Због предрасуда теже до посла

У Србији има више од 800.000 људи са инвалидитетом. Иако су образовањем оспособљени за рад, особе са инвалидитетом често су дискриминисане, установе су им неприступачне, а када траже посао, наилазе на предрасуде.

Према проценама, у Србији има више од 800.000 људи са инвалидитетом. Велики је број оних који су завршили школу, а мали број оних који имају посао.

Особе са инвалидитетом, често су дискриминисане, установе су им неприступачне, а када траже посао, наилазе на предрасуде.

Драгана Митровић је економиста. Већ 15 година покушава да се запосли. Рођена је без десне шаке, што је, каже, не омета да обавља посао за који се школовала.

"Углавном су проблем предрасуде, јер људи нису довољно информисани, сматрају да због неког недостатка не можеш да обављаш свој посао. У почетку је било тешко, али се човек навикне на такве реакције приликом разговора за посао", истакла је Драгана.

Готово 80 одсто особа са инвалидитетом завршило је средњу школу, у мањој мери високу или факултет.

Иако су образовањем оспособљени за рад, истраживање показује да је 90 одсто њих незапослено.

Момчило Станојевић из Центра за самостални живот инвалида наводи да је битно да се сваком пружи шанса и могућност да буде економски самосталан.

Једнаке шансе за све

"Да бисте имали једнакост и да не би ти људи били дискриминисани они морају да имају једнаке шансе, а њих не можете да пружите неком, ако му не дате могућност да он буде економски самосталан. А економски самосталан неће моћи да буде ако сам не привређује", истакао је Станојевић.

Осим помоћи државе, важно је да постоје донатори, међународне агенције и организације цивилног друштва, који подржавају активно укључивање особа са инвалидитетом у све токове живота.

Уз подршку америчке агенције за међународни развој "USAID", у Србији се спроводи пројекат Мидвеј.

Милица Турнић, координатор пројекта каже да је за особе са инвалидитетом посебно важно да се укључе у образовање и запошљавање.

"Циљ је да исти а различити будемо сви активно укључени у друштво и да сви добијемо свој део и да сви имамо права да равноправно одлучујемо о свом животу. За особе са инвалидитетом је посебно важно да се укључе у образовање и запошљавање", рекао је Турнић.

У пројекат су укључене особе са инвалидитетом, што је значајно, јер заступају саме себе, знају шта њима највише одговара и шта им је највише потребно.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи