Е-боловање – лек за епидемију лажних боловања у српској привреди
Стране компаније које послују у Србији указале су на проблем одсуства великог броја радника током летњих месеци, због боловања која трају и дуже од месец дана. Таква боловања бележе историјски максимум, кажу у Министарству привреде. Упозоравају да то не само да угрожава производни процес, већ прети и затварањем погона великих компанија у Србији. Проблем лажних боловања требало би да реши систем Е-боловања.
Од маја до септембра, у време сезонских послова, више од трећине запослених није у производним погонима појединих компанија, кажу у Министарству привреде.
Тиме не губи само послодавац већ и локалне самоуправе, чији се буџети, највећим делом, пуне од пореза и доприноса запослених.
"Коментаришемо већу популацију, већи број запослених који у континуитету узима боловање и који тиме квари привредни амбијент у Србији, а самим тим онемогућава несметан процес рада тих компанија у нашој земљи. Неки су на прагу да се одлуче да своје производне погоне битно смање у нашој земљи. Ми неке корекције на овим бројевима морамо имати у наредним недељама како бисмо очували комплетне производне погоне низа компанија", упозорава министарка привреде Адријана Месаровић.
Министар здравља задужио је директоре домова здравља да контролишу сумњива, дуга боловања и скрену пажњу лекарским комисијама које продужавају боловања.
Послодавцима поручују да, попут државних фирми, формирају комисије које ће одлазити код запослених да провере боловање.
"Ми ћемо вам изаћи у сусрет кад изађе ваша комисија, кад оде у дом здравља, да добијете податак да ли је тај пацијент у дому здравља у то време кад га ви проверавате и код куће. Значи, имате и ту могућност и друго, дајте нам списак где ћемо вам помоћи, а овај целокупни проблем се решава кад заживи електронски систем", истиче министар здравља Златибор Лончар.
То ће довести до боље контроле, лакшег откривања лажних болесника, добијања дознака без одласка лекару и њихово достављање послодавцу, што значи и мање администрације.
До краја јула, Е-боловање требало би да буде завршено у Београду, а до краја године и у целој Србији.
Коментари