Читај ми!

Опасни инциденти са ваздушним оружјем – где су црвене линије и како деца постају жртве

Дечак је из пушке рањен у леђа у Обреновцу док се играо са другом, јавили су медији. Ловачки савез Србије је, међутим, саопштио да није реч о ловачкој, већ о ручно направљеној ваздушној пушки. Ручно прављена или не, ово није први инцидент у Србији са ваздушним оружјем. Полиција је пушку послала на вештачење

Рекреативци и спортисти, у стрељанама, пуцају из ваздушног оружја, које се пуни дијаболама, а не барутним мецима. На линији за гађање, без изузетка, поштују се сва правила, а пре свих да се оружје никада не окреће ка човеку.

Власник стрељане Далибор Фатић истиче да се у њиховом клубу пре почетка гађања уче правила понашања са оружјем, односно мере опреза.

"Имамо два правила која сви морају да поштују. Прво, да прст никада не сме бити на обарачу док се оружје не упери у правцу мете, и друго, да цева увек мора бити окренута ка плафону, ка мети или ка поду. Не улазимо у то да ли је оружје пуно или празно", истиче Фатић.

Од игре до рањавања

Правила, такође, важе и ван стрељане – увек треба имати на уму да, иако је ваздушно, оружје је оружје. Пушке могу да се купе у слободној продаји уз показивање личне карте, што се МУП-у не пријављује.

"Све пушке су Д категорије, што значи да енергија зрна не прелази седам џула, односно брзина зрна при изласку из цеви не сме бити већа од 200 метара у секунди. Неодговорним руковањем можете неког да повредите. Не можете да убијете, али могућност повређивања постоји", објашњава Фатић.

На питање какве повреде могу да настану, Фатић истиче да углавном зрно заврши испод коже, што се вади хируршки, односно дешавају се лакше повреде.

У Обреновцу пре неколико дана, двојица малолетних дечака играла су се ручно прављеном ваздушном пушком. Један од њих је том приликом рањен.

"Рупе" у закону и плашење животиња

Пушка је прослеђена на вештачење, након чега ће реаговати тужилаштво. Реч је о кривичном делу и чека се квалификација.

Ранка Јовић из Управе за управне послове Полицијске управе за град Београд, гостујући у Београдској хроници, рекла је да контролишу продају ваздушног оружја свих категорија, истичући да је намењено пре свега стрељачким спортовима.

"Ваздушно оружје није играчка и не треба да се користи за гађање или плашење животиња. Намењено је за рекреацију, постоји доста пратеће опреме за безбедност", каже Јовићева, која напомиње да су углавном најдисциплинованији грађани власници оружја, односно спортски стрелци и ловци.

Инструктор за безбедно руковање оружјем Иван Урошевић истиче да је закон прописано где, ко и како оружје може да се набави и користи, али да није био јасан у вези са коришћењем ваздушног оружја на отвореним површинама, попут сеоских средина.

"Проблем је када се људима каже да оружје није смртоносно, попут ваздушног, сматрају да је безбедно. Иако није смртоносно, веома је опасно и може да доведе до тешких повреда ако се њим нестручно користи", наводи Урошевић.

недеља, 13. април 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом