понедељак, 17.02.2025, 10:23 -> 11:03
Извор: Инстаграм
Студенти новосадског Правног факултета у блокади: Забринути смо да ће се против нас водити кафкијански процеси
Студенти Правног факултета Универзитета у Новом Саду у блокади огласили су се поводом сазнања у вези са наводном кривичном пријавом против њих.
"Ми, студенти Правног факултета Универзитета Универзитета у Новом Саду у блокади, вођени идејама правичности и једнинства, надахнути принципима уставности и законитости се јавно оглашавамо поводом неформалних сазнања до којих смо дошли, у вези наводне кривичне пријаве поднесеној против нас, студената у блокади", наводе у саопштењу.
Студенти су навели да из јавно доступне службене белешке о примљеном обавештењу од грађана, од 12. фебруара, а поводом разговора полицијских службеника са Браниславом Ђорђевићем, које је означено бројем КТП-4091/24, недвосмислено произилази да је поступак по кривичној пријави категорисан ознаком КТП.
"Као ознаком КТП којом се категоришу оне кривичне пријаве из чијих се садржина, без претходне провере чињеница наведених у њима, не може недвосмислено утврдити да ли у описаном догађају постоје елементи кривичног дела", наводе студенти Правног у блокади.
Они су у саопштењу додали да је, према незваничним сазнањима, та кривична пријава поднета због повреде слободе кретања и настањивања, за које се кривично гоњење предузима по службеној дужности.
"Свесни чињенице да се предистражни и истражни поступак могу водити и против непознатих лица, на овом месту оправдано постављамо питање: Кога би Основно јавно тужилаштво означило као окривљеног тим актом? Студентску комору?", упитали су студенти.
Истичу да, како са једне стране оптужни акт у себи мора детерминисати субјективни и објективни идентитет а, како је с друге стране кривична пријава поднесена против Студентске коморе као неформалне групе грађана која у правном простору не постоји - те као таква и не може бити окривљени субјекат у потенцијалном кривичном поступку, самим тим, наводе студенти, "оправдано се поставља питање: Да ли би се потенцијални кривични поступак покренут против студената у блокади, поименично назначених, као физичких лица, имао сматрати отвореним прогоном истих, Зашто?".
"Из разлога што се ми, студенти у блокади, налазимо унутар просторија нашег матичног факултета у складу са Законом о високом образовању и Правилником о правима и обавезама студената. Одредбом члана 101. став 2. тачка 4 ЗВО која је даље конкретизована поменутим Правилником, предвиђено је право студената на самоорганизовања и колективно изражавање мишљења", наводе они у саопштењу.
Додају да, иако се позивају на наведено колективно право, остају свесни чињенице да "приликом његовог остваривања долазимо у колизију са Уставом загарантованим правима других".
"У таквим ситуацијама, ограничење права других сматра се дозвољеним и не може се сматрати противправним, уколико је оно ограничено у сврху постизања легитимног циља, који се огледа у заштити јавног интереса, што овде и јесте случај", наглашавају студенти Правног у блокади.
Додаје се да "све мере које су предузете у циљу остваривања наших захтева се имају сматрати нужним, односно, минималним инструментима неопходним за остваривање захтевима прокламованог легитимног циља. Дакле, између тежине предузете мере и легитимног циља којем тежимо постоји неопходна корелација, односно сразмерност".
"Стога се оправдано питамо, како уопште може постојати кривично дело, уколико не постоји противправност у предузимању радње као један од четири нужна елемента кривичног дела?"
Додају да након скоро два месеца од дана подношења пријаве, нису обавештени о наводима из исте, и наводе да "о истим стичемо информације путем средстава јавног информисања, оправдано се питамо о ком делу би уопште овде могло бити речи?"
Имајући у виду одредбе члана 6. став 1. и 2. Законика о кривичном поступку, којима је регулисана законитост кривичног гоњења, како по службеној дужности, тако и по предлогу оштећеног, парадоксална би била ситуација у којој би јавни тужилац евентуално покренуо кривични поступак поводом кривичног дела за које је предвиђено да се кривично гоњење предузима по предлогу оштећеног, као што је то случај са кривичним делом противправног усељења из члана 219. Кривичног законика, где би оштећени био Правни факултет Универзитета у Новом Саду, наглашавају студенти Правног у блокади.
"Правни факултет, чије је наставно-сарадничко особље, а самим тим и одговорна лица у овом правном лицу, јавно прокламовала подршку студентима у блокади и одобрило њихов боравак у просторијама матичног факултета", наводе они.
Они истичу да "такво поступање би се имало сматрати отвореним притиском на нас, студенте у блокади, али би са друге стране, открило на видело суштинско непостојање било какве подршке студентским захтевима, упркос више пута формално израженој и јавно прокламованој подршци".
"Узевши у обзир да блокаде на свим факултетима у Србији трају више од два месеца, неспорно остаје да би надлежни јавни тужилац до сада предузео све неопходне радње у вези са гоњењем по евентуалним кривичним делима и без кривичне пријаве као иницијалног акта, у складу са поменутим одредбама члана 6. Законика о кривичном поступку, да је нашао да постоје основи сумње у погледу постојања оних дела за које се гони по службеној дужности", наглашавају у саопштењу.
"С обзиром на чињеницу да учинилац не постоји, као ни само дело, те да орган поступка по кривичној пријави поступа скоро два месеца, без било каквог обавештавања студената о томе, на овом месту истичемо свеопшту забринутост о томе, како се ми, студенти у блокади, из дана у дан, у све већој мери јавно означавамо као антидржавни елемент те бојазан да ће се против нас у будућности водити ‘кафкијански процеси‘ по начелима полицијске, а не правне државе", наводе студенти Правног факултета у блокади.
Коментари