Обнова Сопоћана и Ступова

Држава ће уложити значајна средства како би обновила манастире Сопоћани и Ђурђеви Ступови, рекао, приликом обиласка, министар културе Небојша Брадић. У Новом Пазару представљена "Светска баштина-Србија"

Министар културе Небојша Брадић обећао је приликом обиласка манастира Сопоћани и Ђурђеви Ступови код Новог Пазара да ће држава уложити значајна средства за њихову обнову.

Брадић је нагласио да, иако су та два манастира под заштитом Унеска, обавеза је државе, локалне самоуправе и манастирског братства да стално раде на реконструкцији, али и презентацији споменика.

У Музеју Рас, министар Брадић промовисао je монографију "Светска баштина - Србија" и отворио изложбу посвећену српским споменицима културе са Унескове  листе светске баштине.

Промовишући монографију, Брадић је рекао да њено објављивање управо доприноси заштити нашег културног наслеђа.

Брадић је истакао да идентитет који постоји у овом делу наше земље: мешавина српско-византијског и отоманског наслеђа, представља велики квалитет и богатство које овај крај носи.

"Споменици као што су Стари Рас, Петрова црква, Сопоћани завређују пажњу будућих гостију овог места, али и стручњака који овде долазе", рекао је министар.

Mонографија до сада објављена на енглеском, немачком, кинеском језику, a спремају se преводи на француски, руски, италијански.

На листи светске културне баштине су Студеница, Стари Рас са Сопоћанима, четири споменика на Косову и Метохији. То је манастир Високи Дечани, а од 2006. године су му, као угрожена културна баштина, придружени и Пећка Патријаршија, Грачаница и црква Богородица Љевишка.

Гамзиград, тј. Ромулијана, једини је од наших археолошких локалитета на Унесковој листи и уписан је 2007.године.

Листа светске баштине садржи 890 локалитета културног и прирoдног богатства.

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. октобар 2024.
11° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи