Читај ми!

Више од 300 деце чека на породицу, шта кочи потенцијалне родитеље да их усвоје

Протекле године, према подацима надлежног министарства, усвојена су само 53 детета, упола мање него годину раније. Потенцијални усвојитељи суочени су са компликованим и дуготрајним процедурама, али ретко ко одустаје од намере да пружи дом неком од 309 малишана колико их чека у институцијама.

Шансу да буду родитељи у овом тренутку чека 752 потенцијална усвојитеља. Неки парови и по неколико година очекују да зазвони телефон. Сергеј и његова супруга Јована процес усвајања започели су 2018. године.

"Имали смо један позив, тај један позив, нама је било објашњено да када се ти позиви десе ви улазите у један одређени круг усвојитеља где може да буде и већи број парова и у том смислу имате још неке кораке које никад нисмо доживели. Имали смо један позив у коме су нам рекли да ћемо потенцијално бити позвани за други круг", каже Сергеј Петковић, потенцијални усвојитељ.

Знали су и пре почетка да је процедура захтевна, да дуго траје и да се пролази кроз неколико етапа - процена компатибилности родитеља и школа родитељства. Дуга је листа и потребне документације, а она важи свега 6 месеци, након чега потенцијални усвојитељи морају да је обнове.

"Процедура јесте компликована, јер није једноставно неком дати дете на чување и бригу, али, мање је деце усвојено прошле године него претходних година, онда можемо да кажемо да постоји неки проблем", каже Даница Крстић из Удружења "Шанса за родитељство".

Према оцени надлежног министарства, за сада нема потребе да се мења Породични закон, кажу, довољно је добар. Као један од разлога малог броја усвајања наводе мањи број деце код којих је утврђена општа подобност усвојења.

"Многа деца долазе из социјално непривилегованих породица, што значи да су у раном узрасту искусила и занемаривање, злостављање и разне облике других емоционалних траума које некада могу да се у одговарајућем окружењу отклоне а некада остају трајне", каже Стеван Поповић, специјални педагог у Министарству за бригу о породици и демографију.

Удружење "Шанса за родитељство" дневно прими око двадесетак позива заинтересованих парова и оних који су већ у процедури.

"Ми чекамо тај чудесни позив и тренутно смо у фази када звони телефон, гледамо: ово је сигурно центар!", каже Даница Крстић.

Сергеј понавља да он и супруга не одстају.

У Јединственом личном регистру усвојења, које води Министарство за породицу, неки парови који још чекају, уписани су 2006. године.

четвртак, 20. фебруар 2025.
-3° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса