Возачи морају да буду одморни пре поласка на пут - шта још значи кампања "Вози безбедно"

Девету годину заредом Агенција за безбедност саобраћаја у сарадњи са партнерима, током летњих месеци када је интензитет путничког саобраћаја највећи, организује кампању под називом "Вози безбедно".

Возачи морају да буду одморни пре поласка на пут - шта још значи кампања "Вози безбедно" Возачи морају да буду одморни пре поласка на пут - шта још значи кампања "Вози безбедно"

Република Србија као транзитна земља је земља кроз коју годишње прође око седам милиона путничких возила и неколико стотина хиљада теретних возила.

У јулу, августу и до половине септембра бележи се највећи број возила на српским путевима, а самим тим и највише конфликата и саобраћајних незгода, наводе из Агенције за безбедност саобраћаја.

"Само 2001. године током месеца јула и августа на путевима Републике Србије гинуло је чак 240 путника, док смо 2023. године тај број свели на мање од 80. Циљ нам је да упознамо све путнике који транзитирају кроз нашу земљу да је умор утицајни фактор на 11. месту, од укупно 85 утицајних фактора, који изазивају саобраћајне незгоде.

Своје промотивне активности одржали су на граничном прелазу Хоргош 1.

Основна порука

"Основна порука је да на свака два сата праве паузу од минимум 15 минута", рекао је Мирко Коковић, помоћник директора Агенције за безбедност саобраћаја.

Из Полицијске управе Суботица наводе податак да ће и ове туристичке сезоне у транзиту кроз Србију бити више милиона возила и путника, те да је њихов циљ да обезбеде што повољније стање безбедности саобраћаја.

"Поред повећане присутности саобраћајне полиције и предузимања мера у погледу контроле и регулисања саобраћаја, полицијски службеници ће разговарати како са домаћим тако и са страним држављанима којима ће указивати да је веома важно да у току вожње буду одморни, да на свака два сата праве паузу", истакала је Исидора Јефтић, официр саобраћајног одељења Полицијске управе у Суботици.

Возите наспавани и одморни

Из МУП-а апелују на све возаче да поштују саобраћајне прописе и да своје путовање адекватно испланирају на начин како би возили наспавани и одморни.

Са тим су сагласни и из АМСС-а.

Пре пута проверите техничку исправност возила

"Апелујемо на све возаче да пре пута провере техничку исправност свог возила, да добро испланирају своју руту и да не праве велике температурне разлике приликом путовања, између спољашње и унутрашње температуре. Затим, да се информишу о стању на путевима, о задржавању на граничним прелазима и о обуставама саобраћаја", казао је Небојша Мандић, директор Сектора за комерцијалне послове АМСС-а.

У случају непредвиђених околности на путу сви путници се могу обратити Ауто-мото савезу Србије, 24 часа дневно, позивом на број 1987 (за позиве из Србије) и на број +381113331200 (за позиве из иностранства).

субота, 16. август 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом