Читај ми!

Тужилац Стефановић позвао грађане да пријављују корупцију

Главни јавни тужилац Вишег јавног тужилаштва (ВЈТ) у Београду Ненад Стефановић позвао је грађане да без задршке подносе пријаве за коруптивна кривична дела и да тако својим активним приступом и у сарадњи са државним органима утичу на откривање и процесуирање кривичних дела, а у крајњем исходу и на смањење корупције. Тужилац Ненад Стефановић сматра да је отвореност Тужилаштва за јавност пре свега важна за поверење грађана у његов рад, иако управо због тога трпи и бројне нападе.

У саопштењу ВЈТ у Београду се наводи да је то тужилаштво не само највеће и најефикасније тужилаштво у Србији, већ је и најтранспарентније у свом раду и свакодневно медије обавештава о предметима у којима поступа, било да се тичу класичног криминала, било корупције.

Истиче се да је у току 2024. године ВЈТ у Београду објавило 1.209. информација које се превасходно тичу поступања у предметима, а да је од укупног броја информација ВЈТ у Београду објавило 266 саопштења на свом сајту, одговорило на 904 новинарска питања, док су јавни тужиоци дали укупно 33 изјаве за медије, међу којима су и гостовања у телевизијским емисијама и 6 интервјуа.

У току 2024. године ово тужилаштво је окончало два најважнија предмета - "Рибникар", у којем је донета првостепена осуђујућа пресуда против родитеља дечака који је извршио масовно убиство у основној школи "Владислав Рибникар" 3. маја 2023. године и инструктора стрељаштва, и подигло је оптужницу у предмету познатом као "ЕПС" против 10 особа због прибављања користи од 7.5 милиона долара.

Главни јавни тужилац ВЈТ у Београду Ненад Стефановић сматра да је отвореност тужилаштва за јавност пре свега важна за поверење грађана у његов рад, иако управо због тога трпи и бројне нападе.

"Тачно је да имамо најефикасније резултате рада у јавнотужилачкој организацији и управо смо због тога највише нападани од стране појединих интересних група. То нас међутим неће спречити да остваримо још ефикасније резултате у 2025. години", нагласио је Стефановић.

Позив грађанима да пријаве корупцију

Најавио је да ће, поред обрачуна са класичним криминалом, годину пред нама обележити и видљив обрачун са корупцијом, кроз процесуирање кривичних дела из надлежности овог јавног тужилаштва.

"Позивам све грађане да без задршке подносе пријаве Посебном одељењу за сузбијање корупције ВЈТ у Београду за коруптивна кривична дела, када уоче или доживе различите облике злоупотребе службеног положаја или положаја одговорног лица, кад год им неко тражи мито и друге сумњиве радње. На тај начин грађани својим активиним приступом и у сарадњи са државним органима могу да утичу на откривање и процесуирање кривичних дела, а у крајњем исходу и на смањење корупције", истакао је главни јавни тужилац ВЈТ у Београду.

Он је подсетио да се територија надлежности Посебног одељења за сузбијање корупције ВЈТ у Београду простире и на територију надлежности виших јавних тужилаштава у Панчеву, Ваљеву и Смедереву. 

Првостепено кривично одељење за општи криминал покренуло 571 истрага

У саопштењу се наводи да је у току 2024. године Првостепено кривично одељење (за општи криминал) Вишег јавног тужилаштва у Београду покренуло 571 истрагу, против укупно 836 осумњичених.

Највећи број истрага спроведен је због кривичног дела неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога, против укупно 488 лица, док су у прошлој години по налогу овог тужилаштва припадници МУП запленили на територији главног града више од 653 килограма опојних дрога, међу којима се у овој години истиче заплена опојне дроге кокаин. 

Наводи се да је заплењено 64.489,25 грама кокаина, 13.569,42 грама хероина, 513.497,45 грама канабиса, 20.718,69 грама амфетамина (у праху) и 35 литара амфетамина, као и 5.530,98 грама МДМА у таблетама и праху. 

Заплењено је и више хиљада таблета и ампула допинг средстава, као и више хиљада таблета различитих лекова који садрже психоактивне супстанце. 

Због кривичног дела недозвољена производња, држање, ношење и промет оружја и експлозивних материја вођена је истрага против 76 лица, док је против 22 особе спроведена истрага због кривичног дела разбојништво, против 17 лица због кривичног дела убиство, а због кривичног дела тешко убиство процесуирано је 28 лица. 

Због кривичног дела тешка дела против безбедности јавног саобраћаја вођена је истрага против 14 лица, док је због кривичног дела отмица процесуирано 15 лица. 

Највећи број доказних радњи 73 предузет је због кривичног дела неовлашћено држање опојних дрога.

У наведеном периоду подигнуто је укупно 518 оптужница против укупно 775 окривљених.

Највећи број окривљених, њих 386, оптужен је због кривичног дела неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога, 93 лица је оптужено због кривичног дела неовлашћено држање опојних дрога, укупно 73 због кривичног дела недозвољена производња, држање, ношење и промет оружја и експлозивних материја, 28 окривљених је оптужено због кривичног дела тешко убиство, 18 због кривичног дела убиство, 20 због кривичног дела разбојништво, 14 због кривичног дела отмица итд.

У току 2024. године Више јавно тужилаштво у Београду је закључило укупно 45 споразума о признању кривичног дела са истим бројем окривљених (45), од којих је њих 12 признало кривицу за кривично дело недозвољена производња, држање, ношење и промет оружја и експлозивних материја, 12 за кривично дело неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога, 6 за кривично дело насилничко понашање на спортској приредби или јавном скупу итд.

Одлагање кривичног гоњења (тзв. опортунитет) је примењен према 7 лица и то за кривично дело неовлашћено држање опојних дрога (6) и кривично дело из чл. 98 Закона о тајности података (1).

Посебно одељење за сузбијање корупције водило је у току 2024. године истрагу у 52 предмета против 113 осумњичених, док су доказне радње предузимане у односу на 388 лица.

Како је наведено у саопштењу, од тог броја истрага је вођена у односу на 10 лица због кривичног дела проневера у обављању привредне делатности, за кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица у односу на 15 лица, за кривично дело злоупотреба службеног положаја 3, за кривично дело прање новца 15, за кривично дело примање мита 11, за кривично дело превара у обављању привредне делатности 6 итд.

Поднето је укупно 99 оптужних аката у односу на укупно 167 лица, од чега је у односу на 90 лица подигнута оптужница, а у односу на 77 лица су поднети оптужни предлози.

Од тог броја за кривично дело проневера у обављању привредне делатности 23, кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица 16, превара у обављању привредне делатности 10, злоупотреба службеног положаја 29, прање новца 36, примање мита 8, давање мита 2 итд.

Закључен је 41 споразум о признању кривичног дела, а институт одлагања кривичног гоњења (тзв. опортунитет) примењен је у односу на 20 лица.

Више од 900 кривичних пријава против малолетника

У прошлој години Вишем јавном тужилаштву у Београду поднето је укупно 928 кривичних кријава против 1.007 малолетних лица.

Одељењу за малолетнике поднето је 570 захтева за покретање припремног поступка, као и 270 предлога за изрицање кривичне санкције.

Другостепеном кривичном одељењу овог тужилаштва је у току 2024. године достављено укупно 878 предмета због приговора на решења о одбачају кривичне пријаве или одлука о обустављању истраге.

Од наведеног броја,588 приговора је одбијено, 251 приговор је усвојен, 14 је одбачено, 14 приговора је у тренутку сачињавања овог извештаја без одлуке, док је 11 приговора решено на други начин.

Због неправилности у току истраге поднето је укупно 17 приговора, а од наведеног броја одбијено је 6 приговора, усвојена су 3, одбачен је 1, док су у тренутку сачињавања овог извештаја 3 приговора без одлуке, а је 5 решено на други начин.

Током прошле године поднети су оптужни предлози и подигнуте оптужнице против укупно 101 лица.

Ово Одељење је закључило са окривљенима укупно 38 споразума о признању кривичног дела и њима су изречене следеће кривичне санкције: укупно 22 казна затвора и укупно 10 мера упозорења - условна осуда.

Одлагање кривичног гоњења (тзв. опортунитет) је примењено према 46 лица.

Формиран је укупно 41 предмет, у којим предметима се као оштећени појављују новинари, у вези са чим је контактирана контакт тачка овог Одељења, наведено је у саопштењу.

У току извештајног периода, ВЈТ у Београду због кривичног дела насилничко понашање на спортској приредби или јавном скупу процесуирало је укупно 21 лице, те су у два предмета покренуте две истраге.

Током 2024. године за ово кривично дело подигнута је једна оптужница, а поднето је осам оптужних предлога, док је у осталим случајевима одбачена кривична пријава, предузимају се доказне радње или се против пријављених води кривични поступак пред Вишим судом у Београду.

Виши суд у Београду окривљенима који су правноснажно осуђени за ово кривично дело у 2024. години изрекао је различите кривичне санкције, те је петорици окривљених изрекао казне затвора, шесторици окривљених мере упозорења - условне осуде, свима уз одговарајуће новчане казне, а поред тога у случајевима где је кривично дело извршено на спортским приредбама окривљенима су уз наведене санкције изречене и вишегодишње мере безбедности забране присуствовања одређеним спортским приредбама предвиђене чл. 89б Кривичног законика.

У току извештајног периода ВЈТ у Београду је због кривичног дела напад на службено лице у вршењу службене дужности поднето укупно шест кривичних пријава, на основу којих су покренуте четири истраге.

Током 2024. године за поменуто кривично дело подигнуте су три оптужнице, од којих је једна непосредна оптужница.

Виши суд у Београду је изрекао две осуђујуће пресуде због овог кривичног дела у 2024. години, којима је изрекао окривљенима вишегодишње казне затвора, наведено је у саопштењу.

недеља, 05. јануар 2025.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње