понедељак, 19.07.2010, 08:37 -> 12:30
Још слободних места за бруцоше
На државним универзитетима остало више од 4.000 слободних места. Највише места у Новом Саду. Други уписни рок почиње 1. септембра.
После првог уписног рока, на државним универзитетима остало је више од 4.000 слободних места. Највише слободних места има на Универзитету у Новом Саду. Други уписни рок почиње 1. септембра и трајаће двадесет дана.
Будуће бруцоше интересују, пре свега, друштвене науке, показао је и овогодишњи први испитни рок.
У септембру ће индекси моћи да се добију на факултетима природних и техничких наука. Као и претходних година, у другом року остају слободна места и за буџетске и за самофинансирајуће студенте на физичкој хемији.
"Мислим да деца, када заврше средњу школу, нису спремна да полажу пријемни испит где се проверавају знања из математике, хемије, биологије, значи из природних наука, немају довољно предзнања да положе пријемни испит. С друге стране, студирају нешто што је много тешко, а после тога немају никакву корист, тржиште рада не постоји, није јасно где ће се запослити, колика ће им бити плата. Једино што је јасно да са том струком могу да оду у свет", рекао је професор др Бранко Ковачевић, ректор Универзитета у Београду.
У Нишу и Крагујевцу највише слободних места има на машинству. На Универзитету у Приштини, са привременим седиштем у Косовској Митровици, и Новом Саду на Филозофском факултету, док је у Београду највише индекса остало на Технолошко-металуршком факултету.
На Универзитету у Београду кажу да су престали да рачунају колика су дуговања државе универзитету. Све је почело деведесетих, па би се неизмирене обавезе могле мерити стотинама милиона евра.
Ректор Београдског универзитета истакао је да је проблем што држава даје све мање материјалних средстава.
"На нивоу универзитета, реални материјални трошак држава покрива са 17 одсто, па и ниже. Имамо проблем грејања. Прошле године седам факултета није могло да плати грејање, па смо правили неко одложено плаћање. У уторак имамо састанак са министром просвете. Ми смо послали све оно што нас мучи, да не би дочекали да нам искључују воду, струју, телефоне", казао је Ковачевић.
Ове недеље следе разговори министра просвете Жарка Обрадовића са ректорима универзитета.
До сада су акредитовани државни универзитети у Београду, Новом Саду, Нишу, Крагујевцу, Приштини, Новом Пазару, Универзитет одбране, а приватни акредитовани универзитети су: Сингидунум, Мегатренд, Привредна академија, Едуконс и Метрополитан.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар