Судски предмети на Интернету

У другој половини године биће активирана нова бесплатна Интернет услуга за грађане и странке која ће омогућити увид у судске предмете у свим судовима у Србији, најавила министарка правде Снежана Маловић.

Министарка правде Снежана Маловић најавила је да ће програм за аутоматско праћење предмета (АВП) бити умрежен у свим судовима у Србији до краја августа ове године, после чега ће грађани моћи бесплатно да врше увид у своје предмете путем Интернета.

Грађани више неће морати да долазе у суд како би се непосредно распитали о стању у својим предметима, на пример у вези са жалбама, заказивањем рочишта и других података, већ ће преко Интернета моћи да изврше увид у своје предмете, објаснила је министарка после потписивања Протокола о наставку сарадње тог министарства са ПТТ "Србије" у згради Посебног одељења Вишег суда у Београду.

Министарка Маловић је прецизирала да ће у другој половини године бити активирана нова бесплатна Интернет услуга за грађане и странке која ће омогућити непосредну претрагу предмета по уписницима, у Основним и Вишим судовима према врсти и броју предмета, поступајућем судији или називу странке, односно свих информација које су по Закону јавно доступне.

Министарка је поручила да ће на тај начин бити "извађени предмети из фиока, а правда бити ефикаснија и бржа".

"Спречићемо застаревање предмета и на тај начин спречити привилеговане адвокатске канцеларије које су имале специфичне везе са запосленима у корумпираном делу судства. Уштедећемо време странкама у спору и повећаћемо транспарентност судова и ефикасност и делотворност судства", истакла је Маловић.

Подсетила је да ова услуга већ постоји у свим привредним судовима у Србији и да је у пракси врло коришћена, као и да даје могућност председнику суда и сваком судији да у АВП програму врши увид у статистику и предмете у раду, што је, како је навела, веома битно за борбу против корупције у правосуђу.

У сарадњи са Европском комисијом, према њеним речима, у току је пројекат реализације пословног софтвера који би требало да омогући повезан рад запослених у Врховном касационом, Управном и апелационим судовима са запосленима у првостепеним и другостепеним судовима.

Имајући у виду досадашње успешне пројектне активности реализоване уз подршку УСАИД, Светске банке и Европске комисије уверени смо да ће тако бити и после потписивања тог Протокола између Министарства правде и ПТТ-а који би требало да буде увод у ширење мрежа корисника електронских потписа у правосуђу у оквиру АВП програма, навела је Маловић.

Говорећи о значају техничког унапређења у правосуђу, министарка је навела да је просечно време за овере на шалтерима од пре месец дана четири минута по предмету, односно 10 пута краће у односу на јануар и фебруар, када су гужве биле велике и када се сатима чекало за оверу преписа.

"Захваљујући унапређењу софтвера, увођењем рада у све смене отварању великог броја нових шалтера већој доступности извршиоцима у судовима, добили смо ефикасан рад шалтера за овере", указала је министарка.

Директор ПТТ-а Горан Ћирић поручио је да та компанија увођењем компјутерских система у разне области друштва жели, пре свега да олакша живот грађанима, уштеди време и новац али, како је навео и живце.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. октобар 2024.
10° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи