Читај ми!

Пробуђена хуманост – Србија постепно гради културу донорства

Од почетка године, у 12 најтежих тренутака изговорено је "да" – реч која значи живот. Захваљујући хуманом и солидарном чину породица донора, у Србији је до сада спасено и продужено 57 живота. Екипа РТС-а обишла је неке од пацијената који су недавно започели ново животно поглавље.

У Институту за кардиоваскуларне болести Дедиње у овој години урађене су две трансплантације срца. Недавно, нови живот добила је 45-огодишња Слађана. Још је у јединици интензивног лечења, али оно што је важно - опоравак иде добро, и она не скида осмех са лица.

Каже да није веровала када је примила позив за операцију.

"Нисам веровала, нисам знала да ли да крећем. Моја докторка ме зове, ја се размишљам, кажем то је немогуће. Зовем сестру, каже, полази одмах. Дошла сам и сада је све супер, уз помоћ особља сваки дан је све боље", наводи Слађана Вуковић из Kраљева.

Др Драгана Кошевић, начелница Одељења за срчану слабост на Институту Дедиње, каже да је Слађана пацијент те установе од 2016. године.

"Од тада смо покушавали да, због малигних поремећаја ритма рада срца, решимо њен проблем и омогућимо јој бољи квалитет живота. Међутим, Слађана је последњих годину дана у тешком стању. Када је дошла у Центар за срчану слабост и схватили да она више нема времена и да морамо да је ставимо на листу за трансплантацију. Имали смо велику срећу да се то и догоди", објашњава Кошевићева.

Спас "у 12.05"

Посебну захвалност дугујемо родбини донора, јер је заиста спасила нашу пацијенткињу, не у минут до 12 већ у 12.05, истиче докторка Кошовић.

Пацијенту Војномедицинске академије лекари нису могли да спасу живот, али је његова породица у најтежем тренутку рекла "да" и спасила пет њима непознатих људи.

Осамдесетседмогодишња бака Љиљана из своје болничке постеље сама је дошла до лекара на контролу, јер сад види.

"Осам дана је прошло, видим лица, видим околину, жељна сам да је погледам. Била сам изгубила вид, захваљујем се родбини тој, тим људима, који су донирали органе, две године сам чекала овај срећан тренутак", напомиње Љиљана Дејановић.

Елвира из Новог Пазара је добила бубрег. Докторка Маријана је позвала. Одмах смо се спремили и дошли. Било нас је шест, чекали смо резултате претрага, испало је да сам компатибилна и добила сам шансу за квалитетан живот, каже педестједногодишња Елвира Зећа.

Пуковник проф. др Мирко Ресан са Очне клинике ВМА каже да су у тој болници пре два дана успешно урађене трансплантације рожњаче. Обе пацијенткиње су добро.

Васкуларни хирург Војномедицинске академије пуковник проф. др Иван Марјановић указује на то да је дијализа тешка и напорна ствар, а бубрежна инсуфицијенција тешка болест.

Наглашава да се пацијенти који су добили нови бубрег спремају за одлазак кући.

У овом тренутку на трансплантацију органа у Србији чека око 1.800 одраслих и деце.

петак, 18. јул 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом