Читај ми!

Штрајк дела запослених у правосуђу у организацији Синдиката судске власти

Запослени у правосудним институцијама широм Србије ступили су у потпуни штрајк због вишегодишњег игнорисања њихових захтева. Министар правде Ненад Вујић поручио је, међутим, да је недавно са репрезентативним синдикатима договорено доношење измена и допуна Закона о судским таксама, које ће додатно побољшати положај запослених у правосуђу. 

Синдикат судске власти саопштио је да су захтеви достојанствене зараде, побољшање услова рада, јасно признање улоге коју административно и стручно особље има у функционисању правосуђа, као и престанак системског потцењивања њиховог рада.

Истиче да без запослених у судској администрацији нема рочишта, пресуда и правде па је, наводе, порука штрајка јасна – правосуђе стаје док се не чује и не призна рад оних који га носе сваког дана.

Синдикат судске власти позвао је све запослене да се придруже штрајку без изузетка, јер само масовност, како је навео, може обезбедити стварне резултате.

"Свако радно место које сутра остане празно биће снажан знак отпора и борбе за поштовање које заслужујемо. Ово није борба само за нас – ово је борба за правду у систему који мора да функционише за све", закључено је у саопштењу.

Синдикат запослених судске власти је, пре овог позива на потпуни штрајк, организовао више штрајкова упозорења.

Министар: Договорене измене закона

У међувремену, министар правде Ненад Вујић изјавио је, поводом штрајка, да је недавно са репрезентативним синдикатима - Синдикатом организација правосудних органа Србије (СОПОС) и Синдикатом правосуђа Србије договорено доношење измена и допуна Закона о судским таксама, које ће додатно побољшати положај запослених у правосуђу. 

Вујић је навео да је законски текст у процедури доношења, а предлог закона о изменама и допунама требало би да се нађе у скупштинској процедури у јуну.

Подсетио да штрајк мора бити спроведен у складу са Законом о штрајку, који у члану 5 прописује да он мора да се одвија у простору послодавца, а у члану 7 став 1 да су учесници у штрајку дужни да воде рачуна о безбедности лица и имовине, док се ставу 3 истог члана наводи да учесници у штрајку не смеју да ремете рад запослених који нису у штрајку.

"Члан 14 Закона о штрајку прописује да запослени у штрајку остварују сва основна права осим права на зараду за време штрајка. Ако запослени који су у штрајку не доставе списак, управа је у обавези да сачини списак запослених који су ступили у штрајк, како би се испунила обавеза послодавца у вези са обуставом зараде за време трајања штрајка за лица која су ступила у штрајк", навео је министар.

Подсетио је и на допис Високог савета судства, који је 17. марта упућен председницима судова о њиховим обавезама у вези са најављеним штрајковима запослених.

понедељак, 05. мај 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом