Протест просветних радника Краљева испред Градске куће
Просветни радници Краљева одали су на протесту, одржаном на тргу испред Градске куће, пошту настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду 16-минутном тишином.
Наводе да са протестима настављају до испуњења свих захтева студената.
На крају је одржана протестна шетња улицама града до трга Српских ратника.
Припремили Игор Топаловић и дописници РТС-а
Студенти у блокади објавили су свој шести захтев, који се односи на "неовлашћене посете" повређенима у пожару у Северној Македнији, и захтевају утврђивање одговорности за то.
Студенти захтевају хитно покретање поступка за утврђивање одговорности и разрешење директорке Универзитетског Клиничког центра Србије (УКЦС), директора Ургентног центра и начелника интезивне неге, због тога што су дозволили улазак неовлашћених лица у јединицу интезивне неге УКЦС без заштитне опреме и уз снимање пацијената, чиме су грубо угрожени њихово здравље, право на приватност и достојанство.
Опширније
Краће
Протест медицинара у Зрењанину
Медицински радници зрењанинске болнице, Завода за јавно здравље и Дома здравља након окупљања испред Опште болнице и заједничке шетње кроз град, на главном зрењанинском тргу су поводом Светског дана здравља организовали протестни скуп под паролом "Искористи своје право да живиш слободно и здраво".
Протесту здравствених радника испред градске куће прикључили су се грађани, ученици и студенти, а окупљенима су се обратили медицински радници који траже нормализацију друштва, опоравак здравства, судства и рада свих јавних и државних институција, док је са скупа упућена подршку за испуњење студентских захтева.
Лекар зрењанинске болнице Др Иван Михајлов је истакао да су здравствени радници доведени пред велика искушења, јер системски није обезбеђен довољан број медицинских кадрова и стручног особља. Додао је да су из истог разлога угрожене и друге професије, јер стављање других приоритета пре стручности и закона штети интересима друштва и грађана.
Окупљање на Тргу слободе у Зрењанину отпочело је петнаестоминутном тишином, а завршено је уз 15 минута буке. Протестна шетња и скуп зрењанинских здравствених радника протекли су без инцидената.
Опширније
Краће
Студенти бициклима стигли у Братиславу
Студенти бициклисти, који су на путу ка Стразбуру, стигли су у Братиславу, где им је приређен дочек од стране Срба који живе у словачкој престоници.
Њих је дочекала и група масера и физиотерапеута, а грађани су им обезбедили додатну заштитну опрему, али и сервисне прегледе бицикала пред наставак пута ка Стразбуру.
Бициклисти ће после паузе у Братислави наставити пут ка Бечу, где ће преспавати.
Опширније
Краће
Управа Државног универзитета у Новом Пазару најавила онлајн наставу од 14. априла
У складу са одобрењем Министарства просвете Републике Србије, као и Закључком Националног тела за акредитацију и обезбеђење квалитета , Одлуком Сената и Одлуком Наставно-научног већа, Државни универзитет у Новом Пазару наставиће школску 2024/25. годину извођењем наставе онлине, најављено је из те високошколске установе.
У саопштењу ДУНП се наводи да "предузимајући овакву иницијативу, Државни универзитет у Новом Пазару жели да заштити најбоље интересе већинског дела студената и запослених, као и да обезбеди остваривање делатности установе користећи се савременим и иновативним методама и моделима рада, као и доступним капацитетима и искуствима наставног особља у условима када је извођење наставе и испита, као и остваривање образовне делатности у седишту установе онемогућено".
Онлајн настава на свим студијским програмима, наводе, почеће највероватније 14. априла, што ће зависити од динамике организације и израде плана реализације и распореда наставе, а по распореду који ће бити објављен благовремено на сајту универзитета.
Како истичу, испити ће бити организовани када се за то стекну услови.
Опширније
Краће
Министарство просвете: Све основне школе раде, у обустави два одсто школа у Србији
Према подацима Министарства просвете, настава се одржава у 98 одсто школа, међу којима су школе које раде у редовном режиму, у којима часови трају 30 минута, као и школе у којима ради део наставника.
У обустави је данас два одсто школа, а све основне школе раде.
Опширније
Краће
Проф. Јовановић: Просветна инспекција обавила ванредни надзор на Филозофском факултету у Нишу
Просветна инспекција је јутрос, како је пре два дана најављено, обавила ванредни надзор на Филозофском факултету у Нишу, јавља дописник РТС-а.
По речима деканке тог факултета Наталије Јовановић, инспектор је обишао зграду, затекао бројне студенте у згради, као и све наставнике на радним местима, који, каже, иако учествују у блокади, од почетка држе консултације.
Додала је и да је инспектор имао увид у план надокнаде наставе и испитних рокова, усвојен на седници Наставно-научног већа, с тим што ће се, наводи, са надокнадом кренути када буду испуњени студентски захтеви.
Деканка каже да је посета била коректна и да је инспектор исказао задовољство.
Лесковац – почела настава у Гимназији
Ученици Лесковачке гимназије после два и по месеца вратили су се у школске клупе, пошто су на пленуму крајем прошле недеље одлучили да крену на наставу, али да часови трају 30 минута, како професорима не би ускратили право на законски штрајк, наводи се у допису отвореном за јавност.
Пленум је, истиче се, једногласно изгласао неповерење директорки Гимназије Драгани Цветановић и покренуо петицију за њену смену, коју је за мање од 24 сата потписало више од 1.000 садашњих и бивших ученика, наставника, родитеља и грађана.
Директорка Гимназије је уз сагласност Министарства просвете обавестила ученике да од данас креће онлајн настава. Део професора поштује одлуку.
Са друге стране, пленум ученика Лесковачке гимназије саопштио је да ће настава свакодневно да се завршава осамнаестоминутном тишином у дворишту школе, како наглашавају, за жртве пада надстрешнице на Главној железничкој станици у Новом Саду, седамнаестогодишњег Андрију, који је крајем новембра прошле године претучен на смрт испред Хемијске школе, као и седмогодишњег Александра, који је почетком марта ове године преминуо у Клиници за педијатрију Универзитетско-клиничког центра Ниш.
Ученици Економске школе, који са Гимназијом деле исту зграду, већ су на онлајн настави.
Шеснаестоминутна тишина у Булевару краља Александра у Београду
Студенти Правног и техничких факултета, ученици Београдске академије пословних и уметничких струковних студија блокирали су данас раскрсницу Булевара краља Александра, Синђелићеве и Улице краљице Марије у Београду, одајући почаст жртвама пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Фото: Фонет / Марко Драгославић
Запослени у Народној библиотеци Србије у протесту због изградње троспратне гараже
Протесни скуп пленума Народне библиотеке Србије (НБС) почео је данас на платоу испред те библиотеке, а циљ организатора је да подсете на њено бомбардовање 1941. године, али и да упозоре на тренутно инвеститорско поткопавање и изградњу оближње троспратне гараже.
Скуп “Дан после – Страдање Народне библиотеке Србије: прошло и садашње” почео је у 11.40 сати на тераси НБС, а запослене НБС подржали су грађани и студенти Филолошког, Филозофског, Стоматолошког и Медицинског факултета.
Окупљени носе транспаренте са натписима: “Зашто гаража а не депо за књиге”,“Библиотекари хвала на подршци”, “Kо чита побеђује”, “Библиотека града Београда уз Народну библиотеку Србије”, “И НБС је студентска кућа”, “Недостижних 1 (%)”, “Библиотекари уз студенте” и “У тишини библиотеке ћутање још гласније одзвања”.
Програм обухвата шеснаестоминутну тишину за 16 страдалих у паду надстрешнице у Новом Саду, после чега ће се обратити представници пленума НБС, а предвиђен је и наступ Хора студената Факултета музичке уметности у блокади.
Пленум НБС подсетио је у најави протеста да је здање НБС на Kосанчићевом венцу до темеља страдало у бомбардовању 6. априла 1941. године, заједно са готово целокупном баштином у њој похрањеном.
Разлог за овај протест је и зидање троспратне гараже, уз саме темеље НБС, а према оцени запослених, може имати истоветне последице по писано наслеђе као и само бомбардовање.
Фонет/Катарина Станков
Блокада раскрснице и шеснаест минута тишине у Шапцу
"Не одустајемо до испуњења свих студентских захтева", поручују шабачки студенти и матуранти окупљени на раскрсници између Библиотеке и Музеја, преноси дописник РТС-а.
У блокади саобраћаја и 16 минута тишине за настрадале у паду настрешице у Новом Саду подржали су их просветни радници, родитељи, грађани, активисти.
РТС
Студенти у блокади пружили подршку колегама са Универзитета "Унион Никола Тесла"
Студенти у блокади прошетали су до зграде Универзитета "Унион Никола Тесла" како би пружили подршку колегама који се противе одлуци тог Универзитета да се организује априлски испитни рок.
Одата је пошта за 16 настрадалих у паду надстрешнице Железничке станице у Новом Саду 1. новембра прошле године.
Пошта страдалима у паду надстрешнице одата је блокадом Улице цара Душана
Фото: РТС / Игор Топаловић
На улазу у Крагујевац блокада кружног тока код Ђурђевданског крста
Kружни ток код Ђурђевданског крста, на улазу у Kрагујевац, блокирали су јутрос од 10 сати студенти у блокади.
Током блокаде на том простору организују се спортске активности и играње друштвених игара.
Kако је најављено, блокада кружног тока ће трајати до 16:16 часова.
Студенти из Варварина настављају пешачење према Новом Пазару
Студенти Учитељског факултета и других факултета из Јагодине, Ћуприје, Параћина, Београда и Зрењанина после ноћи проведене у Варварину настављају пут ка Новом Пазару где се у суботу, 12. априла организује велики студентски протест под слоганом "Слобода влада чаршијом".
Пред њима је деоница дуга близу 40 километара до Доњег Рибника у општини Трстеник где ће преноћити.
Студенти бициклисти наставили пут до Стразбура – данас возе до Беча уз паузу у Братислави
Студенти који су 3. априла из Новог Сада бициклима кренули у Стразбур данас настављају путовање и из Ђера у Мађарској крећу до Беча, али ће на том путу направити дужу паузу у Братислави.
Очекује се да ће студенти бициклисти петог дана путовања прећи ће још 144 километра.
Опширније
Краће
Студенти у блокади настављају са акцијама док њихови захтеви не буду испуњени. Протестују пет месеци, тражећи одговорност за пад надстрешнице зграде Железничке станице у Новом Саду 1. новембра и погибију 16 људи.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.
Група од 80 студената у блокади је 3. априла ујутру кренула бициклима пут Стразбура, да би у "центру европске правде предали документ о кршењу права у Србији". Пролазе кроз кључне европске градове, а у Стразбур би, према плану, требало да стигну 15. априла. Циљ пута је да европским званичницима скрену пажњу на студентске захтеве и тренутну ситуацију у Србији.
Блокадама и обустави наставе претходних месеци придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа у Србији.
Комеморативним скуповима у више градова у Србији 1. априла обележено је пет месеци од пада надстрешнице у Новом Саду, средњошколци и наставници на три и по сата блокирали су мост "Газела".
Грађани Ниша протестовали су 31. марта испред Основног суда због напада на Наталију Јовановић, деканку Филозофског факултета Нишког универзитета, који се догодио 30. марта.
Последње суботе у марту одржан је шесточасовни протест испред Информера.
Грађани и студенти окупили су се 24. марта, на годишњицу почетка НАТО бомбардовања Савезне Републике Југославије, испред Генералштаба и Уставног суда у Београду. Изразили су незадовољство због тога што је Генералштабу одузет статус културног добра.
У недељу, 23. марта, у Новом Саду је био Дан жалости због смрти Вукашина Црнчевића, који је после четири месеца и три недеље подлегао повредама задобијеним у паду надстрешнице.
У Чачку је истог дана одржан протест грађана на који су их позвали студенти Факултета техничких наука у блокади због догађаја од суботе 22. марта на Градском тргу када су, како су навели, нападнути студенти тог факултета. Неколицина учесника протеста разбила је врата градске управе у Чачку и ушла у зграду. Полиција је саопштила да је идентификовано шест особа. Окупљени су током протеста шетали градским улицама, правили буку и гађали јајима седиште Градског одбора СНС-а.
У Нишу је у петак увече 21. марта дошло до инцидента испред места где је требало да буде одржана трибина Српске напредне странке. Окупљени грађани су чланове СНС-а гађали јајима, каменицама и поливали водом. Нападнут је градоначелник Ниша Драгослав Павловић као и други чланови СНС-а који су хтели да присуствују страначкој трибини. Тада су приведена и тројица студената.
Студенти су претходних дана пружили и подршку просветарима који су протестовали испред Министарства просвете и зграде РТС-а у среду 19. марта. Просветни радници траже од Јавног сервиса да о њиховим захтевима извештава објективно, истинито и правовремено, као и да "стану на страну грађана" и извештавају о њиховим захтевима у Другом дневнику. Протест су подржали и средњошколци, као и део радника РТС-а.
Студенти и грађани су у понедељак 17. марта после Ургентног центра у Београду, протестовали испред Министарства здравља, пошто је Ургентни центар осудио "ширење панике" о здравственом стању људи после инцидента у Улици краља Милана када је још необјашњен звучно-ваздушни удар уплашио и растерао демонстранте у петнаестоминутном одавању поште настрадалима у Новом Саду. Ургентни центар је навео да је радио "уобичајено", а амбуланте "нису биле преплављене" пацијентима са симптомима "звучног удара".
Велики број грађана из целе земље одазвао се на студентски протестни скуп под слоганом "15. за 15" у центру Београда 15. марта.
Иако је првобитно Скупштина Републике Србије била најављена за централно место окупљања, Трг Славија је у два наврата током дана проглашен за алтернативно место централног програма скупа "15. за 15", из безбедносних разлога – због окупљених око Удружења Студенти 2.0 који су боравили и тог дана у
И поред тога, на више локација у центру Београда дошло је до инцидената и међусобне туче једног дела учесника протеста, а данима после протеста јавност је заинтересована за случај у Улици краља Милана када је петнаестоминутна тишина која је почела у 19.00 прекинута четири минута раније због звучно-ваздушног удара о којем сведоче очевици, међу којима је одређен број затражио лекарску помоћ.
Док се у делу јавности спекулише о употреби звучног средства за разбијање демонстрација, полиција, Војска и БИА, демантују да је тако нешто употребљено 15. марта.
Студенти у блокади су 11. марта у 21 сат окончали 22-часовну блокаду улаза у зграду Радио-телевизије Србије у Таковској 10 и Абердаревој 1, која је почела 10. марта, око 22.30. Истовремено, била је блокирана и зграда Радио-телевизије Војводине.
Наставили су са блокадама факултета и ректората после студентско-радничког протеста "Раме уз раме – студенти и радници" који је одржан за викенд. У Нишу је одржан студентски протест "Ружа правде", док су је у Новом Саду био протест под називом "Шта жене знају са јајима".
Два дана раније је организована шетња "Кругом двојке" у Београду и протест испред зграде РТС-а.
Део студената у блокади и грађана који су били на протесту испред РТС-а дошли су до Пионирског парка и скандирали и звиждали окупљенима у Удружењу "Студенти 2.0" који, како наводе, желе да похађају наставу и који су од четвртка под шаторима у Пионирском парку. Кордон полиције стајао је између две групе студената и грађана.
Поред свакодневних протестних шетњи и одавања поште настрадалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, широм Србије, одржан је и велики протест "Студентски едикт" у Нишу, 1. марта, четири месеца после пада надстрешнице у Новом Саду када су студенти из више праваца у вишедневном маратону пешке стигли у Ниш на протест који је трајао 18 сати.
Протест у Нишу уследио је после великог скупа студената из целе земље под називом "Сретнимо се на Сретење" у Крагујевцу.
Претходно, поводом 100 дана од пада надстрешнице у Новом Саду, студенти су и 9. фебруара, седмочасовном блокадом београдског моста Газела још једном позвали надлежне институције на одговорност.
Када се навршило три месеца од трагедије на Железничкој станици, 1. и 2. фебруара, организована је и студентска блокада Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати.
Неколико дана пре, истим поводом, студенти су организовали једнодневну блокаду београдске Аутокоманде.
У међувремену – студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа, ђаци и матуранти широм градова Србије – настављају и са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића 28. јануара је и напад на студенте испред страначких просторија Српске напредне странке у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тада тукли студенте палицама и песницама. Студенткиња која је том приликом теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, више приватних факултета и неколико високих струковних школа.
Потписима студентске захтеве су подржали одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије, која је била у тродневном штрајку, а потом и у једномесечном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада подршку пружају и пољопривредници, лекари, глумци, позоришта и друге културне установе и појединци. Скупови подршке студентима у међувремену су организовани и у региону, али и у српској дијаспори по градовима и светским метрополама.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, као и наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије.
Коментари