субота, 25.01.2025, 11:47 -> 14:33
Извор: РТС
Тишина у више градова Србије, мотоциклисти и пољопривредници се придружили студентима у Београду и Новом Саду
Код Вуковог споменика у Београду одата је пошта настрадалима на Железничке станице у Новом Саду. Студентима и грађанима придружили су се и мотоциклисти. Студентима у Новом Саду придружили су се пољопривредници са тракторима. Тишина и у другим градовима Србије.
Ректорски колегијум УБ: Министарство просвете да не прети наставницима
Проширени ректорски колегијум Универзитета у Београду (УБ) изразио je "оштро противљење и незадовољство због претњи" из Министарства просвете запосленима у школама упућених у допису и посредством медија, пише Фонет, позивајући се на изворе са Универзитета.
"Министарство просвете износи неаргументоване правне оцене и најављује санкције, и то унапред, путем дописа, не помињући по закону обавезно спровођење поступака, право на правно средство и судско преиспитивање решења", оцењено је пртходно у саопштењу из Ректората.
Дужност ресорног министарства је, поручују из Ректората, "да прописе тумачи и примењује
објективно, непристрасно и уз поштовање права гарантованих Уставом, а никако да се обраћа претећи, уз прејудицирање правног исхода и непримерен тон, вршећи тиме нови притисак на наставнике који користе своја уставна права".
"Сматрамо да су претње наставницима део сада већ уобичајено понижавајућег односа према запосленима у систему образовања, посебно у школама, у којима су наставници изложени бројним врстама притисака, чак и физички угрожавани и финансијски потцењивани. Њихова обустава наставних
активности је израз бунта против оваквог стања и захтев за враћање достојанства професији од виталног друштвеног и националног значаја", истиче проширени ректорски колегијум.
Протести и у Вршцу, грађани одали пошту страдалима у Новом Саду
Велики број грађана Вршца блокирао је данас центар града, одајући пошту страдалима у паду надстрешнице на Главној железничкој станици у Новом Саду петнаестоминутном тишином.
Oдржали су и перформанс буком.
Полиција је обезбеђивала скуп, а инцидената није било.
Подршка студентима из Рашке
У 18 сати одржан је скуп подршке студентима и у Рашки.
Окупљени су подржали све захтеве студената и након обраћања организатора кренули у мирну протестну шетњу.
Скуп подршке у Смедереву
Просветни радници, студенти, ученици и бројни грађани, окупили су се испред смедеревске гимназије у 17 сати, како би одали пошту страдалима у Новом Саду и пружили подршку студентима и њиховим захтевима.
Они су на 15 минута блокирали раскрсницу код Гимназије. Након тога су кренули у шетњу главним улицама града, на кратко су застали испред седишта Српске напредне странке, где су оставили црвене отиске шака. Након тога су наставили шетњу, а протест је завршен на градском тргу у Смедереву.
Такође у исто време, скуп подршке студентима и у Великој Плани, а раније у току дана, у 11.30, и у Смедеревској Паланци.
Школски јавни час у Панчеву
У Панчеву је вечерас одржан школски јавни час. Студенти, ђаци, професори, наставници и грађани окупили су се испред Дома омладине и сви заједно прошетали улицама града до Градске управе где су одали пошту настрадалима у Новом Саду.
Студенткиња Љубинка Васић прочитала је писмо подршке панчевачких студената свим просветним радницима.
Протест у Зрењанину
Студенти Техничког факултета у блокади организовали су протест на кружној раскрсници "код Авале" у Зрењанину. Њима су се прикључили средњошколци, просветни радници и грађани.
Пре петнаестоминутног помена који је трајао од 16:52 до 17:07 прочитана су имена свих настрадалих на железничкој станици у Новом Саду, а након тога су поновљени студентски захтеви.
На скупу су виђени транспаренти "навала на Авалу", "ово није град духова".
На месту протеста студенте су дочекали пољопривредници који су тракторима блокирали пут.
Овом приликом је прочитано и писмо подршке које је студентима упутила судија Вишег суда у Зрењанину Мирјана Зорић Влачо.
Саобраћајна полиција је затворила околне раскрснице и усмеравала саобраћај другим улицама.
Присутнима се обратио студент Техничког факултета Мартин, као и професор из Музичке школе у Зрењанину Раде Живановић.
Бајкери после подршке београдским студентима стигли у Нови Сад
Неформална група мотоциклиста организовала је хуманитарну вожњу "Вожња за Соњу" као подршку студенткињама нападнутим у студентским протестима "Застани Србијо", али и борби студената за испуњење свих њихових захтева
С обзиром на то да је било и мотоциклиста из других градова, место сусрета био је паркинг на Бежанијској коси.
Александар Шујица, један од учесника вожње, који је дошао из Новог Сада, изјавио је да упркос томе што услови нису били најповољнији за безбедну вожњу и магла је била густа, успели су да без проблема стигну на скуп, где су их дочекале колеге из Београда.
"Објаснили су нам правила понашања и трасу којом ћемо се кретати. Све је то обезбедила саобраћајна полиција. Било је око 600 мотора и сигурно око 700 до 800 људи. Отишли смо до ЕТФ-а где смо са студентима у 11.52 сати одали почаст за настрадале на Железничкој станици у Новом Саду", рекао је Шујица.
Након тога се једна група упутила према Правном факултету и ФМУ да би пружили подршку и њима.
Александар каже да су реакције Београђана поред којих су пролазили биле предивне и да су добили велики број порука подршке.
"Акција под називом 'Вожња за Соњу' мотивисана је бруталним нападом на студенткињу из Краљева, која је ударена аутомобилом приликом мирног протеста, али и нападом на студенткињу током јучерашњег протеста, која је доживела сличну судбину", објашњава Шујица и додаје да је ово само једна од акција у низу којом бајкери поручују да су ту за студенте, да подржавају њихове захтеве и да желе да покрену ширу друштвену заједницу да се активира и стане уз њих и заштити их.
Вучић: Важно је да полиција обезбеди све учеснике најављене противзаконите блокаде Аутокоманде
Председник Србије Александар Вучић поручио је да је важно да полиција у потпуности обезбеди све учеснике најављене противзаконите блокаде Аутокоманде
"Сматрам да је важно да полиција у потпуности обезбеди све учеснике најављене противзаконите блокаде Аутокоманде у Београду, заказане за понедељак и помогне Београђанима у стварању услова за нормалан живот и функционисање. Животи студената и свих других грађана за нас су највиша вредност и зато је важно да полиција, далеко од места одржавања противзаконитих блокада заустави сваки саобраћај и спречи могућност било каквог инцидента", навео је Вучић у објави на Инстаграму.
Од Владе, инвеститора, извођача и тужилаштва затражио је да објаве сва документа која је Грађевински факултет навео да недостају а везани су за Железничку станицу у Новом Саду.
Тишина у Пироту и протест испред дописништва РТС-а
У Пироту је одржан протестни скуп на тргу у центру града коме су подржани захтеви студената и одата почаст страдалима у Новом Саду.
После петнаестоминутне тишине колона се упутила до просторија дописништва РТС-а, где су звиждуцима исказали незадовољство због уређивачке политике РТС-а.
Том приликом екипу дописништва РТС из Пирота, која је радила свој посао, вербално је напао власник локалног портала, вређајући их на најпримитивнији начин.
Петнаест минута тишине у Крупњу и протестна шетња
Грађани Крупња окупили су се центру града у 11.52 како би одали почаст настрадалима на Железничкој станици у Новом Саду и пружили подршку студентима.
После петнаестоминутне тишине упутили су се у протестну шетњу.
Скуп подршке студентима и у Краљеву
Грађани Краљева окупили су се на протесту "Стани Србијо" како би пружили подршку студентима и њиховим захтевима. Такође су пружили подршку и професорима музичке школе "Стеван Мокрањац" који су потпуно обуставили наставу.
Професори из музичке школе позвали су на протест испред ове школске установе у понедељак 27. јануара због тога што је просветна инспекција два пута била у овој школи и наложила да се спроведу дисциплински поступци против оних који су обуставили наставу.
После одавања поште настрадалима у Новом Саду окупљени грађани упутили су се у протестну шетњу улицама града и прометним транзитним саобраћајницама где су на 10 минута блокирали раскрсницу улица Зелена гора и Војводе Степе.
Скуп се завршио у центру града без инцидената.
Тишина у универзитетском кампусу у Новом Саду, студенти и пољопривредници одали пошту страдалима
Пољопривредницима су подршку пружили студенти и грађани, а након што су стигли у кампус заједно са њима су у 11.52 са 15 минута тишине одали пошту жртвама на Железничкој станици и блокирали Булевар цара Лазара, јавља дописник РТС-а.
Пољопривредници, махом из Удружења Иницијатива за опстанак Србије, кажу да их је узнемирила вест о још једној повређеној студенткињи и да ће убудуће, они обезбеђивати студенте током акције Застани Србијо.
Тишина код Вуковог споменика, студентима и грађанима придружили се мотоциклисти
Грађани и студенти Електротехничког, Правног, Архитектонског, Машинског, Грађевинског и Технолошко-металуршког факултета блокирали су данас на 15 минута раскрсницу Булевара краља Александра и Рузвелтове у Београду, одајући у тишини почаст жртвама пада надстрешнице у Новом Саду.
Подршку студентима у данашњој блокади пружили су и бајкери који су са Бежанијске косе кренули у вожњу у знак подршке двема студенткињама које су повређене у Рузвелтовој улици и на Новом Београду када су на њих налетели аутомобили.
Универзитетски клинички центар Србије саопштио је да је студенткиња, која је јуче повређена на Новом Београду када је на њу током протеста возилом налетела женска особа, доброг општег стања и да је са јединице интензивног лечења пребачена на одељење.
Полиција је пољопривреднике који су тракторима кренули из Кисача према Новом Саду, пустила да наставе пут, након што их је претходно блокирала на улазу у Руменку.
Након што је полиција у неколико наврата покушала да потисне грађане, припадници МУП-а су се померили и пустили тракторе да наставе ка кампусу Универзитета у Новом Саду.
Пољопривредници су стигли око 11 сати у кампус универзитета. Део је тракторима до Новог Сада стигао преко атара, док је њих око 45, након вербалних сукоба и гурања са полицијом, сачекало да их кордон пропусти.
Након јучерашњих протеста широм Србије, под паролом генералног штрајка, у Београду, Новом Саду, Нишу и другим градовима, студенти су наставили са блокадама зграда факултета и ректората поводом трагедије на Главној железничкој станици у Новом Саду, у којој је погинуло 15 људи, а тешко су повређене још две особе.
Захтеви студената у блокадама су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.
Коментари