Читај ми!

Академска година на клацкалици – под знаком питања и акредитације, нови бруцоши и капацитети за наставу

Време за наставак академске године и даље тече. Професори кажу да немају могућности да испуне студентске захтеве, нити да академцима омогуће повратак на факултете. Да наредна академска година не би била угрожена, неопходно је што пре вратити се настави, кажу у ресорном Министарству, и указују на проблеме са новим бруцошима, акредитацијама, капацитетима. Декан Хемијског факултета УБ Горан Роглић, ипак, верује да ће успети да заврше академску годину.

Наставе нема, студентске блокаде трају, неки факултети су и даље у штрајку, а запослени на неким излазе из њега. Професори кажу да имају планове за надокнаду, али да нико не зна до када ће блокаде трајати.

На адресу ресорног министарства стижу предлози квота за упис бруцоша, чиме се отвара и питање шта урадити ако будемо имали две генерације бруцоша: једну која тренутно студира и новоуписану.

"Хемијски факултет не би имао проблема када је реч о простору.

Професор Горан Роглић, декан Хемијског факултета, каже да код њих није велико интересовање за упис, па су у стању да организују наставу и за две генерације.

"Постоје велики факултети који уписују знатно већи број студената и код њих би овај проблем био знатно израженији", указује професор Роглић.

Поновни уписи предмета и проблеми са капацитетима

Роглић, такође, сматра да су студенти свесни ситуације, као и да су разговарали са њима и предочили им све проблеме ако се академска година не заврши.

Помоћник министра просвете за високо образовање Александар Јовић, пак, подсећа да према закону, ако студент који није положио испит мора да поново упише предмет наредне године.

"Поновни упис предмета не подразумева само полагање испита, већ и слушање наставе и испуњавање предиспитних обавеза. То доводи до проблема са капацитетима и просторним и људским, јер акредитација је заснована на одређеном броју студената, који су први пут уписали студије, а који обухватају и буџетске и самофинансирајуће студенте", напомиње Јовић.

Нова акредитација под знаком питања

Број бруцоша се затим множи са бројем година студијских програма, уз претпоставку да је пролазност готово сто одсто по болоњском принципу. На основу тога се рачуна колико наставника и простора је потребно да би програм добио акредитацију.

Поставља се питање зато да ли је у тренутној ситуацији могућа нова акредитација.

Јовић, такође, истиче да се ако у једној години број студената удвостручи, настава не може да се изведе наставу на начин на који је акредитована.

"Један од начина да се реши ситуација је промена акредитације, али тај процес траје и највероватније би могао да важи за наредну годину, а не за ову", истиче помоћник министра просвете за високо образовање.

"Ажурирају се планови, Хемијски и ПМФ спремни на надокнаду"

Факултети ажурирају планове надокнаде сваке две недеље.

Декан Хемијског факултета Универзитета у Београду Горан Роглић, међутим, и даље верује да ће успети да заврше академску годину.

"Факултети ће урадити све што је у њиховој моћи да се година заврши на време. Постоји спремност свих нас, имали смо разговоре на нивоу Хемијског факултета, али и на нивоу групације са ПМФ-ом, јер између себе делимо наставу. Сви смо спремни да радимо целог лета, суботом и недељом, колико год буде било потребно да надокнадимо наставу", истиче Роглић.

Заједница медицинских факултета Србије спрема одговор Светској федерацији

У међувремену, група забринутих родитеља послала је допис Светској федерацији за медицинско образовање, у којој изражавају забринутост због стања у академској заједници, неодржавања наставе и испита, као и стручне праксе.

Федерација је затражила одговор од Националног акредитационог тела. Ово угрожава акредитацију НАТ-а у овој федерацији, па је одржан састанак Заједнице медицинских факултета Србије са представницима НАТ-а и припрема се одговор.

Запослени на Медицинском факултету су окончали штрајк, а у понедељак ће бити под инспекцијским надзору.

уторак, 01. април 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом