Зрачење по стандардима

Пацијенти правилно зрачени у Институту за онкологију у Сремској Каменици, саопштило Министарство здравља и тиме демантовало спекулације појединих медија о неадекватном лечењу.

Поводом писања појединих штампаних медија, који се позивају на извештај Међународне агенције за атомску енергију да су пацијенти, на Институту за онкологију и радиологију у Сремској Каменици, неправилно зрачени и да су им зрачени и здрави органи, огласило се Министарство здравља.

Министарство наводи да је стручни извештај лаички интерпретиран, да не одговара истини и да непотребно узнемирава јавност.

Поједини штампани медији, позивајући се на извештај Агенције за атомску енергију, објавили су текстове у којима пише да само 30 одсто пацијената прима адекватну и правовремену радиолошку терапију, док су остали, поред чекања и до три месеца, често били подвргнути третманима којима се зраче и здрави органи.

Међутим, Министарство здравља другачије чита исти извештај и тврди да у њему пише да се у Институту за онкологију Војводине примењују како стандардне (код око 70 одсто пацијената), тако и савремене технике зрачења (код око 30 одсто пацијената).

"Ово што се данас види у медијима како се зраче пацијенти у Институту за онкологију Сремска Каменица не одговара истини. Ова агенција је обишла установу у намери да унапреди квалитет рада у самој установи. Знање које се тамо пружа као део терапије заснован је на протоколу и безбедан је за пацијенте и нема места за панику", каже Ивана Мишић из Министарства здравља.

Рад у складу са важећим прописима

И из Клинике за радиолошку терапију у Сремској Каменици поручују да оно што је објављено у појединим медијима није истина, а да је после посете представника Међународне агенције за атомску енергију, професора Приможа Стројана, његов утисак о раду Института био другачији од оног што пишу медији.

Професор каже да се постојећа радиотерпијска технологија користи у складу са важећим прописима на Клиници за радиолошку терапију и да се савремене технике зрачења изводе стручно.

Замерка је - мали број апарата и мали број лекара, значи, готових специјалиста онколога, каже доктор Марко Ерак, управник Клинике за радиолошку терапију Института за онкологију и радиологију Војводине.

Како РТС сазнаје, у четвртак ће, у Скупштини Србије, бити одржана ванредна седница Одбора за здравље и породицу и конференција за новинаре представника Института.

Институт за онкологију и радиологију у Сремској Каменици већ неко време је у жижи јавности.

Наиме, организација "Доктори против корупције" затражила је да се утврди ко је одговоран, због тога што се, како тврде, на том Институту тргује листама чекања и што је више од 450 наших грађана оболелих од рака, остало без терапије зрачењем, јер су њихово место заузели страни држављани.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 31. октобар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи