недеља, 16.02.2025, 08:46 -> 19:31
Извор: РТС
Годишњица напада на аутобус "Ниш експреса" код Подујева – злочин без казне и после 24 године
Навршава се двадесет четири године од бомбашког напада на аутобус "Ниш експреса" у Ливадицама код Подујева, када је страдало дванаесторо, а рањено четрдесет троје расељених Срба док су ишли у Грачаницу на Задушнице. За тај злочин нико није правоснажно осуђен. У Цркви Свете Петке у Лапљем Селу код Приштине служен је помен настрадалима, одакле је упућен апел локалном правосуђу да обнови процес.
У нападу на аутобус "Ниш експреса" у Ливадицама код Подујева пре 24 године погинуло је десеторо људи, а још двоје је касније подлегло повредама.
У нападу су погинули Сунчица Пејчић, Живана Токић, Слободан Стојановић, Мирјана Драговић, Небојша, Снежана и Данило Цокић, Вељко Стакић, Ненад Стојановић, Милинко Краговић, Лазар Милкић и Драган Вукотић.
Најмлађа жртва био је двогодишњи Данило Цокић.
Врховни суд у Приштини је у другостепеном поступку ослободио Фљорима Ејупија, јединог осумњиченог и до данас нико није правоснажно осуђен за тај злочин.
Полицајци Унмика, који су водили прву истрагу, тврдили су да су иза дрвета, неколико десетина метара од места експлозије, пронађени опушци на којима је идентификована Ејупијева ДНК.
Према поверљивим документима полиције Унмика, у које је увид имао Интернет портал Радио-телевизије Србије, Кфор и Унмик су унапред знали да "деветочлана терористичка ћелија" спрема напад на аутобусе који су превозили Србе.
Парастос у Лапљем Селу, породице апелују да се обнови процес
У Цркви Свете Петке у Лапљем Селу код Приштине служен је помен настрадалима, одакле је упућен апел локалном правосуђу да обнови процес.
"Некако ми се чини узалудним говорити о правди после толико година и неуспешних покушаја да је добијемо. Не само за Ливадице, већ и за све српске жртве на Косову и Метохији. Мој отац је умро, правду није дочекао. Хоћемо ли је ми дочекати, велико је питање. Ипак, правди се надамо", рекла је Јелена Стојановић, сестра погинуле Мирјане.
Преостало српско становништво у Грачаници и околини чини једино што може. Негује културу сећања на страдале.
"Чудновато је да до сада ниједан злочин почињен над Србима на просторима на КиМ, али баш ниједан, именом и презименом, није пронађен и није изведен пред лице правде", указао је књижевник Ратко Поповић.
Љиљана Шубарић, председница општине Грачаница, истакла је да међународна заједница и полиција ћуте.
"Али ми не смемо да ћутимо. Сваке године ћемо се окупљати и сећати се невино страдалих. Овај злочин остао је дубоко урезан у нашу свест", рекао је Шубарић.
Канцеларија за КиМ: Злочин представља огледало и пораз, пре свега, међународне заједнице
Поводом годишњице напада, Канцеларија за КиМ подсетила је да ни после готово четврт века за овај злочин нису одговарали непосредни извршиоци и њихови налогодавци, а породице страдалих и даље чекају правду за своје најмилије, истичући да је поражавајућа чињеница да је случај затворен.
"Овај злочин представља и огледало и пораз, пре свега међународне заједнице на КиМ која се показала неспремном и незаинтересованом да осигура безбедност за Србе на КиМ и правду за све жртве, посебно јер се овај злочин десио у присуству међународних снага безбедности", наводи Канцеларија.
Наглашава и да ће наставити да захтева, у првом реду од међународне заједнице, да се обнови истрага о овом и свим другим случајевима напада на Србе, да се сви нерасветљени злочини расветле.
Коментари