Институту за онкологију и радиологију у Сремској Каменици, неправилно зрачени и да су им зрачени и здрави органи, огласило се Министарство здравља.
Министарство наводи да је стручни извештај лаички интерпретиран, да не одговара истини и да непотребно узнемирава јавност.
Поједини штампани медији, позивајући се на извештај Агенције за атомску енергију, објавили су текстове у којима пише да само 30 одсто пацијената прима адекватну и правовремену радиолошку терапију, док су остали, поред чекања и до три месеца, често били подвргнути третманима којима се зраче и здрави органи.
Међутим, Министарство здравља другачије чита исти извештај и тврди да у њему пише да се у Институту за онкологију Војводине примењују како стандардне (код око 70 одсто пацијената), тако и савремене технике зрачења (код око 30 одсто пацијената).
"Ово што се данас види у медијима како се зраче пацијенти у Институту за онкологију Сремска Каменица не одговара истини. Ова агенција је обишла установу у намери да унапреди квалитет рада у самој установи. Знање које се тамо пружа као део терапије заснован је на протоколу и безбедан је за пацијенте и нема места за панику", каже Ивана Мишић из Министарства здравља.
Рад у складу са важећим прописима
И из Клинике за радиолошку терапију у Сремској Каменици поручују да оно што је објављено у појединим медијима није истина, а да је после посете представника Међународне агенције за атомску енергију, професора Приможа Стројана, његов утисак о раду Института био другачији од оног што пишу медији.
Професор каже да се постојећа радиотерпијска технологија користи у складу са важећим прописима на Клиници за радиолошку терапију и да се савремене технике зрачења изводе стручно.
Замерка је - мали број апарата и мали број лекара, значи, готових специјалиста онколога, каже доктор Марко Ерак, управник Клинике за радиолошку терапију Института за онкологију и радиологију Војводине.
Како РТС сазнаје, у четвртак ће, у Скупштини Србије, бити одржана ванредна седница Одбора за здравље и породицу и конференција за новинаре представника Института.
Институт за онкологију и радиологију у Сремској Каменици већ неко време је у жижи јавности.
Наиме, организација "Доктори против корупције" затражила је да се утврди ко је одговоран, због тога што се, како тврде, на том Институту тргује листама чекања и што је више од 450 наших грађана оболелих од рака, остало без терапије зрачењем, јер су њихово место заузели страни држављани.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар