Скуп предвођен бајкерима у Књажевцу
Деветим окупљањем и петом протестном шетњом Књажевчани су и овог петка, уз одавање поште настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду, изразили неслагање са стањем у друштву и солидарност са студентима и њиховим захевима.
Скуп је почео у 18 часова 15-минутним ћутањем, после чега је више стотина грађана, предвођена бајкерима, пошло у шетњу блокирајући главну градску улицу.
После заустављања на кружном току на Нишком путу, уследило је неколико минута буке, а онда се колона полако вратила до раскрснице код каменог моста у центру.
Опширније
Краће
Протест у Лесковцу, 16 минута тишине испред Гимназије
На позив лесковачких Гимназијалаца протесту у Лесковцу одазвали су се студенти, професори, родитељи, грађани.
У дворишту Гимназије 16 минута тишине за настадале у Новом Саду и седамнаестогодишњег Андрију Илића.
Протестна шетња кренула је ка седишту градоначелника Лесковца и Скупштине града Лесковца. Испред улаза у Градску кућу остављен је транспарент "Лесковац је устао".
Вечерашња траса уз пиштаљке и буку настављена је Нишком улицом, преко Булевара ослобођења, до градског трга, а скуп је обезбеђивала полиција.
Протест у Врању, подршка студентима
И овог петка у 16 сати окупили су се Врањанци на Тргу Републике, крај споменика Чика Мити, како би подржали студентске захтеве.
Прво су 15-оминутном тишином одали пошту страдалима у Новом Саду, потом су протестном шетњом стигли до Спортске хале где су се чланица групе Млади с југа и активисткиња обратиле окупљенима.
Чланица групе Млади с југа Марија Младеновић је рекла да се протести организују свакодневно у 164 опшине у Србији и позвала све институције и школе у граду у генерални штрајк.
Активисткиња, студенткиња Политичких наука у Београду Емилија Миленковић из Врања, је такође позвала све грађане да ступе у генерални штрајк, рекла је да су доста стајали иза студената и да је сада време да стану раме уз раме са њима.
Позвала је да сутра на Сретење пођу у Крагујевац и придруже се студентима. Протест је обезбеђивала полиција, а инцидената није било.
Опширније
Краће
Подршка студентским захтевима, средњошколци шетњом до Тужилаштва
Три колоне средњошколаца из разних делова Београда прошле су кроз центар Београда у знак подршке захтевима студената.
Ђаци су у протестној шетњи дошли до седишта Републичког јавног тужилаштва у Немањиној улици са жељом да покажу колико им је важно да се поштује правни поредак државе.
Опширније
Краће
Протестна шетња и у Сомбору, подршка просветним радницима
Шетња подршке просветним радницима почела је у Сомборуиспред Педагошког факултета у 11.15 сати.
Стапарским путем стигло се до Жупаније, па до Венца Степе Степановића где је одржано 15 минута тишине за страдале у Новом Саду.
Поворка се кретала према Музичкој школи "Петар Коњовић", гимназији "Вељко Петровић" и Средњој техничкој школи, а потом је уследила шетња назад према Педагошком факултету.
Пошту настаралима, одали су и мештани у сомборским селима.
Опширније
Краће
Протести дела просветних радника у Кикинди
Око 120 просветних радника запослених у градским и сеоским школама Кикинде, ученици и грађани, окупили се се испред зграде Основног суда и Основног јавног тужилаштва у Кикинди тражећи реакцију државе и надлежних институција око студентских захтева, а потом су 15-оминутном ћутњом одали пошту настрадалим у паду надстрешнице у Новом Саду.
Подршка грађана ђацима "Дрво арта"
Ученици, њихови родитељи и грађани окупили су се испред техничке школе "Дрво арт" у Београду у знак подршке ђацима те образовне установе који су у блокади, тврдећи да им директорка школе Зорица Ђоковић због тога прети избацивањем.
Један од родитеља ђака, који је желео да остане анониман изјавио је да ни један директор школе нема право да прети ђацима.
"Ми смо овде како бисмо заштитили нашу децу и младост од директора који мисле да могу да раде шта хоће и иживљавају се", рекао је он и пренео апел родитеља да директорка прекине претње избацивањем, пише Фонет.
Скуп протиче без инцидената, а учеснике обезбеђују припадници Полицијске управе Београд и саобраћајна полиција.
Фото: Фонет
Марко Драгославић
Део запослених у нишком Дому здравља подржао студенте
Део запослених у Дому здравља и Универзитетском клиничком центру у Нишу, којим су се прикључили студенти Медицинског факултета и грађани, одали су пошту настрадалима у паду надстрешнице на Главној железничкој станици у Новом Саду.
"Здравствени радници су уз студенте", наводи се у заједничком писму, уз обавештење да ће скуп подршке организовати сваког петка.
Део радника Дома здравља у Нишу пружио подршку студентима
Фото: РТС/Лидија Георгијева
Протестна шетња у Суботици
Грађани, професори и студенти Суботице блокирали су на 15 минута, од 11.52 до 12.07, Улицу Ђуре Ђаковића у центру града, како би одали пошту страдалима у паду надстрешнице на Главној железничкој станици у Новом Саду.
Потом су са транспарентима "Слобода или ништа" и "Сад или никад" кренули ка Градској кући, испред које је одржан јавни час просветних радника у штрајку.
Они су подржали захтеве студената, који, како су истакли, "бране част, образ и истину".
Протестни скуп у Зрењанину
Студенти Техничког факултета из Зрењанина организовали су и овог петка блокаду пута испред Градске куће.
Њима су се придружили просветни радници и грађани.
У 11.52 су петнаестоминутном тишином одали пошту страдалима у паду надстрешнице у Новом Саду.
Организатори су потом позвали да се посети добротворна изложбу фотографија у галерији Асоцијације ликовних уметника Зрењанина на којој су радови зрењанинских фотографа настали на студентским и грађанским простестима у граду.
Новац од продаје фотографија намењен је студентима у Техничког факултета у блокади.
Крушевац – одата пошта страдалима у Новом Саду
Крушевљани су се и овог петка одазвали позиву са друштвених мрежа и у 11.30 окупили на Тргу глумаца у знак подршке студентима, а потом у 11.52 блокирали раскрсницу и петнаестоминутном тишином одали пошту погинулима у паду надстрешнице у Новом Саду.
Скуп је протекао без инцидента, а окончан је после протесне шетње главном градском улицом до споменика Косовским јунацима.
Петнаестоминутном тишином пошту је одао и део здравствених радника крушевачке Опште болнице који се четврту недељу окупљају у болничком кругу, у знак подршке студентим захтевима.
Одавање поште и блокада и у Пожешкој улици на Бановом брду
У знак одавања почасти за 15 жртава трагедије у Новом Саду, тачно у 11.52, на 15 минута, блокирана је Пожешка улица на Бановом брду.
Студенти Пољопривредног факултета, средњошколци и грађани и данас су, од 11.52 до 12.07 часова, блокирали Авијатичарски трг у центру Земуна, одајући на тај начин почаст за 15 погинулих у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
На блокади је било доста родитеља са малом децом, коју су водили за руку или их возили у колицима.
Блолкаду је обезбеђивала полиција, а инцидената није било.
Фото: Фонет
Давор Лукач
Протести и одавање поште и у Ужицу
Ужичани су и данас окупљањем на Тргу – блокадом главне улице Димитрија Туцовића и 15-оминутном ћутњом – одали пошту настрадалима под надстрешницом Железничке станице у Новом Саду.
На позив Самосталног синдиката културе Града Ужица, њихови чланови су у 11.45 изашли испред својих установа, како се наводи у саопштењу, као први корак у њиховом протесту док се захтеви студената и синдиката не испуне.
Смедерево – скуп подршке студентима и одавање поште за настрадале у Новом Саду
Грађани Смедерева, део смедеревских просветних радника, студената и ученика окупили су се и данас испред Смедеревске гимназије у 11.52, како би на 15 минута одали пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду и пружили подршку студентима и њиховим захтевима.
На 15 минута блокирали су раскрсницу код Гимназије.
Одавање поште и у Краљеву
Краљевачки просветни радници су, као и сваког петка у месецу, одали пошту за настрадале у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду 15-оминутном тишином.
Протест и одавање поште одржани су испред зграде локалне самоуправе где је и школска управа, јер су на протесту просветни радници из школа у којима је потпуна или делимична обустава наставе током 13. и 14 фебруара.
Од 33 основне и средње школе у Краљеву, у њих 28 је неки вид обуставе наставе.
Протест је настављен шетњом улицама града, до Трга Светог Саве.
Одавање поште у Краљеву
Подршка колективу ОШ "Ђорђе Натошевић" у Новом Саду
Родитељи и бивши ђаци окупили су се испред Основне школе "Ђорђе Натошевић" у Новом Саду, како би пружили подршку колективу у обустави наставе.
После четири недеље обуставе, наставници су донели одлуку да продуже обуставу и следеће седмице, упркос томе, што, како кажу, трпе огромне притиске.
Скуп су подржали и наставници и професори других школа и родитељи, који су поручили да истрајавањем у својој борби, наставници ове и других школа држе лекције о истини, правди и интегритету, свакога дана већ три месеца.
Блокада Таковске код зграде РТС-а
Група грађана "Мост остаје" и део радника Радио-телевизије Србије одали су пошту 15-оминутном ћутњом испред зграде у Таковској 10 страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Блокада Таковске испред зграде РТС-а
Испред Центра за социјални рад Града Новог Сада, запослени су у 11.55 ступили у штрајк упозорења у трајању од једног сата.
Штрајк је почео петнаестоминутном тишином за жртве на новосадској Железничкој станици, као и жртве пожара у старсчком дому у Барајеву.
Опширније
Краће
Просветни радници Чачка су се окупили на платоу испред Гимназије где је одржан јавни час посвећен Сретењу на позив Синдиката образовања Чачак.
Као и ранијих дана, испред школе је петнаестоминутном тишином одата пошта настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду.
Након тога, присутнима се обратило двоје чачанских наставника и педагошки саветник.
На скупу се између осталог говорило о значају празника Сретење и Сретењског устава.
Закључено је да су студенти мерило постигнућа просветних радника и да ће сви наставници бити оцењени на Сретење, у Крагујевцу.
Фото: РТС
Грађани Шапца и данас су, као и претходних дана, одали пошту страдалима на Главној железничкој станици у Новом Саду и блокадом раскрснице код Градске библиотеке и Музеја града пружили подршку студентским захтевима.
Уз шабачке матуранте окупљени су професори, родитељи, грађани и активисти, који су – сви заједно – на петнаестоминутном тишином потврдили да, како кажу, не одустају од ставова и захтева.
Самоорганизовано, део матураната ће сутра ићи у Крагујевац на велики Сретењски протестни скуп.
Студенти Правног, Електротехничког, Архитектонског, Машинског, Грађевинског и Технолошко-металуршког факултета блокирали су данас део Булевара краља Александра и Београдске улице, дајући почаст жртвама пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Окупљени су у тишини стајали 15 минута и држали транспаренте са натписима "Студенти ће променити свет", "ТМФ", "Ало, затвор"...
О безбедности учесника водили су рачуна припадници Полицијске управе Београда и саобраћајна полиција, а инцидената није било.
Фото: РТС
Игор Топаловић
Студентски протести и блокаде због пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду кад је погинуло 15 људи настављају се великим маршом до Крагујевца. Студенти су позвали све да се у овом граду сретну на Сретење. Две колоне кренуле су из Ниша и Београда. Нишки студенти, на пут дуг 150 километара, у оквиру акције "Ништа није далеко за правду", а београдски и новосадски студенти у "Шумадијски марш" за Крагујевац.
Група студената Државног универзитета у Новом Пазару кренула је ка Краљеву, одакле су наставили пешке до Крагујевца. Новосадски студенти, који су кренули у среду ујутру у тродневну вожњу бициклима ка Крагујевцу како би се прикључили протесту који организују крагујевачки студенти, стигли су до Београда.
Њихова рута дуга 65 километара трајаће два дана.
Уочи државног празника Сретења, студенти из Београда, којима су се придружили и Новосађани, као студенти из Ниша Краљева, Чачка и Новог Пазара кренули су пешке ка Крагујевцу. План је да у Крагујевац сви заједно стигну у петак, уочи Сретењског протестног скупа.
Новосадски студенти у блокади су претходно 10. фебруара, после петнаестоминутног помена испред Железничке станице кренули у штафетно трчање до Београда са Уставом Србије. Београдске колеге су их увече дочекале испред Филозофског факултета, уз црвени тепих, аплаузе и ватромет.
Поводом 100 дана од пада надстрешнице у Новом Саду, када је погинуло 15 људи, а две особе тешко повређене, студенти су у недељу 9. фебруара седмочасовном блокадом београдског моста Газела још једном позвали надлежне институције на одговорност.
Крагујевачки студенти су истог дана кренули на штафетни маратон до Храма Светог Саве у Београду да би уручили позивнице свим факултетима у Србији за протест који ће, како су најавили на друштвеним мрежама, бити одржан 15. фебруара у Крагујевцу. На сто дана од трагедије и нишки студенти су организовали једанаесточасовну блокаду наплатне рампе "Ниш север" на улазу у град под слоганом "Дошло је на наплат(н)у".
Када се навршило три месеца од трагедије на Железничкој станици 1. и 2. фебруара организована је студентска блокада Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати. Неколико дана пре, истим поводом студенти су организовали једнодневну блокаду београдске Аутокоманде.
У међувремену, студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа широм градова Србије настављају са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.
Захтеви студената у блокади су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности. Грађевински факултет Универзитета у Београду више пута је објавио анализе документације у којима је таксативно навођено који папири недостају или нису комплетни.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића 28. јануара је и напад на студенте испред страначких просторија СНС-a у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тукли студенте палицама и песницама.
Студенткиња која је тада теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.
Својим потписима су подржали студентске захтеве одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије која је била у тродневном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада пружају подршку и пољопривредници, позоришта и друге културне установе и појединци.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима су одавале пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије. Опречни су подаци о основним и средњим школама у штрајку које објављују ресорно министарство, с једне и нерепрезентативни синдикати и организације цивилног друштва с друге стране. У међувремену, учитељи, наставници и професори у штрајку својим захтевима су придодали и захтеве студената.
Матуранти новосадске Гимназије "Јован Јовановић Змај" обуставили су блокаду зато што су, како наводе, испуњени сви захтеви осим извињења директора. Већи део колектива наставника школе, али и чланова синдиката Гимназије, као и родитељи ученика који их подржавају, захтевају смену директора.
Почетком фебруара студентске захтеве подржали су и пензионери.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.
Скупови подршке студентима који скоро три месеца блокирају факултете и протестују захтевајући одговорност за погибију 15 људи на Железничкој станици у Новом Саду одржавају се у региону, али и у српској дијаспори, у Европи, Америци и Канади, Аустралији. Недавно, одржани су и у Вашингтону, Чикагу, Бостону, Лос Анђелесу, Хјустону, Торонту, Ванкуверу, Сиднеју али и по европским градовима – Милану, Франкфурту, Бечу, Амстердаму, Лондону, Луксембургу, Љубљани.
Коментари