Читај ми!

Невладине организације на северу КиМ указују на пораст узнемиравања жена

Група невладиних организација указује на пораст пријава грађана и медијских извештаја о узнемиравању жена и девојака на северу Косова и Метохије, од стране цивила који долазе из правца јужне Митровице, укључујући и случајеве у којима су жртве малолетнице.

У заједничком саопштењу више невладиних организација које делују унутар српске заједнице на северу КиМ се истиче да овакви "инциденти изазивају озбиљну забринутост и додатно урушавају осећај личне и колективне безбедности међу грађанима".

"Учесталост и континуитет оваквих случајева указују на дубок институционални проблем – неспособност или неспремност косовске полиције да пружи заштиту свим грађанима. Посебно забрињавају сведочења о покушајима релативизације ових инцидената, као и наводи о притисцима на сведоке од стране полицијских службеника", наводи се саопштењу.

Додају да су грађани више пута упућивали позиве полицији да обезбеди безбедност за све, али такви апели остају без одговора. Ни Полицијски инспекторат, како наводе, не показује видљив учинак у надзору и дисциплинском процесуирању у оваквим случајевима, док су механизми цивилног надзора над радом полиције изузетно ограничени.

Поводом све чешћих пријава о узнемиравању жена и девојака и неадекватне реакције институција, представници невладиног сектора истичу да је ситуација озбиљна, и да је, уз очигледан недостатак институционалне реакције, од кључног значаја да међународни актери појачају надзор и одговорност над радом безбедносних структура.

Питања за Еулекс

Уз подсећање да мисија Еулекс има мандат да надгледа функционисање владавине права на КиМ, укључујући и рад полиције, организације позивају ову мисију да одговори на низ конкретних питања у духу транспарентности и одговорности према грађанима.

"Да ли Еулекс тренутно прати и документује случајеве узнемиравања жена и девојака на северу Косова? Ако да, да ли постоји процена тренда и озбиљности ових инцидената?", пита се у саопштење.

Организације желе да знају и шта Еулекс предузима када уочи системске пропусте у раду полиције у погледу заштите невећинских заједница."Који су конкретни кораци које Еулекс предузима када идентификује систематске пропусте у раду полиције у вези са заштитом грађана из невећинских заједница?", наводи се саопштењу.

Тражи се и појашњење како се обезбеђује институционални ефекат налаза и препорука Еулекса, те да ли доводе до промена у поступању полицијских структура. "На који начин Еулекс обезбеђује да његови налази и препоруке имају институционални ефекат и да доводе до промена у поступању полицијских структура?“, питају даље организације.

На крају, поставља се и питање планира ли се појачано присуство ове мисије у северним општинама, због специфичног контекста и све већег броја пријава грађана.

"Да ли Еулекс планира да повећа своје присуство и надзор над полицијским јединицама у северним општинама, имајући у виду специфичан контекст и учестале пријаве грађана о узнемиравању и неделотворној заштити?", каже се у саопштењу.

На крају поручују да је неопходно хитно успостављање поверења грађана у институције безбедности.

"То се може постићи једино кроз одговоран и транспарентан рад свих надлежних органа, укључујући и међународне мисије које имају мандатну улогу у осигурању владавине права и заштите људских права на Косову", истиче се у саопштењу које потписују: Центар за афирмативне друштвене акције (ЦАСА), Нова друштвена иницијатива (НСИ), Институт за територијални економски развој (ИнТЕР), Центар за заступање демократске културе (АЦДЦ) и НВО Актив.

понедељак, 12. мај 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом