Читај ми!

Приче београдских задужбина – историја која чека обнову

Некада се скоро подразумевало да најбогатији људи део или чак сву своју имовину оставе генерацијама које долазе. Скоро да нема улице у центру града где бар једну зграду нису оставили несебични добротвори. У Београду има више од 20 задужбина и на десетине историјских кућа. Неке чекају обнову, а неке судска решења.

Миша Атанасијевић, Илија Милосављевић Коларац, Вук Караџић, Лука Ћеловић, Влајко Каленић. Живели су у различито време, али заједничка им је била жеља да иза себе оставе заоставштину која ће бити на корист свима.

У Светогорској улици налази се заоставштина Јеврема Грујића, а занимљиво је да је ово прва кућа у Београду која је проглашена за споменик културе. Саграђена је у 19. веку.

Годинама уназад у овој кући одржаване су представе, изложбе, а 1967. овде је отворена прва дискотека у Београду.

Бранка Цонић из Дома Јеврема Грујића каже да је фасадну декорацију на овој кући урадио један од највећих мајстора италијанског сликарства Доменико Дандреа.

"Замислите када бисмо данас, а доћи ће време и за то, морали да нађемо некога ко је на том нивоу да може то да уради. Поред бриге о кући, чувамо и неке од најзначајнијих слика Паје Јовановића и Уроша Предића", истиче Цонићева.

У овом делу града има неколико здања старих цео век. Задужбина Иве Андрића у Улици Милутина Бојића је очувана.

Објекат у Хиландарској, у којем је сада Трговачка школа, некада је припадао имућној породици Наумовић, све док није постао задужбина. Ту је и скела и грађевинску ограду, јер је у току реконструкција.

Неке чекају обнову, а неке судско решење

У Београду има више од 20 задужбина и на десетине историјских кућа.

После Другог светског рата многе од њих су национализоване, па и данас трају судски спорови о власништву.

Задужбина Николе Спасића је у срцу Кнез Михаилове улице, али згради недостају орнаменти и део фасаде, а Спасићев пролаз је већ неколико пута био затваран из безбедносних разлога.

Према речима оних који се брину о задужбини Николе Спасића, два пута је надзиђиван овај објекат, што је уочљиво на здању, а за 70 година постојања никада није реконструисан. Тако тврде они који управљају овим здањем.

Раније су из Градског и Републичког завода за заштиту споменика културе, за Београдску хронику рекли да нису надлежни, а сами станари немају новца за санацију.

Многи задужбинари су своју имовину остављали Универзитету, Матици српској и другим организацијама од угледа, а њихово одржавање је скупо, па је помоћ локалних самоуправа неопходна.

Обнова тежак и скуп посао за власнике

"Просто власници кућа нису у могућности да самостално изврше једну обимну, не чак ни реновацију, него рестаурацију", истиче Бранка Цонић.

На Студентском тргу су две значајне задужбине: Мише Атанасијевића и Илије Коларца. Недалеко је и задужбина Вука Караџића.

На Теразијама је заоставштина Симе Андрејевића Игуманова. Ђока Влајковић оставио је зграду код Народне скупштине.

У коју год улицу да закорачите у центру града, приметићете здања која чувају историју Београда.

Од Немањића до 21. века

Вукан Марковић, сарадник Института за филозофију и друштвену теорију, каже за РТС да је задужбинарством у средњем веку и код Немањића настала најбитнија и најзначајнија српска средњовековна баштина.

"Све што је мање-више на Унеску (листи баштине), што су Срби подигли су задужбине српских владара из средњег века и оне су значајне не само као легат тих владара свом народу, него су и архитектонска ремек-дела, уметничка ремек-дела – Дечани, Грачаница, Богородица Љевишка, Сопоћани и остали значајни манастири", указује Марковић.

Међутим, каже да је у седмом веку задужбинарство имало и своју политичку димензију. Однос владара и цркве био битно другачији него данас и задужбине средњовековних краљева имају за циљ да у суштини пласирају неку врсту идеологије.

Законско регулисање задужбина

Марковић истиче да би данас постојао начин да се законски регулишу задужбине.

"То се, на пример, у Британији зову трустови, дакле да идеју имовине ставите у тај тзв. труст. Ви одржавате неку врсту контроле према њему, али и не можете да наследите, односно не можете да располажете на исти начин", наводи историчар.

Истиче и да би могле да се уведу пореске олакшице како би се задужбинарство потицало, а тако би и изразито богати људи враћали свом друштву део новца који су зарадили.

среда, 08. јануар 2025.
13° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње