Матуранти Гимназије у Лесковцу који су блокирали школу најављују да ће ту преноћити.
петак, 20.12.2024, 11:52 -> 17:23
Извор: РТС
Настављене блокаде факултета и ректората, и данас 15 минута тишине
У блокади се тренутно налазе сви факултети универзитета у Београду и Новом Саду, као и сви државни факултети у Нишу и Крагујевцу – укупно око 60, а придружили су им се и поједини приватни факултети, високе школе и све већи број матураната средњих школа широм Србије. Одлуку о блокади нису донела три факултета која припадају Нишком универзитету, а налазе се у Лесковцу, Врању и Крушевцу, као и поједини факултети Крагујевачког универзитета у Ужицу, Краљеву, Чачку и Врњачкој Бањи.
Матуранти Гимназије у Лесковцу блокирали школу
Средњошколци у Новом Саду пружили подршку студентима
Новосадски средњошколци одржали су протест који је почео окупљањем на Тргу слободе, а настављен је шетњом ка кампусу Универзитета у Новом Саду, да би пружили подршку студентима који блокирају све факултете у Новом Саду.
Средњошколци су носили транспаренте "Није уметнички ћутати", "То што смо у клупи, не значи да смо глупи", "Нећу стан, хоћу да сам слободан", а ђаци су узвикивали и "Студенти, ваша борба је и наша борба", "Руке су вам крваве" и "Правда".
У обраћању окупљенима, један од средњошколаца је рекао да их на протест нико није присилио и да је то њихов избор, "да нису ничије власништво и да мисле својом главом, јер су их тако учили професори и родитељи".
"Борићемо се против тираније која је над нама сваки дан и чекамо да нам падне на главу. Ја сам био испод те надстрешнице 10 секунди пре пада, зато се боримо за правду", рекао је ученик уметничке Борис Бубоња.
Окупљенима се обратио и професор историје Иван Пивнички.
"Хвала што сте запамтили шта смо вас учили. Хвала вам што мислите својом главом. Хвала вам што износите ваше ставове. Хвала вам што имате ваше закључке. Немојте дозволити да вас будуће године промене, останите такви какви сте сада, најбољи сте. Немојте никоме дозволити да вас промени", рекао је професор историје Иван Пивнички.
Окупљеним средњошколцима обратили су се и студенти који су у блокади. Нађа Миљковић суденткиња Факултета политичких наука рекла је да протест јесте политички, јер све што се дешава је политка.
"Сви смо овде због погинулих, могу да оперу градску кућу колико год желе, али не могу да оперу своје руке. Хајде да покажемо свима који кажу да ми нисмо у праву да јесмо и да знамо да размишљамо", казала је Нађа Миљковић са Факултета политичких наука.
"Ми смо свесни да нам је место овде, а не у учионици. Ми имамо образа и ми своје образовање доказујемо тако што смо овде. Хвала средњошколцима, студентима, пољопривредницима, свима који нас подржавају", поручила је Маја Миловановић са Филозофског факултета.
Средњошколци су након говора кренули у шетњу ка кампусу Универзитета, где се налази већина факултета Универзитета у Новом Саду.
На окупљање и протест средњошколаца позвали су матуранти Гимназије "Лаза Костић".
Предходно су матуранти те гимназије одржали у 11 часова испред зграде школе јавни час, а дан пре је Наставничко веће гимназије великом већином гласова донело одлуку да подржи матуранте и данас ступи у једнодневну обуставу наставе. По завршетку јавног часа у 11.52х петнаестоминутнном тишиином одали су почаст страдалим у трагедији на Железничкој станици, а затим су кренули у шетњу до Трга слободе.
Осим свих факултета и три високе школе, у Новом Саду су у блокади и три средње школе – Медицинска школа "7. април", Гимназија "Јован Јовановић Змај" и Техничка школа "Милева Марић Ајнштајн".
У Пироту у 11:52 одржан протест
У 11:52 на градском тргу у Пироту окупили су се просветни радници, еколошки активисти и представници опозиције да одају пошту жртвама у Новом Саду.
Са протеста је упућена подршка студентима.
Погинулима у Новом Саду одата почаст и у Јагодини
Ученици јагодинских средњих школа, професори и грађани блокирали су у 11.52 центар Јагодине на 15 минута како би одали почаст настрадалима на Железничкој станици у Новом Саду, јавља дописник РТС-а.
Међу учесницима блокаде главне улице највише је било матураната, ученика и професора Јагодинске гимназије и осталих средњих школа, којима су се у међувремену прикључили и грађани Јагодине.
На једном од централних транспараната поручено је да деца никада нису била и никада неће бити власништво државе.
Учесници протеста и блокаде после петаестак минута мирно су се разишли, а саобраћај у главној улици поново је успостављен.
Шабац, ученици после протеста ушли у зграду комуналне полиције, траже да им врате транспарент
Протест је одржан и у Шапцу. Почаст настрадалима је одата на раскрсници у Масариковој улици код библиотеке и музеја, јавља дописница РТС-а.
У протесту су учествовали грађани, ученици и представници опозиције.
После протеста су се ученици упутили ка згради где је комунална полиција. Траже да им се врати транспарент који је полиција скинула са ограде Гимназије у Шапцу.
Дописница РТС-а јавља да се о томе мирно преговора.
Петнаестоминутни протест на Тргу глумаца у Крушевцу
Са почетком у 11.52 у Крушевцу је одржан протест грађана "15 минута за 15 жртава", јавља дописиница РТС-а.
"Наставници, ђаци, родитељи"; "Застанимо на 15 минута сви"; "Пошта страдалима, подршка младима, Србија без корупције" поједине су пароле окупљених грађана, међу којима су били ђаци и професори који су блокирали на 15 минута раскрсницу на Тргу глумаца у Крушевцу.
Блокада студената код Великог парка у Крагујевцу
Студенти шест државних факултета у Крагујевцу, које је подржао део просветних радника и грађани блокирали су раскрсницу код Великог парка у Крагујевцу, јавља дописиница РТС-а.
Окупљени су најпре петнаестоминутним ћутањем одали пошту жртвама трагедије у Новом Саду, а затим наставили мирно са протестом.
Како је најављено блокада улица на једној од главних градских раскрсница,трајаће сат времена
Скуп и у Таковској улици
Неколико десетина грађана, међу којима, активисти иницијативе "Мост остаје", део опозиције, блокирало је данас у 11.52 саобраћај у Таковској улици код зграде РТС-а.
Петнаестоминутним скупом одали су пошту настрадалима у несрећи на Железничкој станици у Новом Саду. Окупљени су носили папире са именима жртава.
Београдски средњошколци испред Владе Србије
Средњошколци из више различитих школа у Београду блокирали су у 11:52 раскрсницу Кнеза Милоша и Немањине код Владе Србије како би одали почаст настрадалима у обрушавању надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, јавља Фонет.
Део студената Факултета политичких наука и Факултета организационих наука блокирали су Булевар ослобођења на 15 минута, одајући у тишини пошту настрадалима у паду надстрешнице зграде Железничке станице у Новом Саду. Са студентима су и ученици Дванаесте београдске гимназије.
На скупу су и представници новинарских удружења који су дошли да подрже будуће колеге.
Тишина код Црвеног певца у Нишу
Део студената Нишког универзитета одаје 15 минута почаст жртвама у Новом Саду на једној од најпрометнијих раскрсница Црвени певац у Нишу.
После помена раскрсница ће бити блокирана још 15 минута. Блокаду обезбеђује саобраћајна полиција.
Након тога, окупљени су се упутили у протестну шетњу.
Укупно је у блокади 11 факултета у Нишу. Универзитет у Нишу има 14 факултета, а рад нису обуставили Технолошки факултет у Лесковцу, Педагошки факултет у Врању и Пољопривредни факултет у Крушевцу.
Део студената широм Србије наставља са блокадама зграда факултета и ректората на 62 факултета пет државних универзитета, најмање једном приватном факултету и четири високе струковне школе.
Блокадама и обустави наставе придружују се матуранти појединих гимназија, укључујући и блокаде новосадских гимназија "Јован Јовановић Змај" и "Лаза Костић".
Свакодневно студенти у 11.52 блокирају и раскрснице на 15 минута одајући пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду 1. новембра.
Студенти Факултета драмских уметности у Београду у блокади издали су саопштење 13. децембра које подржавају и остали студентски пленуми факултета Универзитета у Београду и Универзитета уметности у Београду. У саопштењу се наводи да њихови захтеви нису испуњени, као и да и даље чекају да се приведу правди они који, како наводе, чине кривична дела, што се, сматрају, до сада није догодило.
Председник Србије Александар Вучић замолио је студенте и професоре да се врате у учионице и амфитеатре, понављајући више пута да су "захтеви студената испуњени".
Са друге стране, студенти у блокади сматрају да ниједан захтев није у потпуности испуњен, поручујући да "неће стати све до испуњења свих захтева".
У четвртак, 12. децембра, велики број студената више факултета Београдског универзитета и Универзитета уметности у Београду, активисти и грађани, протестовали су код зграде РТС-а изражавајући незадовољство извештавањем Јавног сервиса о блокадама и протестима, као и начину на који су пренесени њихови захтеви.
Сви факултети Универзитета у Београду у блокади
Пошто су 13. децембра Управа и Наставно-научно веће Техничког факултета у Бору саопштили да су једногласно подржали све захтеве студената у вези са блокадама наставе од 11. децембра, у званичним блокадама су сви факултети Универзитета у Београду.
Универзитет у Београду навео је да снажно подржава студенте у иницијалним захтевима које износе као самосвесни и академски грађани, истичући "спремност студената да реагују на догађаје од јавног и друштвеног значаја".
Део студената блокира Архитектонски факултет, Биолошки факултет, Економски факултет, Електротехнички факултет, Факултет за специјалну едукацију и рехабилитацију, Факултет спорта и физичког васпитања, Факултет безбедности, Факултет организационих наука, Факултет политичких наука, Факултет за физичку хемију.
У блокади су и Фармацеутски факултет, Филолошки факултет, Филозофски факултет, Физички факултет, Географски факултет, Грађевински факултет, Хемијски факултет, Машински факултет, Математички факултет, Медицински факултет.
Такође, блокаде је подржао и део студената Православно-богословског факултета, Пољопривредног факултета, Правног факултета, Рударско-геолошког факултета, Саобраћајног факултета, Стоматолошког факултета, Шумарског факултета, Технолошко-металуршког факултета, Учитељског факултета и Факултета ветеринарске медицине.
Блокадама се придружио и део студената приватног Факултета савремених уметности.
Од среде, 11. децембра, у блокади су и сви факултети из састава Универзитета уметности и Интердисциплинарне студије Ректората. То су Факултет ликовних уметности, Факултет музичких уметности, Факултет примењених уметности и Факултет драмских уметности.
Универзитет уметности је саопштио да бескомпромисно стоји иза студената, подсетивши да је изражавање критичког става према дешавањима у друштву загарантовано право сваког грађанина.
Блокаде и у Новом Саду, Нишу, Крагујевцу
Студенти су 12. децембра блокирали и Факултет спорта и физичког васпитања у Новом Саду, чиме је блокиран и последњи државни факултет у овом граду, као и зграда Ректората. Наставе нема на Филозофском факултету, Пољопривредном факултету, Правном факултету, Технолошком факултету, Факултету техничких наука, Природно-математичком факултету, Медицинском факултету и Академији уметности. Блокаде трају и на Економском факултету у Суботици, као и Педагошком факултету у Сомбору, који су такође део Универзитета у Новом Саду.
Новосадски средњошколци, окупљени око, како кажу, неформалне групе "Сома", протестовали су 15. децембра на Тргу слободе, захтевајући од актуелне власти одговорност за 15 погинулих у паду надстрешнице на Железничкој станици у том граду, али су се окупили, како наводе, и у знак подршке студентима "у бунту против власти".
Студенти Правног и Економског факултета у Нишу на пленумима су одлучили да ступају у блокаду. Студенти Медицинског факултета донели су исту одлуку и обуставили рад. На Универзитету у Нишу од 14 факултета, 11 их је у блокади. Поред Правног и Економског, у блокади су и Филозофски факултет, Факултет уметности, Природно-математички факултет, Електронски факултет, Факлутет заштите на раду, Факултет спорта и физичког васпитања, Машински факултет и Грађевинско-архитектноски факлутет.
На Универзитету у Крагујевцу део студената Филолошко-уметничког факултета блокира Ректорат још од петка, 6. децембра. Од 9. децембра у блокади је и Факултет инжењерских наука, а од 11. децембра и Природно-математички факултет. Блокадама су се касније придружили и Медицински, Правни и Економски факултет.
Студентске блокаде факултета почеле су 22. новмебра. Први су у блокаду ушли академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду, 22. новембра, пошто их је током акције "15 минута за 15 жртава" напала група мушкараца. Студенти тврде да неки од њих раде у државним и градским предузећима.
Коментари