Тишина и протест у Новом Пазару
Новопазарски студенти и средњошколци одржали су помен жртвама трагедије у Новом Саду и Ернаду Бакану који је трагично настрадао у Београду 2019. године.
Шеснаестоминутни помени одржани су на две локације.
Студенти су блокирали магистрални пут, што свакодневно раде од блокирања ДУНП, а средњошколци су се окупили испред Гимназије у том граду након најава да ће од данас до краја недеље бојкотовати наставу.
Током преподнева, средњошколци више школа блокирали су протестном шетњом и окупљањем новопазарске улице у центру града више од 1 сата.
Опширније
Краће
Настављени протести и блокаде саобраћаја у Шапцу
Студенти и матуранти у Шапцу су се уз подршку родитеља, професора, грађана и активиста окупили, као и до сада, између градске библиотеке и музеја.
Транспарентима школа на четири стране раскснице блокирали су саобраћај и 15-минутном тишином одали пошту настрадалим у паду настрешице у Новом Саду. Подржавају све студентске захтеве.
РТС
Опширније
Краће
Део ученика три средње школе у Новом Пазару придружио се бојкоту наставе
Већина ученика Туристичко-угоститељске школе, део ученика Школе за дизајн текстила и коже и Техничке школе у Новом Пазару придружио се јутрос бојкоту наставе.
Овој одлуци претходила је одлука ученика Гимназије и Медицинске школе у Новом Пазару током викенда, који су најавили учешће у генералном штрајку наставе од 24. до 28. фебруара 2025. године, изражавајући подршку студентским захтевима и наставницима који су одлучили да ступе у штрајк.
Средњошколци су најавили подршку студентима током протеста "Похитајте у Нови Пазар" заказаног за 27. фебруар, након ког ће се, према саопштењу студената, прикључити колегама на протесту у Нишу.
Бициклисти из Новог Сада крећу ка Нишу, прва станица Београд
Новосадски студенти кренули су јутрос у девет часова бициклима на протест у Ниш, а дужина ове руте од Новог Сада је око 375 километара.
Како су студенти објавили рута ће имати пет деоница. Први дан бицикле ће возити од Новог Сада до Београда, где би требало да стигну данас око 17 часова.
Вожњу настављају у уторак до Пожаревца, где ће преноћити. У среду се тура наставља до Јагодине, следећег дана до Крушевца, да би током пете деонице стигли до Ниша. Њихов долазак на циљ очекује се око 17 сати у петак.
Студенти саопштавају да на овај начин желе да још једном покажу да су солидарни и уједињени кроз посету мањим местима на путу до Ниша, као и да очекују да ће се у њима окупити грађани. Додају да су руту саставили тако да не обилазе исте градове више пута, већ да поруку коју носе, желе да пренесу што даље.
Почео петодневни марш студената из Чачка ка Нишу
Студенти и матуранти из Чачка окупили су се испред Факултета техничких наука, одакле су кренули у петодневни марш у Ниш.
Испред и иза колоне у пратњи је саобраћајна полиција.
Десеточасовна блокада две раскрснице на прилазима Новом Саду
Новосадски студенти у блокади започели су јутрос у седам часова десеточасовну блокаду две раскрснице на прилазима Новом Саду.
Блокирани су кружни ток у Руменачкој улици и Футошки пут код Градског саобраћајног превоза. Најављено је да ће блокаде трајати до 17 часова. Уз студенте, раскрснице блокирају и пољопривредници који су коловозе препречили тракторима, а присутна је и саобраћајна полиција.
У граду су од почетка блокада створене велике гужве, поготово у улицама које воде до блокираних раскрсница.
Студенти су најавили да ће сваког понедељка организовати десеточасовне блокаде раскрсница.
Студентски протести и блокаде због пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, када је погинуло 15 људи, настављени су и после протеста студената из целе земље под називом "Сретнимо се на Сретење" у Крагујевцу.
Студенти траже одговорност за трагедију у Новом Саду 1. новембра, када је 15 особа погинуло, а двоје људи тешко повређено.
Претходно, поводом 100 дана од пада надстрешнице у Новом Саду, студенти су 9. фебруара, седмочасовном блокадом београдског моста Газела, још једном позвали надлежне институције на одговорност.
Када се навршило три месеца од трагедије на Железничкој станици 1. и 2. фебруара организована је студентска блокада Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати.
Неколико дана пре, истим поводом студенти су организовали једнодневну блокаду београдске Аутокоманде.
У међувремену, студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа, ђаци и матуранти широм градова Србије настављају са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.
Захтеви студената у блокади су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности. Грађевински факултет Универзитета у Београду више пута је објавио анализе документације у којима је таксативно навођено који папири недостају или нису комплетни.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића 28. јануара је и напад на студенте испред страначких просторија СНС-a у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тукли студенте палицама и песницама.
Студенткиња која је тада теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.
Својим потписима су подржали студентске захтеве одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије која је била у тродневном штрајку а потом и у једномесечном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада пружају подршку и пољопривредници, лекари, глумци, позоришта и друге културне установе и појединци.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима су одавале пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије. Опречни су подаци о основним и средњим школама у штрајку које објављују ресорно министарство, с једне и нерепрезентативни синдикати и организације цивилног друштва с друге стране. У међувремену, учитељи, наставници и професори у штрајку својим захтевима су придодали и захтеве студената.
Матуранти новосадске Гимназије "Јован Јовановић Змај" обуставили су блокаду зато што су, како наводе, испуњени сви захтеви осим извињења директора. Већи део колектива наставника школе, али и чланова синдиката Гимназије, као и родитељи ученика који их подржавају, захтевају смену директора.
Почетком фебруара студентске захтеве подржали су и пензионери.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.
Скупови подршке студентима који три месеца блокирају факултете и протестују захтевајући одговорност за погибију 15 људи на Железничкој станици у Новом Саду одржавају се у региону, али и у српској дијаспори, у Европи, Америци и Канади, Аустралији. Недавно, одржани су и у Вашингтону, Чикагу, Бостону, Лос Анђелесу, Хјустону, Торонту, Ванкуверу, Сиднеју али и по европским градовима – Милану, Франкфурту, Бечу, Амстердаму, Лондону, Луксембургу, Љубљани.
Коментари