Тропски викенд у Србији

Најтоплији дан од почетка године. Због врућина и високих температура многи грађани потражили су освежење на купалиштима широм земље.

У готово свим градовима у Србији температуре прелазе 30 степени. Тропских 35 степени, колико је забележено у Београду, најтеже су поднеле особе са хроничним тегобама.

Многи грађани Србије расхлађење су потражили на купалиштима широм земље, а најпознатије купалиште у Београду Аду Циганлију посетило је више од 100.000 купача.

Због употребе расхладних уређаја, потрошња електричне енергије повећана је око 15 одсто. 

У борби против тропских температура лекари саветују "паметни" избор хране, пића и гардеробе. Боравак на отвореном захтева додатну заштиту коже, а шешир или качкет спречиће разне здравствене тегобе.

Стручњаци препоручују да је неопходно да се више одмарају они који спадају у групу такозване осетљиве популације - деца, омладина, труднице, дојиље, стари и хронични болесници.

Свим грађанима се препоручује да имају редовне оброке, обавезан доручак, лаган ручак, лагана вечера и две дневне ужине, који ће сачувати снагу, одржати добру концентрацију и окрепити организам.

У време високих температура изузетно је важно пити довољно течности, јер организму тада највише прија и помаже обична вода, која за разлику од заслађених напитака неће оптеретити организам разлагањем шећера, што додатно ослобађа топлотну енергију.

Осим воде, добар избор су и млеко и свеже цеђени воћни сокови, а истовремено треба смањити унос кофеинских напитака и алкохолних пића, јер условљавају додатни губитак воде.

Особама старијим од 65 година саветује се да често пију течност, без обзира на то да ли су жедне, јер организам старих људи има смањене резерве воде због смањеног осећаја жеђи.

Заштита од спољних утицаја у боравишном простору подразумева редовно одржавање личне хигијене, туширање, купање млаком водом пре одласка на спавање, после доласка са посла, из града, после рекреације.

Такође се препоручује редовно проветравање просторија, употреба завеса на прозорима, подешавање рада клима уређаја тако да разлика у температури између спољне средине и средине у којој се борави не буде већа од 7 до 10 степени.

Како бисмо се помогли организму да се лакше расхлади, корисно је хладити се лепезама, а дерматолози подсећају да кожа буде заштићена одговарајућим козметичким препаратима, нарочито током сунчања.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 31. октобар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи