понедељак, 17.02.2025, 12:07 -> 16:58
Извор: РТС, Фонет
Глумци у протестној шетњи кроз Нови Сад, крушевачки ђаци одали пошту жртвама пада надстрешнице – и данас блокаде и тишина у Србији
Настављају се протести студената и грађана на којима се тражи одговорност за трагедију у Новом Саду 1. новембра, када је због пада надстрешнице Железничке станице 15 особа погинуло, а двоје људи тешко повређено. Протестна шетња глумаца српских позоришта "Даске су заћутале" у знак подршке студентима и њиховим захтевима почела је после окупљања на Железничкој станици, одакле су се глумци упутили ка Универзитету. У Крушевцу, окупили су се матуранти да у петнаестоминутној тишини симболично одају пошту за 15 настрадалих. У Београду на више локација: у Рузвелтовој, Земуну и на Новом Београду.
Припремила Наталија Синановић, дописници и сниматељи РТС-а
Блокаде и тишина у Рузвелтовој улици и у Земуну
Студенти Правног и техничких факултета у Београду и данас су одали пошту жртвама у Новом Саду блокадом Рузвелтове улице, а акција петнаестоминутне тишине одржана је и у центру Земуна.
Студенти Правног и техничких факултета одали су петнаестоминутном тишином почаст за 15 жртава пада надстрешнице у Новом Саду, блокирајући раскрсницу Рузвелтове и Улице краљице Марије, а придружили су им се у тој акцији и грађани.
Студенти Пољопривредног факултета, средњошколци и грађани у Земуну такође су од 11.52 до 12.07 блокирали Авијатичарски трг и у тишини одали почаст жртвама у Новом Саду.
Оба скупа протекла су без инцидената, а блокаде је обезбеђивала полиција, која је затворила саобраћај у околним улицама.
Директорка ОШ "Бановић Страхиња": Изјава Ане Брнабић још једна од претњи које се шаљу просветним радницима
Директорка београдске Основне школе "Бановић Страхиња" Татјана Васовић Новосел оценила је данас да изјава председнице парламента Ане Брнабић да су Уставном суду предате прве жалбе због немогућности да се похађа настава у основним школама, представља део претњи које се, како наводи, шаљу школама и просветним радницима на дневном нивоу.
Татјана Васовић Новосел упитала је да ли ће Уставни суд тако брзо радити и доносити одлуке, с обзиром на то да им за одређене случајеве треба две или три године, преноси Фонет.
"Ако сада буду експресно донели одлуку, онда значи да је то у интересу тога да се те обуставе спрече и на тај начин врате ученици у школу", сматра Татјана Васовић Новосел.
Напомињући да је њена школа након две недеље потпуне обуставе рада прешла на протест у виду скраћења часова на 30 минута, она изјаву председнице парламента види као поруку школама које не држе наставу, али и оним школским установама које су скратиле часове да се случајно не одлуче на оштрији вид протеста.
"Ако смо ми једна од тих школа, ако је неко поднео пријаву против нас, ми то још нисмо добили, немамо таква сазнања", додала је Татјана Васовић Новосел.
Према њеним речима, просветни радници су већ навикли на претње.
"Нама се прети не на недељном, него на дневном нивоу", рекла је директорка београдске Основне школе "Бановић Страхиња".
Ана Брнабић изјавила је за ТВ Пинк да су прве уставне жалбе због немогућности похађања наставе у основним школама предате Уставном суду у петак, а да ће, према информацијама које има, почетком марта бити предате и уставне жалбе у вези са обуставом наставе у средњим школама и на факултетима.
Према њеним речима, све више је студената који само желе да студирају, а ближи се рок за обуставу блокада после којег неће бити могуће надокнадити наставу и испите.
Тишина и протестна шетња на Новом Београду
Становници новобеоградских блокова организовали су данас блокаду раскрсница улица Јурија Гагарина и Гандијеве, пружајући подршку студентима у блокади факултета и њиховим захтевима за утврђивање одговорности за погибију 15 особа у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Учесници блокаде су петнаестоминутном тишином одали пошту настрадалима у Новом Саду, након чега су кренули у протестну шетњу до зграде Општине Нови Београд.
Крушевачки матуранти у петнаестоминутној тишини одали пошту страдалима у Новом Саду
Под паролом "15 жртава 15 минута ћутње", на Тргу глумаца у Kрушевцу окупили су се матуранти од 11.52 до 12.07.
Протестни скуп у Kрушевцу протекао је мирно.
Радници српских позоришта симболично студентима уручили "даске које живот значе"
Испред зграде Рекотората хор Српског народног позоришта, извео је студентску химну, а потом и песму "Востани Сербије".
Новосадски глумци са 15 црвених кишобрана у рукама, у сарадњи са колегама из балета, извели су и уметнички перформанс, у знак сећања на све жртве трагедије на Железничкој станици.
Представници позоришта, уручили су студентима симболично даске које живот значе, као вид подршке њиховој борби до испуњења свих студентских захтева, пренео је дописник РТС-а.
Глумци српских позоришта у протестној шетњи "Даске су заћутале"
Протестна акција "Позориште на улици – даске су заћутале”, у којој учествују радници 12 српских позоришта, почела је у 11.30 испред Железничке станице у Новом Саду.
Након одавања петнаестоминутне поште страдалима у 11.52, протестна поворка је Булеваром ослобођења кренула пут Ректората, где су, како је раније најављено, уследила обраћања глумаца и студената али и уметнички перформанси.
Позоришта су прошле седмице почела седмодневни штрајк, а у уторак у Београду је одржана протестна шетња “Путујућег позоришта”, глумаца и грађана.
У акцији учествују глумци и запослени из Српског народног позоришта, Позоришта младих Нови Сад, Новосадског позоришта/Ujvideki Szinhaz, Народног позоришта Сомбор, Народног позоришта “Тоша Јовановић” Зрењанин, Народног позоришта Београд, Позоришта на Теразијама, Југословенског драмског позоришта, Београдског драмског позоришта, Позоришта Бошко Буха, Малог позоришта Душко Радовић и Атељеа 212, а најављен је и долазак колега из Шапца. Позоришни радници су позвали и грађане Новог Сада да се придруже шетњи.
Студенти Правног факултета Универзитета у Новом Саду у блокади огласили су се поводом сазнања у вези са наводном кривичном пријавом против њих.
"Ми, студенти Правног факултета Универзитета у Новом Саду у блокади, вођени идејама правичности и једнинства, надахнути принципима уставности и законитости јавно се оглашавамо поводом неформалних сазнања до којих смо дошли, у вези са наводном кривичном пријавом поднетом против нас, студената у блокади", наводе у саопштењу.
Студентски протести и блокаде због пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, када је погинуло 15 људи, настављени су после протеста студената из целе земље под називом "Сретнимо се на Сретење" у Крагујевцу. Студенти траже одговорност за трагедију у Новом Саду 1. новембра, када је 15 особа погинуло, а двоје људи тешко повређено.
Претходно, поводом 100 дана од пада надстрешнице у Новом Саду, студенти су у недељу, 9. фебруара, седмочасовном блокадом београдског моста Газела још једном позвали надлежне институције на одговорност.
Када се навршило три месеца од трагедије на Железничкој станици 1. и 2. фебруара организована је студентска блокада Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати.
Неколико дана пре, истим поводом студенти су организовали једнодневну блокаду београдске Аутокоманде.
У међувремену, студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа, ђаци и матуранти широм градова Србије настављају са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.
Захтеви студената у блокади су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности. Грађевински факултет Универзитета у Београду више пута је објавио анализе документације у којима је таксативно навођено који папири недостају или нису комплетни.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића 28. јануара је и напад на студенте испред страначких просторија СНС-a у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тукли студенте палицама и песницама.
Студенткиња која је тада теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.
Својим потписима су подржали студентске захтеве одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије која је била у тродневном штрајку а потом и у једномесечном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада пружају подршку и пољопривредници, лекари, глумци, позоришта и друге културне установе и појединци.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима су одавале пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије. Опречни су подаци о основним и средњим школама у штрајку које објављују ресорно министарство, с једне и нерепрезентативни синдикати и организације цивилног друштва с друге стране. У међувремену, учитељи, наставници и професори у штрајку својим захтевима су придодали и захтеве студената.
Матуранти новосадске Гимназије "Јован Јовановић Змај" обуставили су блокаду зато што су, како наводе, испуњени сви захтеви осим извињења директора. Већи део колектива наставника школе, али и чланова синдиката Гимназије, као и родитељи ученика који их подржавају, захтевају смену директора.
Почетком фебруара студентске захтеве подржали су и пензионери.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.
Скупови подршке студентима који три месеца блокирају факултете и протестују захтевајући одговорност за погибију 15 људи на Железничкој станици у Новом Саду одржавају се у региону, али и у српској дијаспори, у Европи, Америци и Канади, Аустралији. Недавно, одржани су и у Вашингтону, Чикагу, Бостону, Лос Анђелесу, Хјустону, Торонту, Ванкуверу, Сиднеју али и по европским градовима – Милану, Франкфурту, Бечу, Амстердаму, Лондону, Луксембургу, Љубљани.
Коментари