Јачање капацитета "рафалима" и хеликоптерима Х-145 – каква је будућност српског ратног ваздухопловства
Уговор о набавци вишенаменских авиона "рафал", као и набавка нових система ПВО, у овој години су значајни послови за Ратно ваздухопловство и противваздухопловну одбрану Србије. Командант Ратног ваздухопловства и ПВО Душко Жарковић изјавио је за РТС да ће Србија наставити са опремањем РВ авионима "рафал" и хеликоптерима Х-145, као и модернизацијом система ПВО, чиме ће значајно ојачати своје одбрамбене капацитете.
Набавка авиона "рафал" је најзначајнија "војна вест" у Србији ове године, која је потписана у уговорима. Недавно је делегација француског Министарства одбране посетила наше Министарство одбране.
Како иде процес набавке авиона "рафал" и њиховог наоружања?
Захваљујући одлуци државног руководства да се Војска Србије опреми вишенаменским борбеним авионима "рафал", који спадају у светски врх у категорији вишенаменских авиона, динамика опремања иде у складу са задацима дефинисаним уговором.
Засад пратимо рокове како је дефинисано уговором. Један од састанака који је одржан пре неколико дана, планиран уговором, имао је за циљ прављење пресека ситуације и праћење активности везаних за опремање овим ваздухопловима.
Како иде процес креирања инфраструктуре и обуке људи за смештај авиона "рафал" на Батајници?
Одлучено је да се авиони "рафал" распореду на аеродрому Батајница, али се такође стварају услови за могућност употребе авиона и са других аеродрома у саставу Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране.
Динамика активности се одвија у складу са плановима. Један од сегмената односи се на инфраструктуру, док су бројне активности усмерене на опремање авиона.
Што се тиче инфраструктуре, сагледано је тренутно стање објеката на аеродрому Батајница, а ради се и на реконструкцији постојећих објеката, као и изградњи нових који су неопходни за смештај, чување и одржавање авиона. Такође, биће потребан простор за смештај симулатора за ваздухоплове и маневарске површине.
Најављено је да ће први "рафали" стићи 2028. године. Шта ће бити са авионима "Миг-29", "орлови" и "супергалебови"?
Нећемо се одрећи авиона "Миг-29" све док их буде било могуће експлоатисати, у складу са њиховим веком употребе.
Што се тиче "орлова" и "супергалебова", њихова употреба ће бити ограничена веком употребе. "Супергалеб" Г-4 је борбени авион који ће нам служити као прелазни ваздухоплов за долазак авиона "рафал".
Шта је са хеликоптерима Ми-35 и Х-145?
Хеликоптери Ми-35 су у пуној борбеној употреби. Обављена је преобука летачко-техничког састава, а хеликоптери су потпуно оперативни.
Ове године испоручена су два вишенаменска хеликоптера Х-145 за трагање и спасавање, као и два борбена. У наредној години очекујемо испоруку додатних борбених хеликоптера Х-145.
Шта ће бити са хеликоптерима "газела"?
Имамо два типа хеликоптера "газела" – опште намене и борбени хеликоптер, популарно назван "гама". Ваздухопловни завод "Мома Станојловић" има ресурсе и способност да одржава ове хеликоптере који се одржавају по стању.
Хеликоптер "газела" је одличан за основну летачку обуку и остаће у наоружању све док буде могуће обезбедити њихову потпуну оперативну употребљивост.
Шта можемо очекивати од система ПВО у будућности?
Један од основних задатака је стварање "ПВО кишобрана". Наставићемо са опремањем савременим ракетним системима, укључујући и систем ХQ-17, који се одликује изузетним маневарским, просторним и ватреним могућностима и значајно доприноси јачању ПВО Републике Србије.
Системи ПВО "нева" и "куб" остају у наоружању. Не одричемо се ових система јер се захваљујући добром одржавању налазе у исправном стању. Модернизација система "куб" је у току.
Како напредују припреме за повратак регрута на редовно служење војног рока?
Након одлуке Владе, Ратно ваздухопловство је започело припреме за пријем регрута.
Од септембра следеће године очекујемо прве регруте у саставу Ратног ваздухопловства. Припреме за смештај и инфраструктуру су већ у току, а све ће бити спремно да их дочекамо у најбољим условима.
Коментари