Матичне ћелије и лек и нада

Научници из САД, који предњаче у примени матичних ћелија за лечење тешких болести, спремни су да поделе своја искуства са колегама али и пацијентима из Србије.

Највећа нада за пацијенте са повређеном кичмом, последњих година јесте трансплатација моторних неурона из матичних ћелија.

Међу светски признатим научницима у тој области најдаље су отишли Американци, чији је председник недавно скинуо вишегодишњи вето на употребу државног новца за истраживање ћелија.

Екипа РТС-а прва је из Европе посетила водећи амерички истраживачки центар, у коме су добијене линије матићних ћелија за клиничка испитивања код људи.

"Када су пацови са повређеном кичмом после трансплатације поново проходали знали смо да смо на прагу великог успеха.Тако смо даоказали да ологодендроцити могу да замене оштећене ћелије и поврате им функцију", говори доктор Ханс Крстејд, руководилац Научно истраживачког тима Рив-Рвајн центра.

После 12 година истраживачког рада, амерички научници су дочекали да веома ригораозна Агенција за храну и лекове одобри ћелијску терапију. Питање је дана када ће матичне ћелије на америчком континету почети да се користе за лечење трауматских оштећења. Резултати на првих десет пацијената са повредама кичменог стуба биће добар основ за научни рад који ће помоћи у лечењу хроничних обољења.

Међу тимом калифорнијских научника је и доктор Александра Јовановић - Пул, Новосађанка која већ четири године истражује неуроне за лечење многих неуродегенеративних болести.

Доктор Јовановић-Пул, руководилац тима научника у компанији Калифорнија "Стем Сел", каже да " неможемо очекивати да ће пацијенти за недељу дана проходати, али да су задовољни што ће многим пацијентима квалитетет живота бити знатно побољшан, па медицина и наука и са тим мора бити задовољна".

Могућност опоравка од хроничне повреде кичме улила је наду и Нишлијки Драгани Родић, која је као пацијент са трансплантираним ћелијама пренела своје искуство америчким истраживачима.

Драганa Родић сматра да упрскос свему "не смемо да престанемо да се радујемо, да радимо... да се трудимо и да на сваки начин побољшавамо нашу свакодневицу и квалитет живота".

Постигнуте резултате у регенеративној медицини амерички научници су спремни да поделе са пацијентима и стручњацима у Србији.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи