Приштина успорава истраге о несталим Србима на КиМ – породице чекају истину четврт века
Питање несталих и киднапованих лица на простору Косова и Метохије, након рата 1999. године, и даље је актуелно за српске државне органе, али потрагу успоравају привремене приштинске институције. Удружење породица киднапованих и несталих на Косову и Метохији апелује на све медије да више говоре о 1.607 несталих особа. Подсећају да се Закон о несталима очекује на пролеће у законској процедури.
Киднаповање и убијање Срба на Косову и Метохији почело је 1998. године када није било сукоба. И оно се наставило у присуству међународних снага, подсећа Верица Томановић, чији је супруг чувени хирург Андрија Томановић, киднапован 24. јуна 1999. у центру Приштине.
"Како објаснити мајци где јој је син четврт века? Она га чека сваког дана, а нове декларације се и даље потписују у Хагу, Лондону и Бриселу. Породице имају право на истину јер је то основно право жртава", наводи Верица Томановић из Удружења породица киднапованих и несталих.
Радна група за нестала лица, којој председава међународни Црвени крст, око три године била је у застоју због опструкција Приштине, иако је у Бриселу усаглашена Декларација о несталим лицима, речено је новинарима.
"Остајемо да радимо у формату радне групе за нестала лица и надам се са сада усаглашеним радним задацима да ћемо у будућем периоду наставити тамо где смо стали и са пуним интензитетом. То подразумева да ће Приштина спроводити претраге локација и ексхумацију посмртних остатака на КиМ. Да ће радити интензивније на посмртним остацима који се налазе у мртвачници, којих је сада око 350, а од тог броја је сигурно 80 лица српске националности", каже Љиљана Крстић, начелница Одељења за нестала лица Владе Србије.
Приштина успорава истраге о несталим Србима
Током ове године биле су само две претраге за несталим Србима на територији Косова и Метохије - Кошаре и Репа, без резултата. Београд је Приштини доставио 2.417 докумената, а заузврат нисмо добили ниједну информацију од Приштине.
Београд није задовољан ни учешћем ЕУЛЕКС-а у овим процесима, наглашено је да је и даље актуелно и питање трговине органима и случаја "Жуте куће".
Коментари