Читај ми!

Пчела га видела није – на тржишту све више лажног меда

Професионални пчелари упозоравају да је тржиште у целој Европи преплављено фалсификованим медом и траже ригорозну контролу пчелињих производа у акредитованим лабораторијама како би се утврдило шта је прави мед. Једна од таквих налази се у Панчеву. Ту се контролише исправност хране и пића, а посећују је и произвођачи меда из разних европских земаља.

Пчеларство у Србији неће моћи још дуго да издржи нелојалну конкуренцију, јер се фалсификовани мед продаје на тржишту по много нижим ценама, што утиче на егзистенцију професионалних пчелара.

Некада смо производили и до 12.000 тона меда годишње и од тога трећину извозили, а данас су 80 одсто теглица меда у продавницама фалсификати, тврде у Савезу пчелара Србије.

"Покушавамо да се боримо на нашем тржишту, али и на европском преко европског пчеларског савеза, а на нашем тржишту у договору са државом покушавамо да издејствујемо чешће контроле, употребу најновијих метода анализа, како бисмо склонили бар са домаћег тржишта сав онај мед који често није ни видео пчелу", каже др Родољуб Живадиновић, председник Савеза пчелара Србије.

Са сличним проблемима сусрећу се и пчелари у Европи и један од њих дошао је у панчевачку акредитовану лабораторију Ана-Лаб како би утврдио исправност различитих врста меда.

"Импресиониран сам са оним што сам овде видео и у овој лабораторији помоћу савремених метода доказаћемо који је мед лажан. Боримо се против фалсификата на тржишту и хоћемо да вратимо на полице само прави мед и од тога ће корист имати сви – и држава, и произвођачи, и потрошачи", каже Бернард Хојвер из Немачке, председник Асоцијације европских професионалних пчелара.

Лабораторија Ана-Лаб специјализована је за испитивање аутентичности разних производа, а запослени су успели да усаврше савремене методе за изотопске анализе. Још 2009. године овде су указивали на преваре у производњи вина, а сад имају 12 развијених апликација за детекцију фалсификата хране и пића.

"Мед је једна од њих где можемо да утврдимо присуство свих познатих шећерних сирупа од различитих индустријских биљака и њихово присуство у меду и да ли је директно или индиректно додато. Да ли је фалсификација урађена директно, што значи намешавањем меда са сирупом или прихраном преко кошница, па пчела прерађује сируп и ставља га у саће и онда као прави мед", каже Иван Смајловић, директор лабораторије Ана-Лаб.

Пчелари истичу да је неопходно да буду јединствени у читавој Европи и траже ригорозне контроле тржишта, јер ако се до пролећа не реше проблеми, они ће остати без посла, а потрошачи без здравог, чистог меда.

уторак, 14. јануар 2025.
-3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње