среда, 08.01.2025, 09:44 -> 11:23
Извор: РТС
Новчаник отпоран на џепароше до краја године у Србији
У Србији има 2,4 милиона грађана регистрованих на порталу е-Управа, који користе више од 350 различитих електронских услуга. У 2025. години биће још додатних услуга које би требало да олакшају и поједноставе живот грађана. Услуга дигиталног новчаника који подразумева чување личних докумената у електронској форми најпре би требало да буде омогућена за возачку дозволу и картицу здравственог осигурања, каже за РТС директор Канцеларије за ИТ и е-Управу, Михаило Јовановић.
Михаило Јовановић наводи да се ради на томе да грађани у потпуности пређу на коришћење мобилних апликација када је реч о административним услугама. Напомиње да ће е-Управа прилагодити све апликације и покренути једну велику.
Јовановић подсећа да 1. фебруара почиње упис деце у вртиће и да родитељи то могу учинити преко услуге е-вртић, да не морају да иду на шалтере, да прибављају податке, извод из матичне књиге рођених, потврду о запослењу и пребивалишту, већ да све то могу урадити електронски.
Када је реч о дигиталном новчанику, Јовановић каже да је то иницијатива која се спроводи на нивоу Европске уније и да ће она омогућити грађанима да чувају своја документа у електронској форми.
Пре свега, то би, како најављује, до краја године требало да буде омогућено за возачку дозволу и картицу здравственог осигурања. Директор канцеларије за ИТ и е-Управу очекује да ће то касније бити омогућено и за личну карту и пасош.
Према његовим речима, увођење те услуге зависи и од Европске уније, колико ће Брисел брзо прилагодити своје системе.
Указује на то да ће грађанима који не желе документа у електронском облику, бити омогућено да она остану у физичком. Ипак, Јовановић саветује да је много сигурније имати документа у дигиталном новчанику.
"То парче пластике може да се изгуби, може неко и да украде и да га злоупотреби. А у мобилном телефону је ипак то сигурније јер користимо различите методе пријављивања на те мобилне апликације које подразумевају два фактора. Дакле, морате да потврдите свој идентитет и то је много безбедније и сигурније", наглашава Јовановић.
Цео разговор са Михаилом Јовановићем можете погледати у видеу на почетку текста
Коментари