Читај ми!

Електронска пријава сезонских радника – драстично смањен број ангажовања "на црно"

Поред пољопривредника, шумара и рибара и послодавци из сектора угоститељства и туризма моћи ће да ангажују сезонске раднике електронским путем. Радници тако остварују право на пензијско и инвалидско осигурање за сваки радни дан, а по сату не смеју добити накнаду нижу од минималца, који је нешто више од 300 динара.

До 2019. године сезонски радници били су ангажовани "на црно" у 95 одсто случајева. Пољопривредници, којима је лакше пријављивање сезонаца било најпотребније, бераче малина, купина и друге раднике сада пријављују са неколико кликова онлајн. Више од хиљаду послодаваца користило је ту могућност, највише у Војводини.

Пројектни менаџер у ГИЗ-у Зоран Јаковљевић наводи да је 2019. године, када је овај систем уведен, било регистровано око 20.000 сезонских радника на годишњем нивоу.

2023. години било је пријављено негде 49.000 радника, што је рекордна година", истакао је Јаковљевић.

Послодавац је дужан да за сваки радни дан плати 550 динара доприноса по раднику. Да ли ће накнаду исплаћивати дневно, недељно или месечно – ствар је договора. У припреми је нови закон који ће проширити лакше пријављивање сезонаца и на друге секторе.

Јелена Бојовић, програмска директорка НАЛЕД-а, наводи пример великих спортских дешавања, када је велика гужва у кафићима, па је у тим ситуацијама потребно ангажовање додатног радника.

друге стране, сви знамо да имамо 50.000 кућа које ангажују неку врсту помоћи у кући за пеглање, прање, то је врло често једном у две недеље", објашњава Бојовићева.

Посао могу да добију сви старији од 15 година. Највише је странаца, којима у поједностављеној процедури није потребна радна дозвола.

Из Уније послодаваца Србије наводе да се на овај вид ангажовања углавном одлучују људи којима недостаје мало, односно имају кратак рок до пензије.

вде се уплаћују доприноси за пензијско и инвалидско осигурање, чак у неким случајевима постоји два одсто накнаде за здравствено осигурање у случају повреде на раду и битно је напоменути да сви који се налазе на евиденцији Националне службе, који примају неке накнаде од државе, право на те накнаде не губе", истиче представница Уније Јелена Јевтовић.

Систем лакшег ангажовања сезонаца у буџет Србије донео је милијарду и 900 милиона динара. По истом рецепту, уводи се и у другим земљама Западног Балкана.

недеља, 30. март 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом