Протест у Крагујевцу "Нећете нас газити"
У Крагујевцу је вечерас одржан протест "Нећете нас газити", који су организовали студенти са шест државних факултета у тог граду у блокади, због јучерашњег инцидента током блокаде магистрале у Новом Пазару.
Студенти и грађани су се окупили око 20 часова испред Првог пављона Студентског центра у том граду, потом су кренули у протестну шетњу улицама Крагујевца.
Зауставили су се у центру града, испред Тржног центра Раднички у ком се налази Радио Телевизија Крагујевац, и ту су протестовали јер, како кажу, нису задовољни њеним извештавање.
Скуп је протекао без инцидената.
Током јучерашње блокаде магистралног пута у Новом Пазару дошло до инцидента у којем је возач у аутомобилу марке "пежо" покушао да заобиђе блокаду, при чему је ударио два студента Државног универзитета.
Фото: РТС
Припремили Лазар Јановић и дописници и сниматељи РТС-а
Професори ЕТФ-а у Београду стали испред студената као редари
Студенти Електротехничког факултета у Београду саопштили су да се на данашњој 15-о минутној блокади десио, како наводе, "историјски моменат" пошто су њихови професори као редари, стајали испред њих и штитили их.
"На данашњој петнаестоминутној блокади десио се историјски моменат – наши професори, који су до сада стајали уз нас, начинили су корак напред и као редари стали ИСПРЕД нас. Штитили су нас током блокаде и тишине која је стожер наше борбе. Хвала вам, професори, од срца", написали су студенти на Инстаграм страници етфублокади.
На Тргу глумаца у Крушевцу у 14.52 окупили су се матуранти, професори и грађани како би петнаестоминутном ћутњом, најпре одали почаст страдалима на железничкој станици у Новом Саду.
Протестни скуп настављен је кружном шетњом од Трга глумаца, Дома за децу "Јефимија", поред Хемијско-технолошке и Медицинске школе, Костурнице и Фонтане до Трга глумаца.
Протест је протекао мирно.
Одржан још један састанак представника универзитета у Министарству просвете
У Министарству просвете данас је одржан још један састанак на коме су разматрани начини и услови за испуњење четвртог захтева студената који се односи на повећање буџетских средстава за државне факултете за 20 одсто, као и смањења школарина за самофинансирајуће студенте, потврђено је Танјугу у том министарству.
Представници државних универзитета изнели су предлоге у вези са тм питањима, разговори су били конструктивни, јер је циљ остварење студентсих захтева.
Како је речено, наредни састанак ће бити одржан сутра.
У данашњим разговорима, у складу са јучерашњим договором са састанка са представницима Универзитета у Београду, учествовали су представници свих државних универзитета.
Опширније
Краће
Шетња ученика Пете београдске гиманазије
Фото: РТС
Тишина, протестна шетња и прикупљање потписа у Ваљеву
Пошту настрадалима у Новом Саду петнаестоминутном тишином испред Ваљевске гимназије у 11.52 одали су гимназијалци, професори и грађани Ваљева.
Потом су колега кренули у протестну бучну шетњу до Електродистрибуције, где део колектива свакодневно у истом термину обуставља ра у знак подршке студентима и њиховим захтевима.
Грађани Ваљева прикупљају потписе за предлог да ваљевски гимназијалци и њихови наставници добију годишњу награду Града Ваљева, која се додељује 20. марта на Дан Града.
Предлог је да буду номиновани за област образовања и васпитања, хуманости и јавног ангажовања и за област афирмације Ваљева.
Блокада расркрсница на више локација у Београду
Студенти у блокади и данас су у 11:52 на 15 минута блокирали Булевар краља Александра код Вуковог споменика у Београду одајући пошту страдалима у трагедији у Новом Саду и тражећи испуњење својих захтева. Блокаде саобраћаја и на још неколико локација у Београду.
Као и ранијих дана Чачани су петнаестоминутом тишином одали пошту настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду испред зграде Гимназије. На кратко је блокирана и раскрсница испред школе.
Фото: РТС
Шабац, блокада саобраћаја испред градске библиотеке и музеја
У Шапцу и даље протести на позив матураната и студената. Уз 15 минута тишине за настрадале у Новом Саду као и претходних дана блокада саобраћаја испред градске библиотеке и музеја.
Подршку студентским захтевима су у Шапцу уз студенте и ђаке окупљањем подржали родитељи, просветни радници, грађани, активисти.
Форум основних и средњих школа града Шапца је позвао на једнодневну обуставу наставе у свим школама на територији града Шапца у четвртак у знак подршке студентима и њиховим захтевима, окупљањем испред Библиотеке шабачке у 11.30.
Део средњошколаца из Новог Сада испред Пољопривредне школе у Футогу
Део средњошколаца у Новом Саду, шетао је данас готово четири сата од Новог Сада до Пољопривредне школе у Футогу.
На тај начин, желели су да охрабре своје колеге и професоре ове школе да се одупри притисцима школске управе и ступе у блокаду. Они су поручили да школа чија је ученица страдала испод надстрешнице на Железничкој станици, не сме ћутати.
Након што су петнаестоминутном ћутњом одали пошту свим настрадалима на Железничкој станици, окупљенима су се обратили представници професора, студената и матураната ове школе, који су поручили да заједно стоје уз студенте до испуњења свих њихових захтева.
"За поштовање је ваша спремност да искорачите да покажете да вам није свеједно и да се борите за будућност и за боље сутра. То даје наду да ћемо као друштво направити исправне кораке", рекла је Милица Иванишевић, професорка Пољопривредне школе.
"Свака изговорена реч носи тежину али и веру да можемо нешто да променимо. За нас 15 живота, 15 младих душа су нешто више од броја. То није само статистика, то су особе које су недужно изгубљене. Међу њима је била наша Милица Адамовић, ученица ове школе, ћерка, другарица, симпатија. Ми о њој говоримо јер је била део наше свакодневице, јер смо је сви познавали и волели јер је требало да буде ту са нама, да заједно чекамо дан када ћемо постати одрасли великани у својим областима као што смо то сви сањали, али због нечије неодговорности њен сан се неће остварити. Милица није међу нама, али њена присутност, њена енергија, њена љубав и борба, живе у нама. Милице твој матуранти не заборављају", поручио је Ема Млинаревић, матуранткиња Пољопривредне школе.
Протест "Студенти равницом плове" у Суботици
Суботички студенти и професори у блокади рано јутрос су кренули у протестну шетњу названом "Студенти равницом плове", од Економског факултета у Суботици до насеља Бајмок.
Шетња дуга око 35 километара треба да се оконча око 17 часова, а одморишта су у насељима Мала Босна, Таванкут и Мишићево где грађани дочекују студенте са храном и пићем.
Колону предводе пољопривредници у тракторима, који су и на зачељу, а саобраћајна полиција обезбеђује поворку.
Студенти су замолили грађане да у 18 часова буду у Бајмоку како би превезли учеснике протестне шетње назад за Суботицу.
Протести и састанци у Новом Саду
Просветари који су у неком облику обуставе наставе, родитељи ученика и грађани, окупили су се испред амфитеатра на новосадском Спенсу, где је, одржан састанак директора новосадских основних и средњих школа.
Окупљање је већ раније било најављено испред ОШ "Иван Гундулић", како би демонстранти изразили протест поводом информације да ће наставницима у обустави бити смањене плате, међутим, након сазнања да се састанак директора одржава на Спенсу, и они су се упутили на ову локацију.
Након напуштања амфитеатра, демонстранти су звиждуцима испратили учеснике на два излаза. Још увек није познато о којим су темама разговарали представници новосадских школа.
Колона из Новог Сада ка Футогу
Средњошколски протест подршке ученицима Пољопривредне школе у Футогу почео у 9 сати у Новом Саду, када је протестна поворка кренула од раскрснице Футошке улице и Булевара Европе до Пољопривредне школе.
Овај протест организован је са циљем да новосадски средњошколци охрабре своје колеге и професоре из пољопривредне школе, у супростављању одлукама школске управе, како би ступили у блокаду.
Транспарентима су поручили школској Управи да школа чија је ученица настрадала не сме ћутати.
Студентски протести и блокаде због пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, када је погинуло 15 људи, настављени су после протеста студената из целе земље под називом "Сретнимо се на Сретење" у Крагујевцу. Студенти траже одговорност за трагедију у Новом Саду 1. новембра, када је 15 особа погинуло, а двоје људи тешко повређено.
Претходно, поводом 100 дана од пада надстрешнице у Новом Саду, студенти су у недељу, 9. фебруара, седмочасовном блокадом београдског моста Газела још једном позвали надлежне институције на одговорност.
Када се навршило три месеца од трагедије на Железничкој станици 1. и 2. фебруара организована је студентска блокада Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати.
Неколико дана пре, истим поводом студенти су организовали једнодневну блокаду београдске Аутокоманде.
У међувремену, студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа, ђаци и матуранти широм градова Србије настављају са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.
Захтеви студената у блокади су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности. Грађевински факултет Универзитета у Београду више пута је објавио анализе документације у којима је таксативно навођено који папири недостају или нису комплетни.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића 28. јануара је и напад на студенте испред страначких просторија СНС-a у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тукли студенте палицама и песницама.
Студенткиња која је тада теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.
Својим потписима су подржали студентске захтеве одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије која је била у тродневном штрајку а потом и у једномесечном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада пружају подршку и пољопривредници, лекари, глумци, позоришта и друге културне установе и појединци.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима су одавале пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије. Опречни су подаци о основним и средњим школама у штрајку које објављују ресорно министарство, с једне и нерепрезентативни синдикати и организације цивилног друштва с друге стране. У међувремену, учитељи, наставници и професори у штрајку својим захтевима су придодали и захтеве студената.
Матуранти новосадске Гимназије "Јован Јовановић Змај" обуставили су блокаду зато што су, како наводе, испуњени сви захтеви осим извињења директора. Већи део колектива наставника школе, али и чланова синдиката Гимназије, као и родитељи ученика који их подржавају, захтевају смену директора.
Почетком фебруара студентске захтеве подржали су и пензионери.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.
Скупови подршке студентима који три месеца блокирају факултете и протестују захтевајући одговорност за погибију 15 људи на Железничкој станици у Новом Саду одржавају се у региону, али и у српској дијаспори, у Европи, Америци и Канади, Аустралији. Недавно, одржани су и у Вашингтону, Чикагу, Бостону, Лос Анђелесу, Хјустону, Торонту, Ванкуверу, Сиднеју али и по европским градовима – Милану, Франкфурту, Бечу, Амстердаму, Лондону, Луксембургу, Љубљани.
Коментари